Informacje

22.09.2016 17:30 spotkanie mjn z nra

Aktywiści i adwokaci przy jednym stole. Rozmawiali o reprywatyzacji

SERWISY:

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej spotkał się z przedstawicielami stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Głównym tematem rozmowy była reprywatyzacja.

To, że Naczelna Rada Adwokacka przyjrzy się sprawie reprywatyzacji prezes Andrzej Zwara zapowiedział dokładnie tydzień temu. W środę zrobił pierwszy krok, aby słowa dotrzymać - spotkał się z Janem Śpiewakiem oraz Szymonem Wróblewskim ze stowarzyszenia, które z dziką reprywatyzacją walczy od kilku lat.

Reprywatyzacja i ochrona praw obywatelskich

Jak czytamy w informacji prasowej, rozmowa dotyczyła procesów reprywatyzacyjnych w Warszawie oraz problematyki ochrony praw obywatelskich.

"Przedstawiciele MJN przedstawili Naczelnej Radzie Adwokackiej sytuacje jakie dotykają wielu mieszkańców reprywatyzowanych nieruchomości" - napisali we wspólnym oświadczeniu po spotkaniu.

Andrzej Zwara po raz kolejny zapewniał, że adwokatura przeanalizuje uważnie wszystkie wskazane przez przedstawicieli stowarzyszenia przypadki.

- Dla środowiska adwokackiego bardzo ważne jest wyjaśnienie wszystkich spraw związanych z reprywatyzacją w Warszawie i udziału adwokatów – zapewnił prezes NRA.

Jan Śpiewak wyraził nadzieję, że dzięki wspólnym działaniom, prawnicy, którzy postępują niezgodnie z etyką zawodową poniosą konsekwencję. - Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze liczy również na pomoc środowiska adwokackiego w przygotowywaniu rozwiązań systemowych i naprawianiu ludzkich krzywd spowodowanych dziką reprywatyzacją - podkreślił prezes MJN.

Andrzej Zwara podczas spotkania zapowiedział, że chciałby, aby odbyły się podobne spotkania z udziałem Rzecznika Praw Obywatelskich, przedstawicieli samorządu radców prawnych i notariuszy.

Zwroty, dymisje, kontrowersje

Afera reprywatyzacyjna w Warszawie wybuchła po nagłośnieniu kontrowersyjnego zwrotu działki w samym sercu miasta, obok Pałacu Kultury (dawny adres Chmielna 70). Ratusz oddał ją w 2012 roku, choć jak wykazało śledztwo "Gazety Stołecznej", nie powinien tego robić. Jednym z właścicieli gruntu był bowiem Duńczyk, a wszystkich obywateli Danii Polska spłaciła jeszcze w czasach PRL - w 1953 roku.

W związku z aferą reprywatyzacyjną doszło też do zmian w ratuszu. Odwołano m.in. dwóch wiceprezydentów. A Grzegorz Majewski - dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie - zrezygnował z funkcji.

Andrzej Zwara o planach Naczelnej Rady Adwokackiej:

kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • lex

    zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2016 09:22 ~lex

    Nie wierze w szczerość tych rozmów. To jakaś zagrywka PR prawników. Prawnicy dokładnie wiedzieli czym zajmują się ich koledzy. W tym środowisku wszelkie wieści, postanowienia, wyroki rozchodzą się szybko i są komentowane gdzie się tylko da. To zawód, w którym trzeba wyroki znać i wiedzieć co i gdzie piszczy. Zatrudnili PR i już zaczynają ocieplanie i wybielanie wizerunku. Takie sobie. Prawnicy potrzebują ruchów miejskich, żeby wyjaśnić co się dzieje w ich środowisku. Żałosne.

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »