Informacje

28.03.2019 21:51 zarządzeniem wojewody mazowieckiego

98-procentowa bonifikata także
na gruntach Skarbu Państwa

SERWISY:


Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał zarządzenie podwyższające bonifikatę za
przekształcenie użytkowania wieczystego we własność na gruntach Skarbu Państwa położonych w Warszawie do 98 procent. Wyrównał tym samym obniżkę do poziomu, który wcześniej przegłosowała Rada Warszawy dla terenów miejskich.

"Wojewoda wydał zarządzenie w sprawie podwyższenia ustawowych stawek procentowych bonifikaty od opłaty jednorazowej, z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa w prawo własności tych gruntów, położonych na terenie m. st. Warszawy. Zarządzenie zostało wydane 20 marca" - poinformował w czwartek Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie w komunikacie.

Bonifikata dla osób fizycznych i spółdzielni

20 grudnia ubiegłego roku stołeczni radni podjęli uchwałę, zgodnie z którą "w Warszawie od stycznia 2019 roku będzie 98-procentowa bonifikata dla osób fizycznych (będących właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych) oraz spółdzielni mieszkaniowych od jednorazowej opłaty przekształceniowej, o której mowa w art. 7 ust. 7 i 8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. 99-procentową bonifikatę otrzymają natomiast osoby i spółdzielnie, które wniosły opłatę za co najmniej 50-letni okres użytkowania wieczystego gruntów miejskich" - informuje urząd miasta na stronie internetowej.

W lutym Rada Warszawy zdecydowała, że 98-proc. bonifikata obejmuje również opłaty jednorazowe wnoszone za stanowiska postojowe i garaże.

Urząd miasta przypomniał, że powyższe stawki bonifikaty dotyczyły tylko gruntów należących do m.st. Warszawy. Na gruntach należących do skarbu państwa, zgodnie z rządową ustawą z lipca 2018 roku, mieszkańcy mieli maksymalnie 60-proc. bonifikatę. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski apelował do rządu o przygotowanie jak najszybciej zmiany w ustawie. - Sprzeciwiamy się niesprawiedliwemu traktowaniu mieszkańców, dlatego oczekujemy od rządu dostosowania wysokości bonifikat na gruntach skarbu państwa do decyzji samorządu - mówił Trzaskowski.

Wyższe bonifikaty na gruntach Skarbu Państwa

Zgodnie z zarządzeniem wojewody, mieszkańcy m. st. Warszawy będą mogli skorzystać z wyższych niż ustawowe bonifikat od opłaty jednorazowej z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności w stosunku do gruntów, które przed 1 stycznia 2019 roku stanowiły własność Skarbu Państwa.

Sipiera na konferencji prasowej w czwartek powiedział, że oprócz Warszawy, 53 samorządy zdecydowały o podwyższeniu bonifikat.

- Na dzień dzisiejszy 53 samorządy podjęły już uchwałę o podwyższeniu bonifikat - zaznaczył. - Ja dokładnie na podstawie tego, co jest uchwalone, robię krok w kierunku adekwatnym do tego, co jest przyjęte przez dany samorząd - podkreślił.

Wyjaśnił, że jeżeli gmina podnosi wysokość bonifikaty do na przykład 98 proc., wojewoda mazowiecki wobec wszystkich jednostek, które dotyczą Skarbu Państwa podnosi ją również do 98 proc. Sipiera podkreślił przy tym, że jako wojewoda mazowiecki odnosi się tylko i wyłącznie do tego, co dotyczy Skarbu Państwa. - Jest to taka generalna zasada - dodał.

- Na dzień dzisiejszy są już podpisane pierwsze decyzje dotyczące Warszawy, Płocka i powiatu legionowskiego. Wszystkie następne będą bezzwłocznie kierowane do podpisu i podpisywane, tak aby weszły w życie - powiedział Sipiera. Jego zdaniem istotne jest, "aby mieszkańcy mieli świadomość, że to absolutnie jest to samo, co uchwali z woli własnej rada gminy, rada powiatu, z tym co czyni wojewoda".

Wyraził też nadzieję, że "samorządy będą sprawnie działać", "prawo jest jasne" i "wszystkie decyzje czy zarządzenia będą wydawane bezzwłocznie po uchwaleniu, wejściu w życie tych właśnie uchwał, które podwyższają bonifikatę".

Kolejne zarządzenia

Jak informuje komunikat, "wojewoda mazowiecki sukcesywnie będzie wydawał kolejne zarządzenia podwyższające ustawowe bonifikaty od opłaty jednorazowej z tytułu przekształcania prawa użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności obejmujące te gminy woj. mazowieckiego, które uchwaliły na swoim terenie bonifikaty wyższe niż 60 proc".

W sytuacji, gdy na obszarze gminy nie podjęta została uchwała o przyznaniu bonifikaty lub ustalono stawkę procentową niższą niż ustawa dla gruntów Skarbu Państwa, obowiązują ustawowe stawki bonifikaty.


PAP/ab/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pitr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2019 14:09 ~pitr

  Paul~Paul

  a Ty mądralo nie chodzisz do fryzjera? Jesteście żenujący w tych swoich wpisach

  Jestem łysy

 • Paul

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2019 13:08 ~Paul

  a Ty mądralo nie chodzisz do fryzjera? Jesteście żenujący w tych swoich wpisach

 • pitr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2019 09:55 ~pitr

  barber~barber

  Widać,że Pan Wojewoda korzysta z usług "mistrza fryzjerskiego" i ma go zawsze do dyspozycji?????Bródka wymodelowana na "mistrzowskim" poziomie,tak jakby zgodnie z wzorcem encyklopedycznym.

  Stać go na takie usługi,dostaje wynagrodzenie z pieniędzy podatników

 • kandydat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2019 09:25 ~kandydat

  Reklamy na autobusach komunikacji miejskiej w każdym mieście są jedną z popularniejszych i najatrakcyjniejszych form marketingu. W Warszawie są także niezwykle tanie. Przynajmniej, jeśli startuje się w wyborach z list opozycji. Za reklamy kandydatów Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesnej) zapłacono zaledwie 20 proc. ich wartości.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2019 08:34 ~wawa

  Skoro dają 98% bonifikaty, to dlaczego od razu nie 100%? Wpływy dla państwa będą minimalne, a tylko ludzie będą musieli po urzędach biegać.

 • barber

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2019 05:50 ~barber

  Widać,że Pan Wojewoda korzysta z usług "mistrza fryzjerskiego" i ma go zawsze do dyspozycji?????Bródka wymodelowana na "mistrzowskim" poziomie,tak jakby zgodnie z wzorcem encyklopedycznym.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »