Informacje

21.11.2017 06:38 chore dziki

Afrykański pomór świń w Legionowie

SERWISY:

Na terenie Legionowa znaleziono dwa martwe dziki. Po zbadaniu okazało się, że były nosicielami wirusa ASF, czyli afrykańskiego pomoru świń. W poniedziałek w starostwie powiatowym zwołano sztab kryzysowy w tej sprawie.

Pierwsze informację o zdarzeniu otrzymaliśmy od reportera tvnwarszawa.pl Artura Węgrzynowicza. Poinformował, że na terenie Legionowa potrącone zostały dwa dziki, chore na afrykański pomór świń. W tamtejszej komendzie straży miejskiej usłyszeliśmy krótko: "takie zdarzenie miało miejsce", ale po szczegółowe informacje zostaliśmy odesłani do starostwa powiatowego.

- Na terenie naszego powiatu rzeczywiście wystąpiły dwa przypadki padłych dzików, u których, po zbadaniu, zdiagnozowano wirusa ASF - potwierdziła Joanna Kajdanowicz, rzeczniczka prasowa Starostwa Powiatowego w Legionowie. Jak dodała, zwierzęta znaleziono w czwartek, poddano badaniu i następnego dnia otrzymano już wyniki.

Sztab kryzysowy

- Natychmiast powiadomiono wszystkich, którzy powinni zostać powiadomieni w takiej sytuacji, między innymi wojewoda czy Komisja Europejska. Jesteśmy w stałym kontakcie z Powiatowym Lekarzem Weterynarii - informuje rzeczniczka.

W poniedziałek w starostwie odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego z udziałem przedstawicieli poszczególnych gmin leżących na terenie powiatu.

Jeśli chodzi o dalsze działania, wkrótce będą powiadamiani hodowcy, bo to dla nich (a raczej dla ich zwierząt) wirus jest szkodliwy. - Dla ludzi choroba nie jest groźna. Dla zwierząt poza dzikami, dziko-świniami i świniami również - uspokaja Kajdanowicz. - Na stronie internetowej powiat-legionowski.pl zamieściliśmy komunikat dla mieszkańców z instrukcją, gdzie mają zgłaszać przypadki padłych zwierząt i żeby przede wszystkim nie wpadali w panikę - uzupełnia.

Zgłaszać, nie dotykać

Mieszkańcy nie powinni jednak dotykać padłych zwierząt. Jeśli je znajdą, powinni natychmiast zgłosić to do najbliższego komisariatu policji albo Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim, podając jak najdokładniejszą lokalizację.

- Padłe zwierzęta są zabierane i badane. W przypadku stwierdzenia, że były zawirusowane zostają utylizowane - podsumowuje nasza rozmówczyni.

Odstrzał dzików

Tymczasem na tvnwarszawa.pl informowaliśmy, że łowczy z Lasów Miejskich dostali zielone światło na odstrzał dzików. Chodzi o zmniejszenie ich populacji na terenie Warszawy ze względów sanitarnych. Ich liczba ma się zmniejszyć o 50 osobników.

- To odstrzał sanitarny. Wynika z zagrożenia afrykańskim pomorem świń. Idea była taka, aby zmniejszyć liczbę zwierząt i tym samym ryzyko przenoszenia wirusa. Jeżeli tego nie zrobimy grożą nam kary - mówiła Angelika Gackowska, wicedyrektor Lasów Miejskich.

Na tvnwarszawa często informujemy też o spacerujących po ulicach dzikach:

kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Marianna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2017 19:50 ~Marianna

  ktoś~ktoś

  Może to podesłać na Wiejską? Może będzie POZYTYWNY skutek? ;)

  No w sumie warto spróbować. Wszak to ten sam gatunek!

 • ktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2017 17:24 ~ktoś

  Może to podesłać na Wiejską? Może będzie POZYTYWNY skutek? ;)

 • mazak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2017 16:08 ~mazak

  Nie mam nic przeciwko, żeby dzik podzielił los tura i żeby wybito do szczętu te roznoszące pasożyty, wyrządzające szkody a nawet zagrażające ludzkiemu życiu dzikie świnie.

 • zasmucony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2017 15:51 ~zasmucony

  iza~iza

  a obrońcy zwierząt od dawna nie zgadzają się na odstrzał dzików


  To może nauczyć dziki antykoncepcji i świadomego planowania rodziny? Za to Polacy są zachęcani by rozmnażać się jak króliki (dziki?) i nic z tego nie wychodzi :-(

 • Tadeusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2017 14:16 ~Tadeusz


  pifpaf~pifpaf

  To tylko pretekst do masakry dzików.
  Peppa Pig~Peppa Pig


  Piszesz głupoty. Choroba jest niebezpieczna dla świniowatych, w tym dzików. Jest nieuleczalna i powoduje CIERPIENIE zwierząt.
  Lepiej zapobiegać szerzeniu się choroby i nie pozwalać zwierzętom schodzić w męczarniach.


  Dobry pomysł. Bostonka powoduje CIERPIENIE ludzi. Może odstrzelmy wszystkich chorych, to problem jej rozprzestrzeniania zostanie zażegnany.

 • JACEK X

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2017 12:45 ~JACEK X

  Dla EKO oszołomów problem ASF wynika miedzy innymi z dużej populacji dzika w Polsce ,jeżeli człowiek nie odstrzeli ich więcej szybkość rozprzestrzeniana się będzie większa.Powodem dużego przyrostu dzików ( nie tylko zresztą) jest ogromna ilość kukurydzy pod uprawami , co za tym idzie większa ilość miotów .Dla wyobrażenia sobie jak łatwo jest zatrzymać ASF powiem tylko ze we Francji jest on od 40 lat obecny ( w rożnym natężeniu ale ciągle). Dalej ASF roznoszą nie tylko dziki ale i lisy,ptaki drapieżne,szczury więc pozwolenie na samoistne wymieranie dzika z powodu ASF aby go rozprzestrzeni na pazurach ptactwa drapieżnego i lisów.Wiec zmniejszyć rozprzestrzenianie może odstrzał ( obecnie około 300 tys rocznie dzika)a dokładniej jego większa intensywność oraz ilość( no ale tu ekoterroryzm się uruchomi).

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2017 10:09 ~iza

  a obrońcy zwierząt od dawna nie zgadzają się na odstrzał dzików

 • sceptyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2017 10:01 ~sceptyk

  pifpaf~pifpaf

  To tylko pretekst do masakry dzików.


  Zgadza się - myśleli, myśleli aż wymyślili ... zaraz coś wymyślą na żubry itd.

 • ducktando

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2017 09:28 ~ducktando

  kaczogród~kaczogród

  I gdzie jest ta cała dobra zmiana ?
  I co zrobił przez ostatnie dwa lata minister rolnictwa w tej sprawie, jak można było odpuścić aby ta choroba tak się rozprzestrzeniła ?


  Czego się czepiasz Ministra Rolnictwa? Nie widzisz, że chłop jest lekko upośledzony i ma problemy z kojarzeniem? Więcej empatii proszę...

 • Kacha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2017 09:11 ~Kacha

  Do tych "mądrali" co nie wiedzą a wypisują:
  -ASF przywędrował do Polski ze wschodu, przenoszony przez dziki i wieprzowinę z Ukrainy, Białorusi i Litwy, co ciekawe pierwsze ogniska to były fragmenty dzików, pytanie skąd się wzięły bo same nie przyszły
  - całkowicie zignorowany przez Sawickiego jako ministra rolnictwa (więc nie efekt dobrej zmiany ale zaniedbań poprzedników, niestety typowe)
  - pojawienie się ogniska ASF w gospodarstwie rolnym skutkuje wybiciem stad w okolicy, a w promieniu kilkudziesieciu kilometrów wieprzowina jest objęta kwarantanną, kraj z ogniskami ASF nie może eksportować
  - zakładana populacja dzików w Polsce powinna wynosic 0.5szt na kilometr kwadratowy a wynosi 35 szt. Wybicie dzikow jest wiec koniecznoscia a nie pretekstem i to nie tylko ze względu na ASF
  Zanim mądralo jeden z drugim zaczniesz ujawniać swój brak wiedzy, zastanów się a nie rzucaj hasełkami o mysliwych i dobrej zmianie

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »