Informacje

23.04.2012 15:57 Adam Myjak zastąpi ksawerego piwockiego

Akademia Sztuk Pięknych
ma nowego rektora

Rzeźbiarz prof. Adam Myjak został nowym, rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Funkcję ma pełnić do 2016 r. Na stanowisku zastąpi prof. Ksawerego Piwockiego, który w tym roku kończy swoją drugą kadencję

W wyborach, które odbyły się w poniedziałek, Myjak zdobył 24 z 44 głosów elektorskich. Za kandydaturą jego konkurenta, grafika prof. Macieja Buszewicza, opowiedziało się 20 elektorów. Prof. Myjak już wczeniej pełnił funkcje rektora warszawskiej ASP.

W swoim programie przed ostatnimi wyborami zapowiedział, że będzie chciał kontynuować rozpoczęte na ASP inwestycje: budowę budynku dla Wydziału Rzeźby i remont dwóch skrzydeł uczelni, w których mieszczą się wydziały Malarstwa i Grafiki. Poza tym nowy rektor chce wrócić do tradycji organizowania przez ASP znaczących wystaw, zarówno w murach uczelni ASP, jak i na zewnątrz. Zamierza też kontynuować działalność Galerii Salon Akademii. Chce również poszukiwać nowych możliwoci prezentacji dorobku twórczego studentów i absolwentów ASP.

Uzbroi studentów w bogatszą wiedzę

Prof. Myjak w swoim programie deklarował, że chce uzbroić studentów w bogatszą wiedzę zarówno warsztatową, jak i kreacyjną, a także przygotować ich do pracy po skończeniu studiów.

Wród priorytetów nowego rektora znalazła się również budowa nowej strony internetowej akademii i otwarcie się ASP na zagraniczną wymianę z innymi europejskimi szkołami.

- Mam nadzieję, że nie są ważne tylko obietnice przedstawione w programie, ale doświadczenie i znajomoć uczelni, która jest dla mnie najważniejszym, obok twórczoci rzebiarskiej, elementem mojego życia. Akademia tak jak cały kraj podlegała i podlega transformacji i mam świadomość zmieniających się nowych wyzwań - zapewnił Adam Myjak.

70 wystaw w kraju i zagranicą

Prof. Adam Myjak (ur. w 1947 r.) jest rzeźbiarzem, współautorem m.in. kwadrygi na budynku Teatru Wielkiego-Opery Narodowej i pomnika Homo Homini w Kielcach. Wykłada nie tylko na warszawskiej ASP, ale również w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Ma na swoim koncie ponad 70 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Jego prace wystawiane były m.in. w warszawskiej Zachęcie. Artysta brał udział także w kilkuset wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. W 2005 r. za zasługi dla kultury polskiej otrzymał złoty medal Gloria Artis.

PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Nieskostnail

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2012 00:01 ~Nieskostnail

  Nie wiem kompletnie jak jest na ASP, niemniej można podać parę przykładów uczelni polskich czy stołecznych, na których wciąż jeszcze rządzą po postu ludzie, którzy zatrzymali myślenie na 89 roku. Kadry wykładowców czy profesorów składają się tylko z Polaków, nie ma wymiany z innymi naordami o wieloletnich tradycjach. Daleko polskim uczelniom do tych z krajów starej Europy, USA czy nawet Japonii.

 • max

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2012 21:25 ~max

  Odchodzący Rektor jest eko i jeździ metrem, a jego obecni i byli studenci razem z nim.

 • Absolwent

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2012 20:38 ~Absolwent

  Wyobraźniapłata ci figle. W ASP nigdy nie było kokosów, wręcz przeciwnie. Kiedy ja kończyłem ASP, rektor przychodził do pracy na piechotę.

 • WAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2012 16:09 ~WAW

  Dostanie słuzbowe auto i 100tys na początek ??? Bonusu

  plus pensje 27659,43gr mc

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »