Informacje

19.03.2018 18:26 złożyli petycję u wojewody

Aktywiści i spółdzielcy
murem za Tołwińskim

SERWISY:


Aktywiści sprzeciwiają się dekomunizacji ulicy Stanisława Tołwińskiego na Żoliborzu. Zmianę określają jako "arbitralną" i podjętą "bez poszanowania tradycji dzielnicy". W poniedziałek złożyli do wojewody mazowieckiego pismo, w którym apelują o wycofanie się z tej "niekorzystnej decyzji". Oświadczenie wydała też Krajowa Rada Spółdzielcza.


Pod petycją do Zdzisława Sipiery podpisali się przedstawiciele 14 organizacji, w tym m.in. Stowarzyszenia Żoliborzan, Miasto Jest Nasze, Stowarzyszenia Żoliborz Demokratyczny, Nowego Żoliborza i Fundacji "Warszawa 1939".

"Zmiana zakomunikowana jako fakt"

"Z zaskoczeniem i smutkiem dowiedzieliśmy się o zmianie nazwy ulicy Stanisława Tołwińskiego na warszawskim Żoliborzu. Zmiana ta dokonała się bez konsultacji z mieszkańcami - została zakomunikowana jako fakt dokonany" - piszą aktywiści już na wstępie.

Podkreślają wprawdzie, że nie chcą podważać zasług nowego patrona ulicy - pułkownika Macieja Kalenkiewicza - ale większość nazw żoliborskich ulic upamiętnia osoby związane z dzielnicą.

"Tołwiński należał do twórców Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i miał niewątpliwe zasługi dla rozwoju społecznego osiedla oraz miasta. W latach przedwojennych był też współtwórcą Społecznego Przedsiębiorca Budowlanego (…). W czasie powstania warszawskiego stał zaś na czele Republiki Żoliborskiej, czyli Samorządu Mieszkańców, dbając o potrzeby ludności cywilnej oraz walczących żołnierzy" - wyliczają autorzy listu.

Przekonują też, że upamiętnienie Tołwińskiego na terenie obecnej WSM nie jest związane z jego działalnością polityczną, ale właśnie z zasługami na rzecz spółdzielni i rozwoju mieszkalnictwa w stolicy. "Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa to część bogatej, aczkolwiek zapomnianej polskiej tradycji spółdzielczej, opartej na idei wzajemnej pomocy i solidarności" - nadmieniają.

"Dlatego protestujemy przeciwko zmianie, która została wprowadzona arbitralnie, bez porozumienia z mieszkańcami i poszanowania tradycji dzielnicy" - podsumowują aktywiści i apelują do wojewody i władz Warszawy, by zrobili wszystko, by wycofać się z "niekorzystnej decyzji" i "właściwe uhonorować" Tołwińskiego na Żoliborzu.

Aktywiści swoją petycję złożyli w poniedziałek w urzędzie wojewody mazowieckiego. - Zostaliśmy przyjęci przez samego pana wojewodę Sipierę. Odbyliśmy długą, pełną uprzejmości i kurtuazji rozmowę, z której niestety nic nie wynika - powiedziała nam Donata Rapacka ze Stowarzyszenia Żoliborzan. - Wojewoda stwierdził, że dekomunizacja Tołwińskiego była decyzją Instytutu Pamięci Narodowej, a on tylko wypełnił zalecenie - dodała.

Krytyczne oświadczenie Rady Spółdzielczej

W podobnym tonie oświadczenie wydała też Krajowa Rada Spółdzielcza. "Z niepokojem śledziliśmy rozwój dyskusji związanej z wykreśleniem Stanisława Tołwińskiego ze spisu patronów ulic na Żoliborzu" - stwierdziło jej kierownictwo. Zdaniem prezesa i przewodniczącego Rady eliminowanie z przestrzeni publicznej pamięci jest krzywdzące.

"Ujawnienie faktów o jego [Tołwińskiego - red.] działalności okupacyjnej i pomocy ludziom zagrożonym eksterminacją (…) powinno skutkować wsparciem i upowszechnieniem takich bohaterskich postaw, a nie odwrotnie" - podkreślają przedstawiciele Krajowej Rady Spółdzielczej. I dodają, że polityczna działalność Tołwińskiego nie powinna być tak jednoznacznie negatywnie oceniania, zwłaszcza że nie był żadną z czołowych postaci politycznych.

"Odwracanie się od osób, które w trudnych powojennych warunkach podjęły organiczną pracę nad usprawnieniem życia tysięcy warszawiaków, na pewno nie przyniesie nikomu korzyści, a jedynie pozbawi nas wzorców i autorytetów, na brak których dziś tak powszechnie narzekamy" - podsumowują przedstawiciele Krajowej Rady Spółdzielczej.

Prezydent Warszawy, Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata

Tołwiński od 1945 roku był prezydentem Warszawy odpowiedzialnym m.in. za odbudowę ze zniszczeń wojennych. Był członkiem Polskiej Partii Robotniczej, a potem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i posłem na Sejm. Zmarł  w 1969 r. W roku 1997 pośmiertnie nadano mu tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, Działalność w ważnych organach PRL wystarczyła, by wojewoda wykreślił go z listy patronów warszawskich ulic.

To pokłosie tzw. ustawy dekomunizacyjnej, która zakazuje upamiętniania osób związanych z komunizmem.


Jak przekazało nam biuro prasowe Zdzisława Sipiery, życiorysy patronów zdekomunizowanych ulic były badane przez Instytut Pamięci Narodowej pod kątem kryteriów określonych przez tzw. ustawę dekomunizacyjną. Nie uzyskaliśmy jednak odpowiedzi na pytanie, czy wojewoda w momencie wydawania zarządzenia nadającego nową nazwę żoliborskiej ulicy wiedział o tytule Sprawiedliwego, którym Tołwiński został uhonorowany w 1997 roku.

Stanowisko wyrażające sprzeciw dekomunizacji Tołwińskiego wydała też rada dzielnicy Żoliborz:


kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • vip

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2018 14:44 ~vip


  Janusz~Janusz

  Biuro Odbudowy Stolicy (BOS) w latach 1945–1948 wyburzało przy akompaniamencie propagandowego bełkotu setki kamienic nadających się do odbudowy.

  greg~greg


  Dobry żart!
  Pozdrawiam  To nie żart. To była ponura rzeczywistość.

 • Bobek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2018 13:20 ~Bobek

  Warszawa~Warszawa

  Zaraz pojawią się głosy, że istniało coś takiego jak dobry komunista.
  Zatem powiadam, dobry komunista to martwy komunista.
  Skończmy z tym socjalizmem!
  Mamy już dość, czerwona zarazo

  No przecież nie żyje od 1969 roku.

 • greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2018 13:20 ~greg

  Polski Poliglota~Polski Poliglota

  cały świat wspiera komunizm, i jego obalanie lub upowszechnianie nic nie zmieni - powiem więcej mam wrażenie ze jesteśmy nawet w chińskich kajdankach z przodu hamerykanie a z tylu ładuje kto popadnie


  Schizofrenia - to się leczy!

 • greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2018 13:18 ~greg

  Janusz~Janusz

  Biuro Odbudowy Stolicy (BOS) w latach 1945–1948 wyburzało przy akompaniamencie propagandowego bełkotu setki kamienic nadających się do odbudowy.  Dobry żart!
  Pozdrawiam

 • greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2018 13:18 ~greg

  Warszawa~Warszawa

  Zaraz pojawią się głosy, że istniało coś takiego jak dobry komunista.
  Zatem powiadam, dobry komunista to martwy komunista.
  Skończmy z tym socjalizmem!
  Mamy już dość, czerwona zarazo


  Pisząc takie brednie możesz mieć najwyżej 16 lat lub IQ poniżej 80.
  Nie będę tłumaczył ci, co znaczyło życie w latach '50 ubiegłego wieku i jakie były realia (prze)życia w owych czasach, szczególnie dla kogoś, kto był odpowiedzialny za swoich najbliższych. Chciałbym napisać ci - >>pożyjesz to zmądrzejesz<< ale szczerze w to wątpię...

  PS. Zacznij od lustracji swoich dziadków - może okaże się że też jesteś po części potomkiem "komunistów" - czyli trochę-komunistom!
  Aha socjalizm nie równa się komunizm. Ale tego już z pewnością nie zrozumiesz.

 • greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2018 13:09 ~greg

  Polak~Polak

  Tylko jeden podział jest prawdziwy – zdrajcy i patrioci.


  Taki właśnie binarny system wartości mają m.in. pantofelki oraz inne zwierzątka żyjące na mieliznach intelektualnych.
  Życzę dobrego samopoczucia i dużo pokarmu wchłanianego przez cytostom.

 • fuckpzpr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2018 12:09 ~fuckpzpr

  Tradycja dzielnicy Żoliborz to nie komuniści tacy jak Tołwiński..ale z drugiej strony czego spodziewać się po napływowych towarzyszach z pzpr, którzy przez dziesięciolecia przejmowali domy i lokale prawowitych właścicieli.

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2018 09:53 ~Polak

  Tylko jeden podział jest prawdziwy – zdrajcy i patrioci.

 • shoemaker

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2018 09:46 shoemaker

  A dlaczego nie zmienić od razu na "Kaczyńskich-dwóch"? Przecież za kilka lat wszystkie ulice w Polsce będą sie tak nazywać. I wszędzie bedą ich pomniki. Jak kiedyś lenina i stalina.

 • rsz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2018 09:01 ~rsz

  Precz z komuna

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »