Informacje

15.05.2014 20:35 zatrudniali bez konkursów, auta poza kontrolą

Afera na Bemowie: są wstępne wyniki kontroli

SERWISY:

Niewłaściwe prowadzenie ewidencji korzystania z samochodów służbowych i wpisywanie w tej dokumentacji nieprawdziwych danych - to niektóre z nieprawidłowości wykrytych na Bemowie przez kontrolerów z ratusza. Z jej wynikami w czwartek zapoznali się radni miasta.

Na początku kwietnia odwołany wiceburmistrz Bemowa Paweł Bujski oświadczył, że dzielnicą wciąż de facto kieruje wiceprezydent miasta, a wcześniej burmistrz Bemowa Jarosław Dąbrowski. Władzom dzielnicy zarzucił wiele nieprawidłowości.

Prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz wysłała na Bemowo kontrolę, kilka dni później Dąbrowski podał się do dymisji. Rada dzielnicy na początku maja odwołała zarząd Bemowa, w tym burmistrza Alberta Stomę, który wcześniej podał się do dymisji, i powołała nowego burmistrza, którym został Krzysztof Strzałkowski.

Wstępne wyniki kontroli

O wstępnych wynikach zakończonej w ostatnich dniach kontroli w czwartek radnych poinformował sekretarz miasta Marcin Wojdat.

Jak powiedział, na Bemowie stwierdzono m.in. uchybienia polegające na składaniu zapotrzebowania na samochody służbowe jedynie w formie ustnej oraz na nieodnotowywaniu godzin przejazdu i osób korzystających z tych aut. Podkreślił, że uniemożliwia to rzetelne ustalenie, kto i w jakich godzinach korzystał z samochodów będących w dyspozycji dzielnicy.

Wojdat zaznaczył, że jeden z samochodów znajdował się w zasadzie poza kontrolą ich dyspozytora, a od stycznia do połowy 2013 r. korzystał z niego m.in. Dąbrowski, choć w tym samym czasie jeździł też przysługującym mu w ratuszu samochodem z kierowcą.

Sekretarz miasta poinformował, że karty tego samochodu nie były wypełniane na bieżąco i zawierają nieprawdziwe informacje. Ewidencją samochodu zajmował się kierowca Dąbrowskiego. Na początku kwietnia dostarczył on do urzędu karty ewidencyjne za okres od czerwca do marca 2014 r. w celu uzupełnienia podpisów osób użytkujących samochód.

Bez procedur konkursowych

- Jako użytkownika tego samochodu wpisano byłego zastępcę burmistrza Bohdana Szułczyńskiego, który oświadczył, że w tym okresie nie korzystał z tego samochodu, a zawarte w kartach pojazdu informacje są nieprawdziwe - powiedział Wojdat.

Z przedstawionych przez Wojdata informacji wynika ponadto, że podległe władzom dzielnicy Bemowskie Centrum Kultury zawierało umowy cywilnoprawne (m.in. na świadczenie usług promujących radio Bemowo FM) bez przeprowadzenia procedury konkursowej. Wojdat podkreślił, że wybrani wykonawcy nie przedstawili dokumentów potwierdzających posiadanie przez nich kwalifikacji opisanych w ogłoszeniu, a podpisane z nimi umowy nie określały sposobu odbioru przedmiotu zlecenia, co powodowało, że ich wynagrodzenia były wypłacane bez należytej weryfikacji, czy przedmiot umowy był wykonywany.

Sekretarz dodał, że umowy były podpisywane też z pracownikami urzędu, a zlecenia obejmowały usługi, które - w ramach swoich obowiązków - mogli wykonywać inni pracownicy.

Kontrola wykazała też, że przyjaciółka Dąbrowskiego, zatrudniona od 2011 r. w dzielnicowym Centrum Promocji Zdrowia i Edukacji Ekologicznej, otrzymywała wynagrodzenie, które było wyższe niż osób zatrudnionych na podobnych stanowiskach. Wojdat poinformował, że w jednostce tej właśnie od 2011 r. listy obecności pracowników były wyłożone w poszczególnych pokojach i zbierane raz w miesiącu. - Sytuacja taka oznacza, że kontrola czasu pracy ma charakter następczy, a listy obecności nie są na bieżąco weryfikowane - powiedział.

"Coś szwankuje w systemie nadzoru"

Sekretarz poinformował, że pełne wystąpienie pokontrolne będzie upublicznione dopiero po zakończeniu procedury kontrolnej. W czwartek zastrzeżenia do tego dokumentu zgłosił urząd dzielnicy Bemowo.

Zdaniem opozycji wyniki kontroli na Bemowie świadczą o tym, że ratusz niewłaściwie kontroluje podległe mu urzędy dzielnic. Radny Andrzej Kropiwnicki (PiS) ocenił, że "coś szwankuje w systemie nadzoru miasta nad dzielnicami, skoro dopiero kiedy dwóch facetów się pokłóciło (...), jeden wskazał, co tam się dzieje wewnątrz". Szef klubu PiS Maciej Wąsik wytknął z kolei, że choć Dąbrowski został odwołany ze stanowiska wiceprezydenta, to nadal jest prominentnym działaczem PO na Mazowszu - wciąż zasiada w zarządzie regionu tej partii.

Przewodniczący klubu PO Jarosław Szostakowski powiedział, że sytuacja na Bemowie jest dla jego partii trudna, ale nie boi się ona z nią zmierzyć. - Zostały wyciągnięte wnioski personalne. Ludzi, którzy przez zaniechanie, przez niewdrażanie procedur, ponoszą odpowiedzialność, dziś w większości nie ma na Bemowie - powiedział.

Jakie plany i pomysły na "uzdrowienie" sytuacjie ma nowy burmistrz Bemowa?

PAP/lata

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mirek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2015 11:07 ~mirek

  a wy myślicie, ze w innych dzielnicach jest inaczej, a w mieście to jest inaczej. Wybraliśmy złodziei to mamy za swoje. Pamiętajcie jakich wybieracie radnych takie później macie zarządy.

 • chochoł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2014 15:21 ~chochoł

  Mam nadzieję, że pani Urszula B. też już nie pracuje. Takie osoby jak ona powinny mieć zakaz pracy w instytucjach związanych z kulturą.

 • veto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2014 10:30 ~veto

  Czy 30-kilkulatkowie nadają się do tak ciężkiej pracy, jak widać po Bemowie, Białołęce itd. to nie! Brak im odpowiedzialności, zrozumienia na czym polega służba publiczna. Im chodzi tylko o stanowiska, kasę, zaszczyty, możliwość ustawienia znajomych i rodziny.

 • darek638

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2014 09:44 ~darek638

  Nareszcie!!! Rozgoniono arogancką bandę i co ciekawe jeden z nich już miał dość uczestniczenia w tym sobie Państwie. Jestem mieszkańcem Bemowa wielokrotnie pisałem do władz Dzielnicy tych różnych Zygzaków w teczce przywiezionych(dosłownie!) zawsze okrągła nic nie wyjaśniająca odpowiedź. Podsumowując kultura zero masa Domów Kultury w, których nic się nie dzieje, Amfiteatr najładniejszy w Polsce a zero pomysłu na zagospodarowanie. Jeden Klub Bielański ma szerszą ofertę jest w nim więcej "życia" niż na całym kulturalnym Bemowie gdzie w programach klubów sama głupia komercha. Ze sportem, którym tak się chwalą w wydaniu masowym i codziennym czyli dla zdrowia blado. Radio osiedlowe to dopiero przekręt.
  Wybijanie dziur w zdrowym asfalcie, żeby królicza firma zarobiła swoje to już "drobiażdżek" jedną taką akcję nawet sfilmowałem z okna ale co z tego? Pokazuję znajomym jak się u nas władza bawi itd.itp o TBS nawet nie wspominam to największe draństwo i zupełnie specjalny temat.
  A można i to łatwo wiele, wiele poprawić wystarczy uczciwie pracować i zatrudnić kompetentnych ludzi i działać szerzej i jawniej.

 • fragile

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2014 02:40 ~fragile

  To tylko czubek góry lodowej. Zaraz to zamiotą pod dywan. Bawią mnie te ich zabawy. Ten Bujski dopóki był wiceburmistrzem jakos nic nie szczekał, ciekawe ile ma też "za uszami". A ten nowy gnojek to geniusz! 33 lata i ile już stołków zaliczył! Tylko, że jakoś nie potrafi się wysłowić. Bełkot narwańca. Ciekawe co on nabroi. Na razie był na tyle cwany, że uciekł od Struzika, nbo tam aferka aż puchnie.

 • Wieści Cudu nad Wisłą

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2014 23:30 ~Wieści…

  Strzałkowski na Bemowie = Gmina Zielonka zmniejszy bezrobocie! Dzięki Krzysiu Grzesiu!

 • wieczny kandydat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2014 22:50 ~wieczny kandydat

  konkursy w mieście to fikcja, wygrywa zawsze "właściwa osoba", inni nie mają szans

 • tazz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2014 17:15 ~tazz

  Może nagle się okaże iż sterowany przez p. Dąbrowskiego i hucznie wygrany przetarg na wywóz odpadów też był jednym wielkim przekrętem?

 • Marszałek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2014 15:31 ~Marszałek

  j23~j23

  A co ten burmistrz przywieziony w teczce chce uzdrawiać? przecież jesteś tylko marionetką HW

  Tym razem to jest marionetka Struzika. Jemu też coś się należy.

 • Pula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2014 15:29 ~Pula

  klki~klki

  jako jedyna partia prawa i sprawiedliwości pojechali na południe zadbac o ludzi zagrożone powodzią . tak tylko oni . a ten tusk jeszcze to wyśmiewa i drwi z tego a sam doprowadził że ludzie sie topią. ile tusk ma nienawiści do narodu polskiego żeby tak drwic z nich.

  Jedyna partia prawa i sprawiedliwości pojechała na południe zadbać o swoją pulę głosów do Europarlamentu. Przecież wierny jak pies Karski musi gdzieś się dostać za zasługi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »