Informacje

03.04.2014 23:05 kontrowersyjna inwestycja przy pl. Zamkowym

Aktywiści punktują urzędników. "Pewne jest jedno, ktoś tu kłamie"

SERWISY:


"Podwałek" to nazwa nowej, multimedialnej prezentacji przygotowanej przez stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. Aktywiści przypominają w niej wypowiedzi urzędników w sprawie kontrowersyjnej inwestycji przy pl. Zamkowym, wytykając im niekonsekwencje i sprzeczności. - Kto kłamie w sprawie budynku na Podwalu? - pytają społecznicy.

- Mamy przyjemność przedstawić Wam interaktywną oś czasu, która rekonstruuje wydarzenia jakie stoją za aferą na Podwalu. W 5 minut dowiecie o co w tym wszystkim chodzi. Pewne jest jedno: ktoś tu kłamie. Kto? Sprawdźcie sami – piszą aktywiści ze stowarzyszenia Miasto jest Nasze i zapraszają do obejrzenia interaktywnej prezentacji dotyczącej inwestycji u zbiegu Senatorskiej i Podwala.

"Bohaterowie dramatu"

W prezentacji, która nazwali "Podwałkiem", można przeczytać wypowiedzi urzędników od października 2013 do kwietnia 2014. Pojawiają się tam słowa m.in. prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz, burmistrza Śródmieścia Wojciecha Bartelskiego, byłej konserwator zabytków Ewy Nekandy-Trepki, obecnego konserwatora Piotra Brabandera (wcześniej zastępcy Nekandy-Trepki), generalnego konserwatora Piotra Żuchowskiego i przedstawicieli inwestora.

- Na niniejszej osi czasu prezentujemy wypowiedzi wszystkich bohaterów dramatu, który rozgrywa się od pół roku przy placu Zamkowym – piszą twórcy.

Prosta w użyciu prezentacja pozwala prześledzić wypowiedzi urzędników i przedstawicieli inwestora aż do kwietnia 2014 roku. Tu zobaczysz całą prezentację.

Wytykają sprzeczności

"Podwałek" zaczyna się od informacji o tym, że kamienica przy ul. Podwale ma być zburzona, a nową kamienicę w miejscu starej ma postawić rodzina Marcinkowskich - "znanych handlarzy roszczeniami".

Na kolejnych planszach autorzy zestawiają wypowiedzi udzielone "bohaterów dramatu" wytykając im niekonsekwencje, sprzeczności i przerzucanie się odpowiedzialnością.

Przykładowo, zwracają uwagę, że architekt z pracowni, która stworzyła projekt biurowca, zapewniał, że inwestycja była konsultowana z UNESCO. Kilka dni później Polski Komitet do spraw UNESCO zdementował tę informacje.

"Zarówno Ewa Nekanda-Trepka jak i burmistrz Bartelski powoływali się na uzgodnienia z Ministerstwem Kultury i Społeczną Radą Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, których nie było. Obie instytucje negatywnie zaopiniowały projekt biurowca przy placu Zamkowym" – punktuje stowarzyszenie.

Przypominają również, że Hanna Gronkiewicz-Waltz musiała znać ograniczenia jakie narzuca strefa ochronna UNESCO, ponieważ powoływała się na nie blokując postawienia pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej na Krakowskim Przedmieściu.

Jak godnie wyjść z sytuacji?

Na koniec aktywiści apelują, aby prezydent stolicy poprosiła UNESCO o mediację w negocjacjach z inwestorem. - Przedmiotem negocjacji powinna być zmiana projektu architektonicznego. Stworzy to obu stronom możliwość godnego wyjścia z sytuacji – czytamy w prezentacji.

- Zestawienie fragmentów wypowiedzi wyrwanych z kontekstu, ma sugerować, że procedura wydawania decyzji dla inwestora jest niejasna. Tymczasem ta inwestycja jak i inne są traktowane tak samo, czyli zgodnie z literą prawa – zapewnia rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk.

Twórcy Mapy Reprywatyzacji

To nie pierwsza tego typu prezentacja stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Pod koniec lutego pisaliśmy o Mapie Reprywatyzacji. Na interaktywnej mapie aktywiści stworzyli pajęczynę powiązań urzędników. Na samej górze interaktywnej prezentacji znajduje się sylwetka prezydent Warszawy, a od niej, niczym w drzewie genealogicznym, odchodzą gałęzie do jej podwładnych, którzy z kolei połączeni zostali z reprywatyzowanymi terenami, zaś te są z osobą Macieja Marcinkowskiego.

Członkowie Miasto Jest Nasze planują startować w wyborach samorządowych. Na ich stronie czytamy: "Głównym celem stowarzyszenia będzie dążenie do poprawy standardów funkcjonowania samorządu terytorialnego i zwiększenia udziału mieszkańców w podejmowaniu decyzji dotyczących ich otoczenia."

MIASTO JEST NASZE ZORGANIZOWAŁO M.IN. POGRZEB STARÓWKI:

lata/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kazimiera

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 12:22 ~Kazimiera

  Kiedy w końcu skończy się samowolny reżim urzędników typu Brabander i Nekanda-Trepka? Kiedy wreszcie nastąpi koniec urzędniczej sitwy? Dość agresji ludzi, którzy widzą tylko kasę i tylko kasę. Niech Brabander i Trepka pójdą do biznesu, tam się sprawdzą, a od Warszawy wara i won!

 • astro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 11:07 ~astro

  Anty PiS zapomniałeś dodać cyklistów...
  Twoje wpisy są niczym gebelsowska propaganda.

 • vpw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 10:56 ~vpw

  prodi~prodi

  i bardzo dobrze ! tak trzymać!. przydaloby sie zeby takie "osie czasu" byly przy KAZDEJ sprawie ktora politycy poruszają - wtedy "reszta" spoleczenstwa zrozumialaby ze politycy klamią a niektore media w pozniejszych materialach nie wiedziec czemu wybielaja pewnych politykow.


  To są zbyt daleko idące wnioski, w których zakładasz inteligencję i wiedzę urzędników i polityków. Moim zdaniem, ludzie ci są zbyt prymitywni aby wiedzieć co mówią. Ściemniają, gadają co im się wydaje i ponieważ niewiele wiedzą lub mają wiedzę wyrywkową to można ich tej niewiedzy złapać.

  A Ci co kasę wzięli lub wziąć mają, to się z daleka trzymają od mediów lub polityki i jeśli już muszą coś mówić to twierdzą, że nic nie wiedzą.

 • dr duurrr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 10:28 ~dr duurrr

  Anty PiS

  TY TUSKI CI PŁACI
  TY TUSK CI PŁACI
  TY TUSK CI PŁACI

  ILE CI PŁACI
  ILE CI PŁACI
  ILE CI PŁACI

 • Mateusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 08:35 ~Mateusz

  Czy to coś da ?

 • Anty PiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 07:10 Anty PiS

  Trzy największe zagrożenia dla gospodarki i wolnści Polski:
  1. Związki zawodowe
  2. różnego rodzaju aktywiści
  3. PiS

 • Anty PiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 06:07 Anty PiS

  Trzy największe zagrożenia dla gospodarki i wolnści Polski:
  1. Związki zawodowe
  2. różnego rodzaju aktywiści
  3. PiS

 • prodi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 00:17 ~prodi

  i bardzo dobrze ! tak trzymać!. przydaloby sie zeby takie "osie czasu" byly przy KAZDEJ sprawie ktora politycy poruszają - wtedy "reszta" spoleczenstwa zrozumialaby ze politycy klamią a niektore media w pozniejszych materialach nie wiedziec czemu wybielaja pewnych politykow.

 • Urzędas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2014 23:32 ~Urzędas

  Do tej listy hańby dodajcie jeszcze wojewodę Kozłowskiego, który autorytarnie zdecydował o wznowieniu budowy. Ten uroczy człowiek nie może być pominięty.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »