Informacje

20.06.2012 06:23 CBA wyśledzi, czy doszło do przestępstwa

Aferę z budową A2 przejęło CBA

SERWISY:

Czy przy budowie odcinka C autostrady A2 zastosowano gorsze i tańsze materiały? Jakie są kulisy zatrudnienia bez przetargu firmy DSS i ile stracili jej podwykonawcy - na te pytania chcą uzyskać odpowiedź agenci CBA, którym właśnie prokuratura powierzyła śledztwo ws. nieprawidłowości przy budowie odcinka C. Biuro bada, czy doszło tam do "oszustwa na mieniu znacznej wartości"- pisze portal tvn24.pl

Warszawska Prokuratura Okręgowa 12 czerwca zdecydowała o "powierzeniu w całości" CBA sprawy niewywiązywania się przez firmę DSS z umów wobec podwykonawców na autostradzie A2 i narażenia ich na wielomilionowe straty. Oznacza to, że prokurator tylko nadzoruje śledztwo prowadzone przez Biuro.- Postępowanie dotyczy nieprawidłowości przy budowie odcinka C austostrady A2 w kierunku oszustwa na mieniu znacznej wartości - mówi tvn24.pl prokurator Katarzyna Calów-Jaszewska ze warszawskiej Prokuratury Okręgowej. Wcześniej prokuratorzy precyzowali, że chodzi o "nie mniej niż 30 mln zł".

Dokumenty z prokuratury do CBA trafiły pod koniec ubiegłego tygodnia. - Teraz agenci zapoznają się z przekazanymi materiałami, analizują je i wspólnie z prokuratorem ustalają dalsze czynności - odpowiada Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy CBA.

Sprawdzą czy doszło do oszustwa

Ustaliśmy, że Biuro pod nadzorem prokuratury ma wyjaśnić co najmniej trzy okoliczności:

- Brak rozliczeń przez spółkę DSS z podwykonawcami przy budowie odcinka C w okresie sierpień 2011 - marzec 2012. Przedsiębiorcy do dzisiaj nie otrzymali zapłat za swoje prace (m.in transport, dostawy piasku, wynajem sprzętu budowlanego);- Podejrzenie używania gorszych i tańszych materiałów na budowie tego odcinka A2. Podwykonawcy informowali, że namawiano ich do korzystania z tanich odpowiedników materiałów, których wykorzystanie przewidywał kontrakt DSS z Generalna Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA);

- Powody zawarcia wartego 756 mln zł kontraktu z firmą DSS. Po skandalu z chińska spółką Covec w 2011 roku zdecydowano się bez przetargu powierzyć dokończenie budowy odcinka C spółce należącej wtedy do nieżyjącego już Jana Łuczaka. GDDKiA podpisała kontrakt ze spółką Łuczaka mimo  informacji na temat kontrowersyjnych procesów prywatyzacyjnych z udziałem tej firmy -  Kopalni Surowców Skalnych S.A. w Złotoryi oraz kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych. DSS nie uiszczała opłat za te prywatyzacje. Media donosiły też, że komornik bezskutecznie próbuje odzyskać od Łuczaka półtoramilionowy dług.

czytaj więcej na tvn24.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • cena

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2012 23:20 ~cena

  Przetarg kryterium 100% cena.
  I co się dziwić iż kombinowali gdzie sie da, przecież o to chodziło, miało być tylko tanio, w warunkach przetargu nie było mowy o innych kryteriach.

 • savaco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2012 17:03 ~savaco

  Kierwoca z .... ty za to wyszczekany jak pies sołtysa co tatuś sprzedał hektary kupił ci auto i teraz sie lansujesz na Warszawie ? Po za wypasaniem krów to w niczym innym nie możesz zaimponować ?

 • drogowiec77

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2012 15:42 ~drogowiec77

  14:39 ~kierowca
  do Kierowca ja ci nie ubliżam tylko informuje zebyście wiedzieli jak sie to robi a nie pisali bzdety a tak na marginesie co na więcej ciebie niestać tylko na ubliżanie komuś czy ja ciebie od lamusów wyzywam ? czy ja mówię czy ty kase przytuliłeś czy nie ? Pamiętaj kolego że za takie słowa jest art.212 kk paragraf 1 a do twojej głowki nie pracowałem na tym odcinku i mogę ci tylko powiedzieć że moja firma jako pierwsza odała A2 a dwa zapraszam ciebie do pracy w tej branży to zobaczysz jaki łatwy to chleb jest tylko najpierw proponuje ci skonczyć wydział Inżynierii Lądowej na którejś z politechnik

 • Polak nie kombinator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2012 15:14 ~Polak nie…

  Polacy, przestańcie kombinować a będzie dobrze...

 • WWA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2012 14:40 ~WWA

  czy doszło do oszustwa????? RACZEJ KIEDY I ILE RAZY DO TEGO DOSZŁO????

 • kierowca z bombowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2012 14:39 ~kierowca z…

  Drogowiec77~Drogowiec77

  a i jeszcze to że byście wiedzieli z czego sie składa MMA lub SMA i co to MMa albo SMA panom redaktorom też to polecam by nie gadać w telewizorni że sie asfalt natryskuje albo wylewa :)

  http://www.inzynierbudownictwa.pl/technika,materialy_i_technologie,artykul,nawierzchnie_asfaltowe,4694

  daj na luz lamusie - spieprzyliście drogi, lewą kasę do kieszenie i jeszcze szczekasz?

 • drogowiec 77

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2012 11:21 ~drogowiec 77

  a jeszcze jedno do dzienikaży pamiętajcie ze nie beton na moście sie wylewa tylko jak już wylewa to płytę nośną lub ustrój nośny

 • Drogowiec77

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2012 11:19 ~Drogowiec77

  a i jeszcze to że byście wiedzieli z czego sie składa MMA lub SMA i co to MMa albo SMA panom redaktorom też to polecam by nie gadać w telewizorni że sie asfalt natryskuje albo wylewa :)

  http://www.inzynierbudownictwa.pl/technika,materialy_i_technologie,artykul,nawierzchnie_asfaltowe,4694

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2012 11:18 ~xyz

  Ciekawa jest cisza i brak informacji o dalszych działaniach prokuratorskich po odborze bemowskiego odcinka S8, kiedy stwierdzono za małą warstwę asfaltu i inne różnice wykonania niż obejmował projekt.
  Znając życie po usunięciu "usterek" wszystko było OK.
  Jednakże ktoś nie przez przypadek wykonał inaczej niż było to określone. Gdyby ktoś inny tego nie wykrył i nie upublicznił to korzystalibyśmy z źle zrobionej drogi, której wybudowanie nie warte było tej ceny jaką miano zapłacić. A być może nawet zagrażającej w dalszym czasie życiu kierowców z niej korzystających.
  Ile takich "inaczej wykonanych" dróg i innych obiektów funkcjonuje w Polsce ??

 • drogowiec77

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2012 11:14 ~drogowiec77

  a tu dla tych wszyskich fachowców co to piszą bzdury wpierw przerczytajcie to http://www.roadsandbridges.po.opole.pl/pliki/zageszczenie_i_rozkladanie_nawierzchni_asfaltowych.pdf

  a potem piszcie na portalach.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »