Informacje

12.09.2017 17:43 Sprawa Chmielnej 70

Adwokat, były urzędnik i jego rodzice zostają za kratami

SERWISY:

Co najmniej do 27 października zostaną w areszcie podejrzani o korupcję i oszustwo. Chodzi między innymi o osoby zaangażowane w reprywatyzację nieruchomości pod dawnym adresem Chmielna 70.

Warszawski Sąd Apelacyjnym, we wtorek prawomocnie oddalił zażalenie obrony całej czwórki na wcześniejszą decyzję Sądu Okręgowego o kolejnym przedłużeniu ich aresztów.

Korupcja i oszustwo

Chodzi o mecenasa Roberta N., byłego urzędnika ratusza Jakuba R. oraz jego rodziców Wojciecha R. i Aliny D.

O ich aresztowaniu w lutym decydował wrocławski sąd - gdyż czynności śledcze prowadzi tamtejsza Prokuratura Regionalna. O przedłużeniu aresztów rozstrzyga za to Sąd Okręgowy w Warszawie, gdyż to w stolicy doszło do zarzucanych podejrzanym przestępstw.

Prokuratura regionalna przedstawiła Jakubowi R. dwa zarzuty związane z korupcją i oszustwem, i trzy - mec. Robertowi N., któremu zarzucono korupcję, oszustwo i podrobienie pełnomocnictwa. Zarzuty uczestnictwa w oszustwie usłyszały też trzy pozostałe osoby, zatrzymane pod koniec stycznia br. w tej sprawie.

Prokuratura złożyła wtedy wnioski o trzymiesięczny areszt dla czterech z pięciu osób, które usłyszały zarzuty. 1 lutego br. wrocławski sąd orzekł, że Jakub R., Robert N., Wojciech R. i Alina D. trafią do aresztu. Wobec piątego zatrzymanego Mariusza L. prokuratura zastosowała poręczenie 500 tys. zł i zakaz opuszczania kraju (złożył on obszerne wyjaśnienia).

Milionowe straty

Według prokuratury, Jakub R. przyjął od Roberta N. korzyść majątkową w wysokości 2,5 mln zł w zamian za decyzje dotyczące ustanowienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przy Placu Defilad 1 (dawna Chmielna 70). Prokuratura Krajowa podawała, że korzyścią majątkową było przekazanie mu tyle wartego udziału w nieruchomości we wsi Kościelisko. Zdaniem prokuratury, w wyniku decyzji ws. przyznania prawa do użytkowania wieczystego działki miasto straciło ponad 60 mln zł.

Robert N., oprócz zarzutu wręczenia Jakubowi R. korzyści majątkowej, usłyszał również zarzut podrobienia dokumentu. Według prokuratury, podrobionym dokumentem posłużyła się przed sądem Alina D. (także jest adwokatem). Wojciech R. i Mariusz L. usłyszeli zarzuty udziału w oszustwie na szkodę spadkobierców gen. Tadeusza Kasprzyckiego (ostatniego ministra spraw wojskowych w II RP - PAP). Straty spadkobierców generała prokuratura szacuje na 27 mln zł.

Potem zarzuty niedopełnienia obowiązków urzędniczych usłyszeli w tym śledztwie również urzędnicy stołecznego ratusza - Mariusz P. i Gertruda J.-F. oraz niezatrudniony już w ratuszu radca prawny Jerzy M. Sąd nie uwzględnił wówczas wniosków prokuratury o areszt Mariusza P. i Gertrudy J.-F.

Zaczęła aferę reprywatyzacyjną

Zwrot działki na placu Defilad zapoczątkował całą aferę reprywatyzacyjną. Ratusz oddał działkę w 2012 roku, mimo że nie powinien tego robić. Przedwojenny właściciel nieruchomości był bowiem Duńczykiem i odszkodowanie za zagrabione przez rząd PRL mienie zostało mu przyznane już w latach 50.

W końcu lipca komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję z 2012 r.

- Decyzja komisji weryfikacyjnej potwierdziła słuszność działań podejmowanych przez prezydenta Warszawy w 2016 roku - ocenił rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk.

Po wybuchu afery zrzekli się oni praw do działki, a prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz uznała decyzję z 2012 r. za pochopną.

DZIAŁKA PRZY CHMIELNEJ 70:

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2017 02:01 ~andrzej

  I bardzo dobrze. Powinno się jeszcze zasądzić wyrównanie strat. No i co z kamienicą przy Kazimierzowskiej? Powinna wrócić do zasobów miasta.

 • lex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2017 00:25 ~lex

  A co z sędziami, którzy wydawali wyroki w imieniu Prześwietnej Rzeczpospolitej? Kto dokona rewizji tych wyroków? Kto wreszcie spowoduje, żeby to towarzycho przestało załatwiać dziwne ustawki a zajęło się przestrzeganiem prawa i wydawaniem sprawiedliwych wyroków. Dziś ten wygrywa, kto ma lepiej ustawionych adwokatów a nie ten, kto jest w prawie. Dziś sadu nie boi się obstawiony drogimi adwokatami oszust. Sądu boi się niewinny człowiek, którego nie stać na drogich i ustawionych w sądach adwokatów.

 • Uqugo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2017 23:27 ~Uqugo

  pro~pro

  Przez 8 lat za przyzwoleniem PO działało się wspaniale, a tu nagle taka zmiana ! No, co za niefart panie mecenasie, co za niefart :(((

  A ja bym chcial wreszcie kogos skazanego zobaczyc. Wsadzic do wydobywczego to PiS i inne dyktatorki umialy. Ziobro dlugopisem nie raz straszyl ale nikogo nie udalo sie skazac. Teraz tez to samo. Wsadzili oskarzonych i juz kolejny miesiac brak dowodow winy wystarczajacych aby rozpoczac proces. Dobra zmiana ludzkich panow.

 • pro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2017 19:52 ~pro

  Przez 8 lat za przyzwoleniem PO działało się wspaniale, a tu nagle taka zmiana ! No, co za niefart panie mecenasie, co za niefart :(((

 • buh_gok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2017 19:48 ~buh_gok

  aj waj jak mi przykro
  jeszcze tylko hanka na dokładkę

 • kot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2017 19:35 ~kot

  kiedy hanka sie tam zamelduje?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »