Informacje

23.03.2018 19:57 wobec siedmiu osób

Afera reprywatyzacyjna: jest pierwszy akt oskarżenia. "300 milionów złotych"

SERWISY:

Wrocławska prokuratura skierowała do sądu swój pierwszy akt oskarżenia dotyczący afery reprywatyzacyjnej w Warszawie. Przed sądem staną między innymi kupiec roszczeń Maciej M., jego syn Maksymilian oraz ich adwokat Andrzej M.

Akt oskarżenia został skierowany w piątek do Sądu Okręgowego w Warszawie przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu. To właśnie ta prokuratura od 1,5 roku w bada w kilku śledztwach kulisy warszawskiej afery reprywatyzacyjnej. To jej pierwszy akt oskarżenia w tej sprawie.

Objęto nim siedem osób. Wśród tej grupy jest trójka adwokatów: Andrzej M., Grażyna K.-B. i Tomasz Ż.; dwaj przedsiębiorcy: Maciej M. i Maksymilian M. i dwaj rzeczoznawcy majątkowi: Michał Sz. i Jacek R.

24 przestępstwa

Na konferencji prasowej Michał Ostrowski z Prokuratury Regionalnej sprecyzował, że cała siódemka została oskarżona "łącznie o 24 przestępstwa, gdzie wartość szkody zbliża się do 300 milionów złotych". - Czyny te były popełnione w latach 2010-2015. Dotyczą one adresów przy ulicach: Siennej 29, Twardej 8, Twardej 10 i Królewskiej 39. Tutaj mieliśmy do czynienia z wyłudzeniem praw i roszczeń do nieruchomości metodą na tak zwanego kuratora - wyjaśnił Ostrowski.

Sienna 29 to przedwojenny adres jednej z działek na placu Defilad. Miasto zwróciło ją w 2012 roku Maciejowi M., którego interesy reprezentował Andrzej M. Obu oskarżonym - w kontekście Siennej - prokurator zarzucił działanie „wspólnie i w porozumieniu, w celu doprowadzenia spadkobierców dawnych właścicieli do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości”. Co znaczy wielka wartość? "Nie mniejsza niż 22 miliony złotych" - precyzuje prokuratura w komunikacie.

Prokuratura podobnie oceniła reprywatyzację Twardej 8 i Twardej 10 (nieruchomości po dawnym gimnazjum). Tu także prokurator zarzucił Maciejowi M., Andrzejowi M. oraz Maksymilianowi M. działanie w celu doprowadzenia spadkobierców dawnych właścicieli do niekorzystnego rozporządzenia mieniem na kwotę nie mniejszą niż 22 miliony złotych.

A to nie koniec zarzutów. "Maciej M. i Andrzej M. oskarżeni zostali także o to, że działając wspólnie i w porozumieniu usiłowali doprowadzić Skarb Państwa do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie nie mniejszej niż 184 miliony złotych" - czytamy na stronie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu. Chodzi o nieruchomości położone u zbiegu ulic: Sobieskiego, Idzikowskiego i Piaseczyńskiej.

Andrzejowi M. zarzucono też, że jako ustanowiony likwidator spółki "Robur" Związek Kopalń Górnośląskich przywłaszczył powierzone mu mienie w postaci 31 tysięcy złotych.

Oskarżeni adwokaci i rzeczoznawcy

Kolejne zarzuty dotyczą adwokatów i rzeczoznawców.

Grażynie K.- B. zarzucono udzielenie Maciejowi M., Maksymilianowi M. i  Andrzejowi M. pomocy w wyłudzeniu mienia na szkodę spadkobierców dawnych właścicieli gruntów przy Siennej 29, Twardej 8 i 10 oraz Królewskiej 39.

"Podobnie Tomasz Ż., który oskarżony został o pomocnictwo do przestępstwa oszustwa na szkodę spadkobierców dawnych właścicieli nieruchomości przy Królewskiej 39, którego udzielił Maciejowi M., Maksymilianowi M. i Andrzejowi M." - informuje prokuratura.

Oskarżony został wyznaczony kuratorem spadku po dawnych właścicielach nieruchomości (przy Królewskiej 39). Tym samym miał obowiązek zajmowania się sprawami majątkowymi w interesie spadkobierców, lecz - jak czytamy na stronie prokuratury - "nie podejmował tych czynności". "Nie ustalił kręgu spadkobierców oraz pomógł we wprowadzeniu sądu w błąd co do wartości praw i roszczeń wchodzących w skład spadków po dawnych właścicielach" - wyliczają śledczy.

Michała Sz., rzeczoznawcę i ówczesnego biegłego sądowego, prokurator oskarżył o udzielenie Maciejowi M. i Andrzejowi M. pomocy w dokonaniu oszustwa.

I ostatniego oskarżonego - rzeczoznawcę i biegłego sądowego Jacka R. prokuratura oskarżyła o to, że udzielił Maciejowi M., Maksymilianowi M. i Andrzejowi M. pomocy w oszustwie. Jacek R. - jak czytamy w komunikacie prokuratury - miał przedstawić w Sądzie Rejonowym w Śródmieściu fałszywy operat szacunkowy, w którym miał zaniżyć wartość nieruchomości przy Królewskiej 39.

>> CZYTAJ WIĘCEJ O ZATRZYMANIACH MACIEJA M. I INNYCH OSKARŻONYCH <<

kw/PAP/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Piter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2018 12:18 ~Piter

  A czemu na TVN nic się nie mówi o sprzedaży kopalni Krupiński

 • sis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2018 10:38 ~sis


  leming~leming

  PO siódme: nie kradnij!
  rud327~rud327

  Ciekawe czy przekupa z broszką zapamięta Twoje słowa. Pewnie nie. W końcu PiSiemu rządowi po prostu się należy. Nagrody, pensje w spółkach państwowych i bizancjum w samolotach i limuzynach. Braw pierwszy sort.

  A pan Jaki jak na razie nikogo nie skazał. Miliardy strat, tysiące osób "niesprawiedliwie" wyrzuconych ze "SWOICH" mieszkań. A tu nawet dyspozycyjna prokuratura ledwo umie postawić kilka zarzutów.

  Jak się prokuratorów na pasku prowadzi to nie dziwne, że będą oskarżali na rozkaz. Mają wzorzec u pana prokuratora Piotrowicza. Ten pamięta dobrze, jak to się opozycję oczerniało i wsadzało do ciurmy.


  Słusznie prawisz...:) Bo ich poprzednicy na rowerach jeździli a odzywiali sie wodą i korzonkami. I biednym rozdawali nieruchomości.

 • seti

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2018 10:27 ~seti

  to jakaś fikcja... oni działali w oparciu o prawo, durne i głupie ale prawo, które pozwalało (i pozwala w zasadzie nadal) każdemu zostać kuratorem i odzyskiwać takie nieruchomości :D w sądzie nikt nic nie zdziała, jedyne do czego można się czepić to złe wyceny ewentualnie

  biją pianę, ale prawa nadal nie zmienili, wszyscy będziemy płacili za to odszkodowania liczone w grubych milionach, tak to widzę

 • rud327

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2018 09:12 ~rud327

  leming~leming

  PO siódme: nie kradnij!

  Ciekawe czy przekupa z broszką zapamięta Twoje słowa. Pewnie nie. W końcu PiSiemu rządowi po prostu się należy. Nagrody, pensje w spółkach państwowych i bizancjum w samolotach i limuzynach. Braw pierwszy sort.

  A pan Jaki jak na razie nikogo nie skazał. Miliardy strat, tysiące osób "niesprawiedliwie" wyrzuconych ze "SWOICH" mieszkań. A tu nawet dyspozycyjna prokuratura ledwo umie postawić kilka zarzutów.

  Jak się prokuratorów na pasku prowadzi to nie dziwne, że będą oskarżali na rozkaz. Mają wzorzec u pana prokuratora Piotrowicza. Ten pamięta dobrze, jak to się opozycję oczerniało i wsadzało do ciurmy.

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2018 08:09 ~wkurzony

  A pani HGW nadal bezkarnie śmieje się z warszawiaków ...!

 • leming

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2018 07:59 ~leming

  PO siódme: nie kradnij!

 • Kolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2018 07:27 ~Kolo

  Ciekawe, czy ktoś zostanie skazany i realnie ukarany. Akt oskarżenia, to na razie nic nie znaczy.

 • Jerry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2018 05:13 ~Jerry

  I co spodziewacie się że oddadzą? i dostaną sprawiedliwe wyroki?

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2018 00:16 ~nick

  Nareszcie. aby się nie wybronili. Niech komisja dobierze się wreszcie do słynnego "antykwariusza" i jego matki. Oni też narobili ludziom krzywd...

 • vgz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2018 21:46 ~vgz

  Wreszcie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »