Informacje

21.03.2011 09:19 Park rzeźby 2011

Afrykanin postawi wiatę,
ławkę dostarczy Nowy Jork

SERWISY:

Na Targówku stanie nowa wiata przystankowa - jedna, ale szczególna. Stworzą ją wspólnie afrykański artysta i mieszkańcy dzielnicy. Oryginalny przystanek dołączy do Parku Rzeźby na Bródnie. Władze dzielnicy chcą wymienić się też ławkami z innymi miastami.

- Wiata ma stanąć trochę poza Parkiem Bródnowskim, przy ul. Kondratowicza, tuż obok istniejącego przystanku - mówi Liliana Sakowska z dzielnicowego wydziału kultury. - To ma być taka analogia do przystanku afrykańskiego, który często jest miejscem spotkań - dodaje Krzysztof Mikołajewski, wiceburmistrz Targówka.

"Pierwsi ludzie na Ziemi"

Zadania podejmie się artysta z Afryki - Youssouf Dara. Pochodzi z plemienia Dogonów, które uważa się za "pierwszych ludzi na Ziemi", a rzeźbiarstwo traktują, jako czynność magiczną. Teraz artysta chce "czarować" wspólnie z mieszkańcami Targówka. Zbierze ich opinie i stworzy oryginalną, wiatę, która ma oddać klimat dzielnicy.

Efekt prac zobaczymy 19 czerwca podczas Dnia Targówka. To kolejne przedsięwzięcie w ramach Parku Rzeźby na Bródnie. Jego celem jest kulturalne ożywianie przestrzeni publicznej wspólnie z mieszkańcami. Projekt zainaugurował w 2009 r. Paweł Althamer, rzeźbiarz i performer. W parku stanął m.in. jego "Raj" czyli rzeźba-ogród stworzona z różnych gatunków drzew i krzewów.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O PARKU RZEŹBY

Ocalić od zapomnienia

Wiata nie będzie jedyną nowością w bródnowskim parku. Władze dzielnicy i Muzeum Sztuki Nowoczesnej chcą, żeby pojawiła się tu też jeszcze jedna rzeźba. Jaka? Na razie nie wiadomo. Dwoje artystów - Cyprian Gaillard z Francji i Monika Sosnowska, mieszkanka Targówka poszukają w Warszawie takiej, która wymaga szybkiej pomocy; zaniedbanej i zniszczonej. Wybrana zostanie odnowiona i trafi do parku. - Musimy też dbać o konserwację istniejących rzeźb w parku. Część jest dewastowana, niektóre pomazane - podkreśla Mikołajewski.

Dzielnica chce też w tym roku wymienić parkowe ławki. Ale wcale nie na nowe.

- Chcielibyśmy wymienić się ławkami z innymi miastami, np. z Nowym Jorkiem. Nie chodzi o nowe ławki, ale o takie, które stoją już długo w parku, są pomazane, albo poobdrapywane - w pewnym sensie wyeksploatowane przez mieszkańców - wyjaśnia Krzysztof Mikołajewski. I dodaje, że powodzenie projektu zależy od pieniędzy.

"Zmienia się geografia miasta"

Koszt wszystkich trzech projektów to ok. 200 tys. zł. Na razie są fundusze na postawienie wiaty - pochodzą z miejskich pieniędzy przeznaczonych na starania Warszawy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Grzegorz Piątek, który przewodzi tym staraniom, nie ma wątpliwości, że Park Rzeźby, to przedsięwzięcie jedyne w swoim rodzaju. - Dzięki takim projektom zmienia się geografia miasta. Dowartościowuje się tereny poza ścisłym centrum, które pod względem kulturalnym są uśpione - twierdzi Piątek. - Wiem też, że Japończycy odwiedzający Warszawę pytają się o Bródno, bo dotarła do nich informacja właśnie o Parku Rzeźby - dodaje.

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Andrzej Rejnson

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sąsiad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2013 17:28 ~sąsiad

  ludzie ,kto pozwolił postawiac taką kiczowatą postac anioła w Parku Bródnowskim,czy widzieliście jej twarz wygląda jak twarz Japonki a może twórcy chodziło o postac gejszy ,masakra a ten złoty kolor -kicz, tandeta ,obrzydlistwo

 • Azerate

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2011 20:51 ~Azerate

  Czas skończyć z podziałem dzielnic na getta nędzy i raje dla bogaczy. Ratusz udaje głupa gdy chodzi o 200 tys. zł na rozwój sztuki w mieście - sztuki na światowym poziomie, w końcu Olafur Eliasson (o którym zapewne obyte w świecie entelegenty z magistratu nigdy nie słyszały i nie usłyszą). Czyżby dlatego, że chodzi o dzielnicę uznaną przez urzędasów za slumsy? Jakoś wielomilionowe inwestycje komunikacyjne w "lepszych" lokalizacjach przechodzą gładko i to pomimo rzekomego kryzysu.

 • może tak ?

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2011 15:20 ~może tak ?

  To może by to taniej wyszło niż nowe wiaty od ratusza? Chyba tyle to kosztowały nas różne projekty projektów różnych projektantów co rodziny są związane z władzą.

 • pytacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2011 14:05 ~pytacz

  chyba Murzyn ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »