Informacje

30.01.2017 14:59 chce zadośćuczynienia

Adwokat Boguckiego o areszcie:
tortury. Prokurator: nie wierzę

SERWISY:


Aż 9 mln zł zadośćuczynienia domaga się od Skarbu Państwa Ryszard Bogucki, który wcześniej został uniewinniony od zarzutu zabójstwa gen. Marka Papały. Wyrok w tej sprawie sąd ogłosi w najbliższy czwartek.

Ryszard Bogucki siedział w więzieniu od 2001, kiedy to aresztowano go za zabójstwo Andrzeja K. ps. Pershing. Zarzuty związane z zabójstwem gen. Marka Papały prokuratura postawiła mu dwa lata później. I do tej sprawy sąd też stosował areszt.

Bogucki został skazany za zastrzelenie „Pershinga” na 25 lat. Ale od zarzutu udziału w zabójstwie Marka Papały został prawomocnie uniewinniony. Dlatego wniósł do sądu o odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszny areszt, w którym (do sprawy Papały) spędził dziewięć lat. Łącznie domagał się ponad 22 mln zł.

W pierwszym procesie w tej sprawie (toczonym jeszcze przed sądem w Katowicach) przyznano mu jedynie zadośćuczynienie – 1,1 mln zł. Wniosek o odszkodowanie został odrzucony. Po częściowym uwzględnieniu apelacji powtórny proces prowadzony jest w sądzie w Warszawie. Dotyczy jednak tylko zadośćuczynienia. Bogucki żąda 9 mln zł - po milionie za każdy rok niesłusznej odsiadki. Wątek odszkodowania został z kolei prawomocnie zakończony.

Osoba niebezpieczna

- Państwo wymaga od zwykłego obywatela, żeby zachowywał się wobec państwa uczciwie. Natomiast kiedy państwo popełni pomyłkę wobec swojego obywatela, to nie dość, że nie chce zrekompensować mu krzywd, to nawet nie chce powiedzieć zwykłego słowa "przepraszam" – mówiła w czwartek w swojej mowie końcowej mec. Aleksandra Cempura. - To, co spotkało Ryszarda Boguckiego miało być tzw. dodatkową niedogodnością do stosowanego aresztu. Miało wymiar nieludzkiego i poniżającego traktowania. Miało znamiona tortur – podkreślała.

Zwracała też uwagę, że kluczowe dla warunków, w jakich przetrzymywany był Bogucki, było nadanie mu tzw. statusu "N", czyli osoby niebezpiecznej.

- Nadanie "enki" nie miało nic wspólnego z zabójstwem generała Marka Papały – mówił w swoim wystąpieniu prok. Stanisław Wieśniakowski z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. – Bogucki od początku był uznany za osobę niebezpieczną, ale nie wynikało to z faktu, że miał zarzut zabójstwa Papały, ale dlatego, że doprowadził do zabójstwa Andrzeja K. ps. Pershing albo Łysy.

Zarzuty stawiane przez Boguckiego i jego pełnomocników dotyczące warunków w areszcie nazywał "nieprawdą" albo "manipulacjami". Zaprzeczył, żeby (co zgłaszał Bogucki) w celi puszczano mu wielokrotnie hymn rosyjski, co miało go dodatkowo dręczyć. Wykluczył, by aresztowany mógł brać kąpiel skuty podwójnymi kajdanami (bo to technicznie niewykonalne), nie uwierzył też, w opowieści osadzonego, że stosowano wobec niego „nieregulaminowe metody”, żeby dodatkowo go pognębić. Gdyby tak było, zaznaczył prokurator, to trwałyby jakieś śledztwa w tej sprawie. Poza tym, że Bogucki, co przypomniał oskarżyciel nie składał żadnych "uzasadnionych skarg".

- Nie wierzę, żeby ktoś stosował nieregulaminowe metody wobec osoby o takim życiorysie jak Ryszard Bogucki – ironizował prokurator.

Sędzia Tomasz Grochowicz uznał, że sprawa jest "zawiła". Ogłoszenie wyroku odroczył do najbliższego czwartku.

ZOBACZ TEŻ MATERIAŁ FAKTÓW O ŚWIĄTECZNEJ BÓJCE NA MOKOTOWIE:

Piotr Machajski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • metys

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2017 16:44 ~metys

  Ludzie naprawde siedzą za niewinność i nie mają kasy na sprawy a tu bandycie co i tak siedział milionowe odszkodowanie.Może sędzia też ma z tego profit bo w tym zasranym kraju wszystko jest możliwe.W Stanach za zabójstwo dostał by 150 lat albo czapę to odszkodowania by mu się odechciało.

 • Leon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2017 12:34 ~Leon

  20 lat by skończył;-(Szkoda chłopaka jedynie,całe życie miał przed sobą;-(

 • obiektywny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2017 20:29 ~obiektywny

  kubatkubat

  Jakaś paranoja systemu karnego. Wcześniej już siedział za Pershinga i ma do odsiedzenia 25 lat. Za co więc to odszkodowanie?  Bo warunki siedzenia w areszcie sa inne niz w zakładzie karnym, są bardziej dokuczliwe. Jest wieksza izolacja i generalnie prawo zabrania stosowania aresztu dłuzej niz 2 lata. A tam było 9. To jest paranoja polskich sądów.

 • waws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2017 20:16 ~waws

  Sprawa prosta - jeżeli jest uniewinniony SP powinien mu wypłacić odszkodowanie. jeżeli Prokuratura nie potrafiła udowodnić to znaczy że oskarżenie było bezpodstawne. Jednym słowem oszczerstwo. bandzior, czy nie - nie ważne niech SP płaci

 • cda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2017 18:18 ~cda

  Lepiej już niech przestępcy mafijni działają bezkarnie, bo nieudolny tzw. wymiar sprawiedliwości, doprowadzi Polskę do ruiny.

 • Tomaszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2017 18:01 ~Tomaszek

  I tak by siedział a Pani mecenas chce poprostu kasę dla siebie przytulić z tego procesu...

 • Drobne

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2017 17:42 ~Drobne

  kubatkubat

  Jakaś paranoja systemu karnego. Wcześniej już siedział za Pershinga i ma do odsiedzenia 25 lat. Za co więc to odszkodowanie?

  Przyda mu się na drobne wydatki, albo na " Wypiskę ".

 • lalula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2017 17:41 ~lalula

  KUBAT, za to, ze osobie skazanej przysługują inne prawa niż osobie osadzonej w areszcie, ta druga nie ma żadnych praw

 • baQban

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2017 17:26 baQban

  Areszt stosowany był równocześnie do odbywanej kary prawomocnym wyrokiem 25 lat za Pershinga (Kolikowskiego), Którego zastrzelił w Zakopanem. Tak, czy tak siedział.

 • obiektywny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2017 17:13 ~obiektywny

  I należy mu się za 9 lat bezpodstawnego aresztu. Szkoda tylko, że sędziowie co decydowali o areszcie nie zapłacą z własnej kieszeni.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »