Informacje

23.11.2017 18:34 "Ciało się starzeje, umysł też"

92-latek staranował autem pieszych. Policja: mógł pomylić gaz z hamulcem

SERWISY:

92-latek wjechał na chodnik i z impetem potrącił dwie piesze. Jak twierdzi policja, mężczyzna prawdopodobnie pomylił gaz z hamulcem. Nasi czytelnicy są poruszeni, a specjaliści komentują: w pewnym wieku prawo jazdy powinno się odłożyć na półkę i pozwolić wozić się rodzinie.

W środę wieczorem opublikowaliśmy na tvnwarszawa.pl wstrząsający film. Wjeżdżające na parking auto skręciło i zaczęło jechać prosto na dwie piesze. 92-letni kierowca z impetem potrącił kobiety. Uderzył jeszcze w inny samochód i ścianę, nagranie poruszyło naszych czytelników.

Jak informuje rzecznik mokotowskiej policji Robert Szumiata, mężczyzna do tej pory (wypadek miał miejsce 21 listopada) nie został przesłuchany, po wypadku trafił do szpitala, tak, jak kobiety.

- Ze wstępnych ustaleń śledczych wynika, że pomylił gaz z hamulcem - podaje Szumiata. A my pytamy specjalistów, czy w pewnym wieku nie powinno się zrezygnować z prowadzenia samochodu.

"Ciało się starzeje, umysł też"

Po publikacji nagrania na naszym forum rozpoczęła się dyskusja:

"Każdy po skończeniu 80 lat powinien co roku przechodzić badania, czy jeszcze aby nadaje się do prowadzenia samochodu".

"Starszy człowiek popełnił błąd. Pomylił gaz z hamulcem. Moim zdaniem muszą być robione od 70 roku co dwa lata badania psychotechniczne by sprawdzić, czy wszystko jest ok tylko tyle i aż tyle".

"Wystarczą obowiązkowe badania psychotechniczne po 70 roku życia. Ciało się starzeje, umysł też. Obniżony czas reakcji, słaby wzrok i słuch, to tylko kilka przykładów. Niektórzy w tym wieku mają problemy z podtarciem tyłka, a gdzie tu mówić o prowadzeniu auta" - pisali nas czytelnicy. Komentarzy w podobnym tonie pojawiło się kilkadziesiąt.

Takie jest prawo

Janusz Popiel ze stowarzyszenia pomocy ofiarom wypadków i kolizji drogowych "Alter Ego" przypomina, że w Polsce nie ma obowiązku obligatoryjnych badań lekarskich, takie zobowiązanie dotyczy jedynie kierowców zawodowych. Prawo jazdy dostajemy dożywotnio.

Nasz rozmówca mówi też, że wypadki spowodowane przez kierowców "70 plus" to incydenty. Według statystyk policyjnych kierowcy "60 plus" w 2015 roku spowodowali 3 913 wypadków, a w 2016 roku 4 343. Dla porównania - tak zwani "młodzi kierowcy", czyli ci w wieku 18-24 lat, w 2015 roku sprawcami wypadków byli 5 583 razy, w 2016 5 823 razy.


Policjanci zwracają przy tym uwagę, że starsi kierowcy za kółkiem siadają znacznie rzadziej. - Są osoby, które mają świadomość, że możliwość percepcji, przekracza ich możliwości i sami rezygnują z prowadzenia. Mają problem z prawidłową oceną reakcji. Normalny czas to jedna sekunda, co u starszych osób się wydłuża. Przykładowo - jak ktoś jedzie 50 km/h, i zacznie hamować, to przejedzie 14 metrów, z kolei straszy człowiek 30 -  mówi Popiel.

Duża rola rodziny

Z kolei asp. Marzanna Boratyńska z drogówki zwraca uwagę, że w przypadku takich kierowców kluczowa jest "świadomość na temat własnego stanu zdrowia".

- W przypadku osób w kategorii "60 plus" dużą rolę powinna mieć rodzina, bo to najbliżsi wiedzą, na jakie schorzenia taka osoba choruje, jak prowadzi. Być może w pewnym wieku powinno się prawo jazdy odłożyć na półkę i pozwolić się wozić - mówi policjantka.

Dodaje, że mamy wielu bardzo dobrych starszych kierowców, ale często te osoby chorują. - To cukrzycy, osoby z nadciśnieniem. Wielokrotnie, podczas spotkań z seniorami zaznaczamy, że to najwyższy czas, aby zrezygnować z prowadzenia pojazdów. I rzeczywiście w tej kategorii wiekowej wielu tych kierowców odkłada prawo jazdy na półkę, ale są tacy, którzy świetnie czują się za kierownicą. To głównie mężczyźni - zaznacza Boratyńska.

Na pytanie o najczęstsze przyczyny wypadków spowodowanych przez kierowców "60 plus" odpowiada: są bardzo różne.  - Często w grę wchodzi zmiana pasa ruchu, bo takie osoby mają problem ze wzrokiem, osoba starsza będzie znacznie powolniejsza. Ale rzadko wjeżdża na skrzyżowanie na czerwonym świetle, co zdarza się młodym kierowcom - kończy policjantka.

"Pomylił gaz z hamulcem"

Na opublikowanym przez nas nagraniu widzimy, jak dwie kobiety idą chodnikiem. Przed nimi skręca honda, kierowca chce zaparkować, jednak zamiast tego wjeżdża na chodnik i zaczyna "gonić piesze". Te uciekają, po kilku sekundach zostają potrącone.

Wystraszone kobiety próbują wstać, pomagają sobie, wchodzą do pobliskiego budynku, widać, że jedna mocno kuleje. W tym czasie honda zderza się jeszcze z audi, a później uderza w budynek.

Kierowca cofa, podbiega do niego mężczyzna, zatrzymuje go, na tym film się kończy. Za kierownicą  hondy siedział 92-latek.

kz//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • uncja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2017 11:47 ~uncja

  3 913 wypadków spowodowanych przez starszych a 5 583 razy przez młodych - czyli różnica ŻADNA, biorąc pod uwagę, że młodych kierowców jest kilkakrotnie więcej.

  O ile u młodych występuje RYZYKO związane z brawurą, to u starszych osób jest PEWNOŚĆ obniżonego czasu reakcji bo takie są po prostu prawa wieku.

  Nikt nie mówi, żeby obligatoryjnie odbierać prawo jazdy, ale po 60tce badania powinny być przeprowadzane co roku - nie ma zdrowych staruszków, każdy coś ma - jak nie zaćmę, to nadciśnienie - i ci ludzie nadal prowadzą.

  Rodzina nie przekona dziadunia, że nie powinien prowadzić, większość - podobnie jak ten pan - uważa się za fantastycznych kierowców

 • Maniek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2017 08:46 ~Maniek
  Franek~Franek

  Codziennie mamy w TVNWarszawa kilka informacji o wypadkach. Co parę dni o jakimś młodocianym piracie czy też pijanym kierowcy. O wypadku spowodowanym przez starszą osobę jest wiadomość 2 lub 3 razy w roku. Łyso wam?
  Ula~Ula

  To prawda. Starzy ludzie nie jeżdżą pijani czy naćpani i powodują najmniej wypadków. A ośmiu pijanych i bez prawa jazdy może jeździć a starzy nie mogą.
  Niemłody~Niemłody

  Ale są starzy i to wystarczy jako czynnik skutkujący niebezpieczną jazdą.
  paw~paw

  bardziej niebezpieczni są młodzi bez wyobraźni poza tym poczekamy jak będziesz seniorem czy tak bezkrytycznie oddasz prawo jazdy czy będziesz uważał że ty jeździsz świetnie

  TVN Warszawa codziennie informuje o kilku wypadkach. Raz czy dwa razy w miesiącu o pijanym czy naćpanym kierowcy, który spowodował wypadek. Dwa czy trzy razy w roku o starszym kierowcy, który spowodował wypadek. Ale nagonka jest na starszych. Dlaczego? Jak badać mózgi młodocianych i tych w średnim wieku ale mało dojrzałych czy nie mają skłonności do agresji na drodze, brawury, chlania czy ćpania? Statystyki wypadków świadczą o tym, że dla poprawy bezpieczeństwa takie badania są bardziej potrzebne niż badania starszych kierowców.

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2017 16:36 ~Piękny Roman  Automobilista~Automobilista

  Miałem koleżankę, której ojciec, około siedemdziesiątki (!) miał wielkie zamiłowanie do motoryzacji, ale zawsze nie było go stać na samochód. I trzeba trafu, że wygrał na loterii Dużego Fiata ( To było za PRL-u ). Spełniło się jego marzenie, niezwłocznie rzucił się jeździć po mieście. Koleżanka prosiła, tłumaczyła, proponowała odkupienie od niego tego auta. Mowy nie było ! Po jakichś dwóch miesiącach koleżanka została sierotą.
  Piękny Roman~Piękny Roman

  W tej bajce były też jednorożce i tęczowe nosorożce?
  Brzydal~Brzydal

  Prześliczny Romciu, jak chcesz, to wierz sobie w bajki o tęczowych jednorożcach, ale ta sprawa miała miejsce jak najbardziej. Znałem denata osobiście, był z zawodu artystą plastykiem.


  Zakładając, że Twoja historia jest prawdziwa to nawet nie wyciągnąłeś z niej poprawnego wniosku, że nie wiek był powodem tylko brak pomyślunku.

 • paw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2017 16:21 ~paw  Franek~Franek

  Codziennie mamy w TVNWarszawa kilka informacji o wypadkach. Co parę dni o jakimś młodocianym piracie czy też pijanym kierowcy. O wypadku spowodowanym przez starszą osobę jest wiadomość 2 lub 3 razy w roku. Łyso wam?
  Ula~Ula

  To prawda. Starzy ludzie nie jeżdżą pijani czy naćpani i powodują najmniej wypadków. A ośmiu pijanych i bez prawa jazdy może jeździć a starzy nie mogą.
  Niemłody~Niemłody

  Ale są starzy i to wystarczy jako czynnik skutkujący niebezpieczną jazdą.

  bardziej niebezpieczni są młodzi bez wyobraźni poza tym poczekamy jak będziesz seniorem czy tak bezkrytycznie oddasz prawo jazdy czy będziesz uważał że ty jeździsz świetnie

 • wołający na puszczy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2017 15:54 ~wołający…

  Bezterminowe prawo jazy to jakaś paranoja,przecież człowiek nawet młody może w każdej chwili zachorować na coś ,doznać urazu który ograniczy jego sprawność,a od pewnego wieku ta sprawność sama maleje,tak jak samochód musi mieć okresowe badania dopuszczające go do ruchu tak i posiadacz prawa jazdy powinien takowe robić.

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2017 14:26 ~aaa

  A nie jest to tak, że 92 latek to się zgłosił ... za pijanego wnuczka... ?

 • starzec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2017 13:17 ~starzec

  Tadeusz~Tadeusz

  https://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,auto-uderzylo-w-sciane-kierujaca-prawdopodobnie-pomylila-pedaly,243715.html

  Nie ma informacji o wieku kierującej. Jej też każemy robić badania co pół roku, bo "po 30 to już reakcje nie te?"


  Sądząc po samochodzie, to raczej nie była to starsza osoba, wręcz przeciwnie. Zatem ta cała dyskusja jacy to ci staruszkowie za kierownicą są niebezpieczni, raczej nie ma sensu. Niestety zdarzyło się > wypadek, taki czy inny może przytrafić się każdemu.

 • Blablabla

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2017 12:57 ~Blablabla  Dodało mi się na pusto bo zaliczyłem bład komentarza.
  W skrócie to art 49 ustawy o kierujących pojazdami, ppkt 3., ppkt a).
  Sprawdzeniu kwalifikacji w formie egzaminu państwowego podlega:
  osoba ubiegająca się o:
  przywrócenie uprawnienia do kierowania motorowerem, pojazdami silnikowymi lub tramwajem cofniętego na okres przekraczający rok lub cofniętego w związku z utratą kwalifikacji.

  Urząd Warszawa Praga Połudnue na pewno stosował się do tej wykładni.

 • Niemłody

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2017 12:49 ~Niemłody


  Franek~Franek

  Codziennie mamy w TVNWarszawa kilka informacji o wypadkach. Co parę dni o jakimś młodocianym piracie czy też pijanym kierowcy. O wypadku spowodowanym przez starszą osobę jest wiadomość 2 lub 3 razy w roku. Łyso wam?
  Ula~Ula

  To prawda. Starzy ludzie nie jeżdżą pijani czy naćpani i powodują najmniej wypadków. A ośmiu pijanych i bez prawa jazdy może jeździć a starzy nie mogą.

  Ale są starzy i to wystarczy jako czynnik skutkujący niebezpieczną jazdą.

 • Blablabla

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2017 12:40 ~Blablabla
  arteek~arteek

  Od 2014 roku nie ma już bezterminowych praw jazdy. Maks teraz to 15 lat. Niestety dotyczy to tylko nowych dokumentów lub tych wymienianych z jakiegoś powodu (zmiana miejsca zamieszkania, nazwiska itp). Wsz
  PPP~PPP

  Ważność nowych "bezterminowych" dotyczy tylko dokumentu a nie uprawnień. Po prostu po kolejnych 15 latach kolejny dokument.
  Blablabla~Blablabla


  Bzdura! Ustawa o kierujących pojazdami po nowelizacji w 2014 jest tak skonstruowana, że jeśli masz wyższe kategorie i wymieniasz prawo jazdy na nowy dokument terminowy to musisz donieść również minimum badania lekarskie i psychotechnikę. Jeśli tego nie doniesiesz, to na nowym blankiecie masz tylko kat. B na 15 lat, bez pozostałych kategorii. I one wcale nie trafiają bezterminowo do teczki żeby sobie tam czekać, aż kiedyś w przyszłości Ci się odwidzi i znów wymienisz prawko donosząc brakujące badania.
  Masz na to tylko rok. Po tym czasie od wymiany dokumentu starostwo z automatu wszczyna postępowanie o odebranie kategorii i ponowny egzamin.
  Dokładnie na takich samych zasadach jak pijakom, którym zatrzymują prawo jazdy na min. rok. Warto o tym wiedzieć, bo nawet w necie prawie nie ma o tym wzmianki.
  To samo jak komuś wyjdzie kod 95, a zatrzymają mu prawko na 3 miesiące za prędkość. Może mieć wtedy poważne problemy z jego odzyskaniem po tym czasie, bo dla urzędu taki dokument, gdzie skończyły się uprawnienia zawodowe na jakąś kategorię jest w całości nie ważny.
  vtr~vtr

  Udowodnij to wskazując przepis, który o tym mówi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »