Informacje

11.04.2011 12:46 POMNIK NA KRAKOWSKIM PRZEDMIEŚCIU

96 świetlnych zniczy:
pomnik, którego nie ma

SERWISY:

- 96 nowoczesnych "zniczy" - słupów światła przed pałacem prezydenckim - taką formę pomnika na Krakowskim Przedmieściu proponuje społeczny komitet popierany przez Martę Kaczyńską.

To kolejny pomysł na upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej na Krakowskim Przedmieściu. Tym razem wyraźnie wychodzący naprzeciw wymogom konserwatorskim, które - zdaniem władz Warszawy - stały na przeszkodzie upamiętnieniu ofiar w tym miejscu, w formie tradycyjnego monumentu.

Pomnik, którego nie ma

Projekt powstał spontanicznie. Stworzyli go internauci, komunikujący się za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych. Ich wysiłki koordynował architekt i wykładowca, prof. Paweł Szychalski.

- Jest unikalny, bo ma bardzo niewiele materialnych elementów i właściwie nie ingeruje w przestrzeń Krakowskiego Przedmieścia - podkreślał na poniedziałkowej konferencji prasowej wyraźnie przejęty sytuacją architekt.

Pomysł jest prosty i zarazem bardzo wymowny. Pomnik ma się składać z 96 reflektorów umieszczonych w powierzchni chodnika przed pałacem prezydenckim. O zmierzchu ukryte pod ziemią lampy zapalałyby się, tworząc w tym miejscu 96 świetlnych słupów o wysokości kilku metrów.

Przy każdej lampie znalazłby się ryngraf z tabliczką, a na niej nazwisko jednej z ofiar, jej data urodzin i data śmierci - 10.04.2010. - Przy dwóch lampach upamiętniających parę prezydencką ryngraf byłby wspólny, z dwoma nazwiskami i małym relikwiarzem, z fragmentem polskiej flagi - dodał architekt.

- Projekt wychodzi na przeciw władzom miasta, w szczególności konserwatorowi zabytków, który twierdził, że układ urbanistyczny Krakowskiego Przedmieścia nie pozwala na budowę tradycyjnego pomnika - zauważyła Marta Kaczyńska, córka Lecha i Marii Kaczyńskich.

Z kolei Magdalena Merta, wdowa po wiceministrze kultury i generalnym konserwatorze zabytków, Tomaszu Mercie, który zginął w katastrofie, powiedziała: - Zachwyca mnie odwołanie do setek tysięcy zniczy, które zapłonęły tu rok temu.

Apel do Rady Warszawy

Projekt ma poparcie radnego miasta Andrzeja Melaka, brata Stefana Melaka, przewodniczącego komitetu katyńskiego, który także zginął w Smoleńsku. - Złożę wniosek o poparcie projektu na najbliższej sesji rady miasta - zapowiedział Melak.

Przewodniczący komitetu budowy pomnika dodał, że nie oczekuje od miasta pomocy finansowej, a tylko zgody na budowę: - Liczymy, że pieniądze pojawią spontanicznie, tak jak sam projekt - powiedział.

Zastrzegł przy tym, że zgoda na budowę pomnika w formie proponowanej przez Szychalskiego nie oznacza, że komitet zrezygnuje z budowy tradycyjnego monumentu w innym miejscu.

Ratusz czeka na dokumenty i sondaż

O zdanie na temat nowej koncepcji zapytaliśmy Marcina Ochmańskiego. Rzecznik ratusza przypomniał, że w Warszawie jest już pomnik ofiar katastrofy. - Powstał na Powązkach i dzięki temu mogliśmy godnie obchodzić pierwszą rocznicę katastrofy - podkreślił.

Dodał też, ze ratusz nie zmienia stanowiska w sprawie kolejnego pomnika: - O to, czy jest potrzebny, zapytamy warszawiaków w czasie badania "Barometr Warszawski" na przełomie maja i czerwca. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, zaczniemy dyskusję o formach i o możliwych lokalizacjach - dodał Ochmański.

Oficjalnie ratusz koncepcji Szychalskiego komentować nie chce. Nie robi tego także stołeczna konserwator zabytków, Ewa Nekanda-Trepka. - Wypowiemy się, gdy projekt oficjalnie wpłynie do ratusza - tłumaczy Ochmański.

Nieoficjalnie w ratuszu można usłyszeć, że projekt jest "interesujący" i że "można odebrać go jako kompromisowy". Ale pojawia się też szereg wątpliwości, np. czy dobrym pomysłem jest, by nazwiska ofiar były na tabliczkach w chodniku, po który deptaliby przechodnie.

>> PRZECZYTAJ OPINIE O PROJEKCIE NA KOTAKCIE 24 <<

roody/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sierotka marysia - od krasnali

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2011 21:46 ~sierotka…

  a ja żądam pomnika, takiego w skali 1:1,
  można go będzie pomalować w żywe kolorki,
  i niemcy kupią go jako krasnala ogrodowego,
  powielany w milionach zaleje cały świat,
  ... atakują klony, bedą nas miliony...
  tylko tak można oddać należytą cześć:)))

 • tak patrze i myśle

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2011 15:55 ~tak patrze…

  Nie uważam, ze pomysł jest super. Teraz jak ktoś będzie chciał zrobić sobie zdjęcie z rodziną, albo taki Japończyk zrobić pamiątkę z pobytu na tle pałacu prezydenckiego, to będzie miał na pierwszym planie 96 źródeł światła, przesłaniających mu panoramę... niech przy powązkowskim te 96 słupków światła postawią

 • Newarr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2011 20:19 ~Newarr

  Zróbmy pomnik jakiegoś polskiego zwycięstwa!

  Pomnikiem śmierci tradycyjnie jest nagrobek i niech tak zostanie.

 • szyt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2011 14:54 ~szyt

  będzie pomnik będą wiece pod pomnikiem, będą krzeże, namioty, stare dziady ubrane w moro, moherkomanda,
  nic się nie zmieni, a dojdzie pomnik, odwiedzany przez walecznych i oddanych sprawie,
  i ty wszystko tym razem na legalu!!!

 • niet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2011 11:22 ~niet

  świetny pomysł... myślałem ze zawsze bede przeciwko inicjatywom w tym temacie... ta jest swietna. brawo;)

 • Agent Tobiasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2011 11:09 ~Agent Tobiasz

  Fakt pomysł z reflektorami jest super, tylko nie uważam aby to było dobre miejsce na stawianie czegokolwiek. Już niedługo w Warszawie będzie więcej pomników ofiar katastrofy niż krzyży. Nie dajmy się zwariować i nie róbmy z tej tagedii szopki jak to robią samozwańczy solidarni 2010. Do modlitwy za katastrofe i pamięć są inne miejsca niż miejsce pracy byłego Prezydenta. Dlaczego nic nie słychać o miejscu spoczynku pary tylko o miejscu pracy. Nie dajmy się zwariować i nie bądźmy marionetkami. Przecież jesteśmy Polakami, a Polak swój rozum ma.

 • cbs

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2011 09:49 ~cbs

  ilu pomników by nie postawili i tak fanatycy zadowoleni nie będą, więc nie widzę powodu żeby im w jakikolwiek sposób iśc na rękę. Pomysł z reflektorami jest dobry, ale równie dobry będzie w każdym innym miejscu.

 • korsarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2011 09:06 ~korsarz

  popieram anię.
  a może zrobią ściepe narodową, ale beze mnie

 • CityCenter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2011 08:43 ~CityCenter

  PRZYPOMINAM wszystkim "malcontent" i innym miglancom out-of-space, że ankieta dotycząca pomnika jest skierowana tylko i wyłącznie do warszawiaków. Nikt inny nie ma prawa wypowiadać się na temat tego, co powinno, a co nie powinno być w Stolicy. Swoją drogą, to ciekaw jestem, czy Bufetowa robiła aniketę, kiedy stawiano inne pomniki i płyty pamiątkowe, jak np temu łapserdakowi Kuroniowi. Fiu!

 • nie zgadzam się

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2011 08:27 ~nie zgadzam się

  NIE. Szanuję ludzi którzy zginęli w tej katastrofie i należy im się pamięć, ale jak ten pomnik tam będzie stał to już zawsze Pałac Prezydencki będzie się kojarzył nie z teraźniejszością tylko ciągle ze Smoleńskiem. Należy czcić pamięć zmarłych ale nie w centrum miasta. Wyobrażacie sobie ile ludzi będzie tam nonstop siedzieć i się modlić?? Niedługo zamkną Krakowskie Przedmieście dla ruchu kołowego bo ludzie będą na "zniczach" stawiać znicze.
  po prostu BEZ PRZESADY.
  Czcijcie pamięć ale nie wszędzie gdzie popadnie, i uszanujcie opinie tych którzy NIE chcą tam pomnika, bo tych jest DUŻO WIĘCEJ!!!!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »