Informacje

20.11.2010 12:20 Nominacje kardynalskie papieża Benedykta XVI

Abp Nycz kardynałem

 

Metropolita warszawski Kazimierz Nycz został kardynałem. Birety kardynalskie i bulle z nominacjami 24 mianowanym w październiku duchownym wręczył papież Benedykt XVI w sobotę, podczas uroczystego konsystorza w bazylice świętego Piotra w Watykanie, podaje TVN24.pl.

Na początku uroczystości, mającej charakter Liturgii Słowa, odczytano nazwiska nowo mianowanych purpuratów. Następnie papież wygłosił homilię.

Benedykt XVI powiedział, że w Kościele nikt nie jest panem, a każdy urząd jest odpowiedzią na powołanie, nie zaś realizacją własnych ambicji.

- Każda posługa kościelna jest zawsze odpowiedzią na wezwanie Boga, nigdy nie jest owocem własnego projektu czy własnych ambicji, ale podporządkowaniem swojej woli do tej Ojca, który jest w Niebie - mówił papież zwracając się do 24 nowych kardynałów.

Następnie dodał: "w Kościele nikt nie jest panem, lecz wszyscy są powołani, wszyscy są wysłani, wszystkich obejmuje i prowadzi łaska Boża". - I na tym polega nasze bezpieczeństwo - podkreślił papież.

Nominacje papieskie

Jeszcze 20 października nominacje kardynalskie, oprócz metropolity warszawskiego, otrzymali m.in.: prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych Angelo Amato, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa Mauro Piacenza, przewodniczący Papieskiej Rady Kultury Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Jedności Chrześcijan Kurt Koch, koptyjski patriarcha Aleksandrii w Egipcie Antonios Naguib, szef Prefektury Spraw Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej Velasio De Paolis, arcybiskup Palermo Paolo Romeo, arcybiskup Waszyngtonu Donald William Wuerl i arcybiskup Monachium Reinhard Marx.

Ponadto za szczególne zasługi dla Kościoła papież mianował kardynałami czterech hierarchów, którzy ukończyli 80 lat, a zatem nie mogą brać udziału w konklawe. Są to Jose Manuel Estepa Llaurens z Hiszpanii, były przewodniczący Papieskiej Akademii Życia abp Elio Sgreccia, były szef Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych Walter Brandmueller oraz były dyrektor orkiestry Kaplicy Sykstyńskiej Domenico Bartolucci.

Uroczysta msza św.

Na konsystorz przyjechało z całego świata około 150 kardynałów, w tym z Polski - Stanisław Dziwisz, Franciszek Macharski, Józef Glemp. Jest też prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk. Na uroczystości przybyła też małżonka prezydenta RP Anna Komorowska.

Od godziny 16.30 zgodnie ze zwyczajem nowi kardynałowie będą przyjmować w komnatach Pałacu Apostolskiego w Watykanie i innych salach życzenia od wiernych, pielgrzymów i mieszkańców Rzymu. Kardynał Kazimierz Nycz będzie przebywał w atrium Auli Pawła VI.

W niedzielę o godzinie 9.30 w bazylice watykańskiej Benedykt XVI koncelebrować będzie mszę wraz z nowymi kardynałami i wręczy im pierścienie.

Jest to trzeci konsystorz od początku pontyfikatu Benedykta XVI. Poprzednie odbyły się w marcu 2006 roku i w listopadzie 2007 r.

mac,sm/tr /aq

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »