Informacje

08.10.2018 15:14 "dotyczy urzędników i adwokatów"

Afera reprywatyzacyjna. "Zarzuty korupcyjne na 47 milionów złotych"

SERWISY:


Śledczy przesłali do sądu kolejny akt oskarżenia w aferze reprywatyzacyjnej. Dotyczy dziewięciu osób, między innymi urzędników i adwokatów - powiadomił w poniedziałek na konferencji Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

- Ten akt oskarżenia, który dziś prezentujemy i który wpływa dzisiaj do sądu, dotyczy dziewięciu osób: adwokatów, w tym byłego dziekana stołecznej palestry - powiedział podczas briefingu Ziobro. - Dotyczy też bardzo ważnych, wpływowych urzędników urzędu miasta stołecznego Warszawy podległych pani prezydent Gronkiewicz-Waltz - dodał.

Zaznaczył, że w akcie oskarżenia mowa "nie tylko o bardzo dużych nieprawidłowościach", ale także o łapówkach. Podkreślił też, że wspomniani urzędnicy ratusza odegrali "w przestępczym procederze pierwszoplanową rolę", "przy wsparciu i pomocy adwokatów".

"Zarzuty korupcyjne"

Jak tłumaczył Michał Ostrowski, dyrektor Departamentu ds. Przestępczości Gospodarczej w Prokuraturze Krajowej, akt oskarżenia dotyczy łącznie 15 adresów, między innymi Chmielnej 70, Mokotowskiej 63 i Karowej 14.

Głównymi oskarżonymi - jak wskazał Ostrowski - są: Jakub R. (były wicedyrektor nieistniejącego już Biura Gospodarki Nieruchomościami), adwokaci: Grzegorz M. i Robert N., biznesmen Janusz P. oraz Marzena K., była urzędniczka Ministerstwa Sprawiedliwości. Oprócz nich akt dotyczy rodziców Jakuba R.: Aliny D. i Wojciecha R., a także Joanny O. i Mariusza L.

Większość z tych osób już wcześniej usłyszała zarzuty i trafiła do aresztu we Wrocławiu. Niektórzy - w tym między innymi Marzena K. i Robert N. - opuścili areszt po wpłaceniu kaucji.

- Główne zarzuty to są zarzuty korupcyjne, zarzuty na 47 milionów złotych, które oskarżeni między sobą wręczali i przyjmowali w zamian za bezprawne decyzje reprywatyzacyjne - powiedział. - To największa łapówka, gdy chodzi o akty oskarżenia w historii polskiej prokuratury - dodał Ostrowski.

Jak podano w komunikacie Prokuratury Krajowej, Jakub R, "wymusił na Marzenie K., Januszu P. i Robercie N., aby za podjęcie korzystnej dla nich decyzji administracyjnej, fikcyjnie odsprzedali Grzegorzowi M. 50 proc. praw roszczeń do tej działki".

Poza korupcją, śledczy oskarżyli wskazane osoby o dokonanie oszustw w kwocie nie mniejszej niż 13 milionów złotych. "Do oszustwa miało dojść w związku z uzyskaniem prawa własności i użytkowania wieczystego do nieruchomości położonej w Kościelisku (…). Odpowiedzialnymi za popełnienie tego przestępstwa są Jakub R., jego matka Alina D, jego ojciec Wojciech R., adwokat Robert N. oraz Mariusz L. i Joanna O." podała prokuratura.

155 śledztw

Ostrowski sprecyzował, że akt oskarżenia wpłynął w poniedziałek do Sądu Okręgowego w Warszawie i jest to już drugi akt oskarżenia w związku z tzw. aferą reprywatyzacyjną. Pierwszy został skierowany w marcu tego roku. Dotyczył mienia wartego 275 milionów złotych, przejmowanego przez Maciej M. i jego syna Maksymiliana M.

Zapewnił też, że poniedziałkowy akt oskarżenia to nie koniec wyjaśniania afery reprywatyzacyjnej, ale pewien etap. Dodał, że wciąż toczą się postępowania w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu oraz Prokuraturze Regionalnej w Warszawie.

- Łącznie prowadzonych jest 155 śledztw obejmujących 470 nieruchomości. Do tej pory zarzutami objęto 32 osoby, z czego 17 było tymczasowo aresztowanych. Zastosowano również poręczenia majątkowe w kwocie ponad sześciu milionów złotych do tych spośród podejrzanych, którzy nie byli tymczasowo aresztowani - mówił.

"Słuchałem z niedowierzaniem"

Konferencja prokuratury została zwołana pod hasłem "Działania prokuratury w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości". Wziął w niej udział także Sebastian Kaleta, wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej.

Ziobro zaznaczył, że komisja i prokuratura "świetnie się uzupełniają" w wykrywaniu nieprawidłowości dotyczących reprywatyzacji.

Wskazał też, że Kaleta był pierwszą osobą, która zwróciła jego uwagę na "przestępczy proceder" związany ze zwrotem nieruchomości. Miało to być jeszcze przed tym, zanim Ziobro został prokuratorem generalnym.

- Słuchałem wówczas tego z niedowierzaniem i wątpliwościami, ale zapowiedziałem, że jeśli zostanę prokuratorem, to pierwszą decyzją, jaką podejmę będzie polecenie zbadania w formie intensywnego śledztwa czy te okoliczności są prawdziwe. Okazało się, że moje niedowierzanie nie było słuszne, a skala procederu przestępczego jeszcze większa, niż sygnalizował pan Kaleta - wspominał Ziobro.

kw/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • leming

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2018 09:49 ~leming

  Ciekawe ile bufetowa dostanie, 15, 25 lat?

 • Rycho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2018 09:29 ~Rycho

  Korupcja odbywa się zwykle bez świadków. Skąd wiec oni wiedzą jakie sumy przechodziły w kopertach? Ktoś musi nieźle sypać i współpracować.

 • dociekliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2018 00:32 ~dociekliwy

  Jak już piszesz o skokach to pisz na podstawie faktów a nie na podstawie wiedzy z mediów. Chodzi nie o skoki tylkoi skok nie skoki tylko skok wołomin a stał za tym ten sam gostek co przy aferze pro civili, więc zanim zaczniesz znowu cedzić sprawdź najpierw fakty

 • Qit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2018 00:10 ~Qit

  smoke~smoke

  Tak się robiło kasę za PO.

  Znaczy Ziobro i jego usluzni prokuratorzy chca oskarzyc na 47 mln z tych 21 mld ktore to niby przekecono.? To jakis promil tych wymyslonych bamibilionow. I to po trzech latach zawlaszczania wszystkich struktur panstwa. Nawet jednego wyroku. Czekali na przejecie sadow, zeby bez dowodow ludzi skazywac i chronic swoich. Super dobra zmiana.

  Zaczal Adrian od ulaskawienia swojego ziomala i pokazal jak bezpiecznie moga sie czuc PiSi przestepcy. Brawo.

 • Wiktor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2018 23:33 ~Wiktor


  smoke~smoke

  Tak się robiło kasę za PO.
  gość~gość

  Za PiS-u "robi się" znacznie więcej, nie miliony a MILIARDY!

  Jakieś dowody? Jak nie to sprawa zostaje skierowana do prokuratury.

 • Praktyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2018 22:27 ~Praktyk


  Robert~Robert

  Skończyło się państwo teoretyczne a zaczyna państwo praktyczne.
  machońowy koń~machońowy koń

  państwa praktyczne nie istnieją

  Praktycznie " Mahoniowy " pisze się przez " H ".

 • Kasta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2018 22:25 ~Kasta

  budaruska~budaruska

  Nadzwyczajna kasta ją wybroni :)

  PiS palcem nie ruszy w tej sprawie. To przecież ONI są tą nadzwyczajną kastą.

 • Wada wzroku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2018 22:23 ~Wada wzroku

  warszawiak~warszawiak

  Ciekawe, kiedy wreszcie raczy zauważyć 4 MILIARDY wyprowadzone ze SKOKÓW? ;)

  Nie zauważyłeś, że Naczelny Prokurator ma wadę wzroku ? Widzi tylko to, co CHCE widzieć.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2018 21:36 ~gość

  smoke~smoke

  Tak się robiło kasę za PO.

  Za PiS-u "robi się" znacznie więcej, nie miliony a MILIARDY!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2018 21:35 ~warszawiak

  Ciekawe, kiedy wreszcie raczy zauważyć 4 MILIARDY wyprowadzone ze SKOKÓW? ;)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »