Informacje

04.06.2011 18:04 MAJĄ CZAS DO CZWARTKU

"A2 powstanie
z Chińczykami albo bez"

SERWISY:

- Czy z chińskim konsorcjum, czy bez tego konsorcjum, autostrada A2 powstanie – oświadczył w TVN24 dyrektor GDDKiA Lech Witecki. - Do czwartku czekamy na odpowiedź – dodał.

W piątek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informowała, że chińskie konsorcjum Covec, w związku z problemami finansowymi zamierza zrezygnować z dalszej budowy autostrady A2 między Strykowem a Konotopą. W sobotę szef Dyrekcji Lech Witecki mówił w TVN24, że sprawa nie jest przesądzona.

- Do czwartku czekamy na odpowiedź. We wczorajszym piśmie oświadczyli, że odstępują od

budowy, ale w następnym akapicie proszą już o spotkanie - powiedział. I zapowiedział, że jeśli podczas spotkania nie usłyszy: "mamy pieniądze" to GDDKiA rozpocznie procedurę wypowiedzenia i wdrażania planu B. - Będziemy kontynuować budowę z wykonawcą zastępczym - dodał.

Nie chciał jednak zdradzić, na czym polegają szczegóły planu B.

"A2 powstanie"

Witecki wyjaśniał, że GDDKiA wystąpiła do Covecu o plan naprawczy. Ma on polegać m.in. na tym, że konsorcjum wskaże źródło finansowania. Bo problemy z płynnością są problemem wykonawcy, z którym on sam musi sobie poradzić.

Szef GDDKiA zapewniał, że budowa A2 nie jest zagrożona, a ewentualne opóźnienia nie będą duże. - Kłopoty na odcinku, które buduje chińskie konsorcjum są dopiero od trzech tygodni. Czy z nimi, czy

nie, autostrada A2 powstanie. Rozmawialiśmy z 40 firmami podwykonawczymi i one cały czas budują tę autostradę. Mają gwarancje, że pieniądze zostaną im zapłacone - powiedział.

"Umiemy ograć ryzyko"

Szef Dyrekcji odpowiadał też na głosy krytyki sugerujące, że ws. budowy wybrano ofertę niemożliwą do zrealizowania. - Ludzie czekają 30 lat, żeby tę autostradę wybudować i po raz pierwszy w historii ta budowa została rozpoczęta - powiedział.

I dodał: Zmiana przepisów sprawiła, że do przetargów może przystępować nie 40 firm jak wcześniej, ale ponad 200. To jednak nie jest wolne od ryzyka. Musimy wiedzieć, jak te ryzyka ograć. I GDDKiA umie to zrobić - zapewnił.

mkg/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • qaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2011 13:15 ~qaz

  Czy az tylu glupkow jest w Polsce?

  Kazda firma kontrakt zrealizuje tak samo - nieważne od tego ile zarzada wynagrodzenia - bo warunki techniczne okreslone sa w umowie. To po pierwsze.

  Grabarczyk ruszyl machine przetargow tworzac konkretne umowy na budowe. To po drugie.

  "Polskie firmy" budowlane chinczykow chca wykonczyc, bo ci zaczeliby budowac za normalne stawki obowiazujace w Europie. I juz nie mozna bedzie zatrudniac podwykonawcow podwykonawcow albo "zaoszczedzic" na materiale. To po trzecie.

  A po czwarte i najwazniejsze to glupki pracujace w urzedach odpowiedzialnych za budowe drog. W wiekszosci to tlumoki PRLowskie, dla ktorych droga moze byc smola wylana na piach. Dopoki ci ludzie nie odejda, nie bedzie mozliwosci poprawnego zrealizowania inwestycji.

  A co do PO i Tuska. Jest to pierwszy rzad ktory buduje autostrady, a nie tylko mowi o ich budowaniu.

 • Zimny lech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2011 10:40 ~Zimny lech

  Ale o co chodzi z najtaniej i kiepski asfalt? Jezeli w przetargu i umowie okreslone jest jakiej jakosci i jakie parametry spelniac ma asfalt to co was obchodzi czy ten sam asfalt firma wyleje za 10 czy 100 mln rezultat jest ten sam.
  Piszac te bzdedy widac nie macie pojecia o budowie drog w polsce. Nawet firmy tzw tenomowane buduja slabo jakosciowo tak zeby tylko wypelnic wymogi przetargowe i zarobic najwiecej. Przykladem moze byc s8- to tyle!

 • POgrabek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2011 10:36 ~POgrabek

  Co jeszcze musi spieprzyć grabarz polskich autostrad by Tusek go wyrzucił?!!!

 • Nieciej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2011 00:42 ~Nieciej

  Nie zrozumieją, niezależnie od tego którzy są akurat prze żłobie, a wszystkie znaczące partie już były i żadna nie była lepsza od innych, a niektóre tylko zmieniły nazwy dla niepoznaki. Dla nich najważniejsze jest aby było najtaniej (więcej jest dla nich) i (teoretycznie) przeźroczyście, bez korupcji... w rzeczywistości można to między bajki włożyć.

 • panzerfaust

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2011 00:03 ~panzerfaust

  Nawet jeśli ta "autostrada" powstanie to będą pieniądze zmarnowane doskonale wiemy jakiej jakości to będzie sam asfalt co po roku będzie trzeba łatać czas na rewolucje jak w libi broń do ręki i pogonić hołotę ze starego systemu grecja, hiszpania, to początek wielkiej rozruby wojna nadchodzi po 70 latach znowu będzie wojna do tej pory nie rozwiązano wszystkich kwestii

 • as

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.06.2011 20:58 ~as

  Ciekawe jest jedno.
  Czy osoby stanowiące w tym kraju prawo wreszcie zrozumieją na powyższym przykładzie, że nie można organizować przetargów w których najważniejszym kryterium wyboru jest cena.
  Z gówna bata nie ukręcisz!

 • PW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.06.2011 20:31 ~PW

  Na euro świat się nie kończy. Nawet jak autostrada będzie pół roku później, to będzie. I tylko o to chodzi. Ja poczekam. I preferencji wyborczych nie zmienię.

 • pracownick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.06.2011 19:58 ~pracownick

  Mydlenie oczu aby nie przegrać wyborów na jesieni

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »