Informacje

08.04.2019 18:44 przebywa w nim pół roku

Afera reprywatyzacyjna.
Marek M. zostaje w areszcie

SERWISY:


Warszawski sąd okręgowy postanowił w poniedziałek, że znany z handlu roszczeniami Marek M., oskarżony w sprawie nieprawidłowości przy reprywatyzacji stołecznych nieruchomości, nie opuści aresztu, w którym przebywa od sierpnia 2018 roku.

Sąd Okręgowy w Warszawie nie uwzględnił w poniedziałek wniosku obrońcy oskarżonego o zmianę sposobu złożenia poręczenia majątkowego z gotówkowego na hipotekę na nieruchomości. Zdaniem sądu, hipoteka na nieruchomości, w której oskarżony ma minimalny udział, nie jest wystarczającą gwarancją.

Zostaje w areszcie

W końcu lutego pełnomocnik Marka M. mecenas Krzysztof Stępiński w ramach toczącego się przed warszawskim sądem procesu ws. nieprawidłowości przy reprywatyzacji nieruchomości przy Dynasy 4 zawnioskował o zmianę sposobu złożenia kaucji z gotówki na poręczenie w postaci nieruchomości przy Krakowskim Przedmieściu, którego współwłaścicielem jest oskarżony.

- Z procesowego punktu widzenia nie ma żadnego powodu, dla którego Marek M. ma w dalszym ciągu przebywać w areszcie. Zostało zaproponowane bardzo wysokie poręczenie (3 mln zł - red.). Poręczenie, które zaproponowaliśmy, w pełni zabezpieczy prawidłowy tok postępowania - mówił wtedy obrońca.

Sędzia Alina Sobczak-Barańska, uzasadniając poniedziałkowe postanowienie, wskazała, że sąd nie znalazł podstaw do uwzględnienia wniosku. - Według sądu nie jest wystarczającą gwarancją ustanowienie hipoteki na nieruchomości, w której oskarżony ma w istocie minimalny udział. Sąd nie jest przekonany, że w sytuacji, kiedy nieruchomość w ogromnej części należy do osoby trzeciej, oskarżony będzie należycie stosował się do rygorów postępowania karnego i nie będzie utrudniał go - zaznaczyła sędzia.

Jak dodała, "co do zasady sąd nie sprzeciwia się złożeniu poręczenia w formie hipoteki na nieruchomości, ale musi to być nieruchomość, której ewentualna utrata jest w stanie powstrzymać oskarżonego przed utrudnianiem postępowania".

Akt oskarżenia

Marek M. przebywa w areszcie od sierpnia 2018 r. Został wówczas zatrzymany i doprowadzony do zajmującej się sprawami stołecznej reprywatyzacji Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu. Usłyszał zarzuty w sprawach nieprawidłowości przy reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Dynasy 4, a także Opoczyńskiej 4B i tzw. Folwarku Służewiec.

W końcu lutego przed stołecznym sądem okręgowym ruszył proces, w którym M. jest współoskarżony o oszustwo w związku z reprywatyzacją nieruchomości przy Dynasy 4. Z aktu oskarżenia wynika, że Marek M. miał w porozumieniu z Krystyną O. wprowadzić w błąd spadkobierczynię dawnych właścicieli i odkupić od niej za 800 zł roszczenia do części nieruchomości o wartości 2 mln 80 tys. zł

Z kolei w początkach grudnia zeszłego roku warszawski sąd okręgowy wymierzył M. nieprawomocnie karę 60 tys. zł grzywny i 31 tys. zł kosztów sądowych w innej sprawie - dotyczącej wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w dokumencie sądowym w związku z reprywatyzacją kamienicy przy ul. Targowej. Sąd wskazał, że M. wprowadził w błąd sąd rejonowy "co do faktu, że w dalszym ciągu jest uprawniony do reprezentowania spadkobierczyni jako jej kurator, a co za tym idzie, że ta osoba w dalszym ciągu żyje". Jak wyjaśniał sąd, podstępne wprowadzenie w błąd polegało na tym, że oskarżony zataił informację o śmierci spadkobierczyni nieruchomości

PAP/kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • koko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2019 00:02 ~koko

  kot~kot

  co za opresyjny PiSowski sad. biedniutki mareczek

  skąd wiesz ?

 • espęk z pisiu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2019 23:37 ~espęk z pisiu

  kot~kot

  co za opresyjny PiSowski sad. biedniutki mareczek


  siedzi tylko w areszcie...jeszcze nie skazany.... tak więc raczej wyjdzie na wolność, bo przez 2 lata prokuratura nie jest w stanie sporządzić pozwu.....:( ...może brak jej dowodów:-) a trzymają chłopa do wyborów, żeby wykazać sukces :-) Taki jak Szydło podpisując porozumienie z oświatową S :-))))))))))

 • warSawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2019 23:34 ~warSawa

  warszawski sąd okręgowy ma prezesa powłonaego przez Ziobrę od 2017 roku...znaczy panią prezes, która już dwukrotnie chciała złożyć dymisję :-) Ale Ziobro ma chyba na nią niezłego haka, bo wydaje orzeczenia zgodnie z wolą partii i to nie tylko w sprawach karnych...najgorzej jest w cywilnych, gdzie stroną są zwykli ludzie:( Sprawy w tym sądzie wydłużyły się o 8 miesięcy.....

 • kot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2019 21:37 ~kot

  co za opresyjny PiSowski sad. biedniutki mareczek

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »