Informacje

16.09.2014 17:31 "atak nie miał tła homofobicznego"

900 zł grzywny za kopnięcie w brzuch posła Biedronia

SERWISY:


Na 900 zł grzywny stołeczny sąd skazał we wtorek Pawła G., którego uznał za winnego kopnięcia w brzuch posła Twojego Ruchu Roberta Biedronia. Według sądu nie miało to tła homofobicznego, choć mogło je mieć uderzenie chwilę wcześniej przez G. w twarz Jędrzeja S.

Taki wyrok wydał we wtorek Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia. Według adwokatów Biedronia homofobiczne tło miało całe zajście z czerwca 2013 r., kilka godzin po zakończeniu "Parady Równości" w stolicy. W godzinach nocnych doszło wtedy przed jednym z klubów do incydentu z udziałem 30-letniego Pawła G.; ucierpiał m.in. Biedroń.

G. został oskarżony przez prokuraturę o naruszenie nietykalności cielesnej Biedronia przez uderzenie go bez powodu pięścią w twarz, kopnięcie w brzuch oraz oplucie. Drugim zarzutem było uderzenie Jędrzeja S. w twarz. Za naruszenie nietykalności cielesnej grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo do roku pozbawienia wolności.

Bez motywu homofobicznego

Sąd dokonał własnych ustaleń przebiegu incydentu. Uznał, że G. najpierw uderzył S. w twarz. Nie dał zaś wiary Biedroniowi, że został uderzony, kopnięty i opluty, gdy zaczął nagrywać G. komórką i wzywać policję.

Sędzia Justyna Koska-Janusz podkreśliła, że gdyby faktycznie poseł został uderzony pięścią przez G. - który trenował boks - to na jego twarzy musiałyby pozostać ślady, a tych nie stwierdzono. Sędzia uznała, że poseł został tylko kopnięty w brzuch.

Według sędzi można uznać, że uderzenie S. mogło mieć na celu zademonstrowanie przez G. niechęci wobec osób homoseksualnych, ale nie można tego motywu odnieść do kopnięcia Biedronia. - Ono miało służyć tylko powstrzymaniu Biedronia przed nagrywaniem i chęci ucieczki oskarżonego - oświadczyła sędzia Koska-Janusz.

Wymiar kary sędzia uzasadniła dotychczasową niekaralnością G. Ponadto sędzia uwzględniła, że w wyniku jego działań nie doszło do "znacznych dolegliwości" wobec pokrzywdzonych.

Raczej będzie apelacja

Wyrok jest nieprawomocny. Strona niezadowolona może się odwołać do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Pełnomocnik Biedronia mec. Paweł Osik powiedział dziennikarzom, że wnosił do sądu o uznanie, że cały incydent miał tło homofobiczne. Dodał, że o apelacji zdecyduje klient.

Prokuratura wnosiła o skazanie G. i ukaranie go grzywną i nawiązką. Obrona dowodziła, że nie doszło do przestępstwa. Obrońca nieobecnego na wyroku oskarżonego powiedział, że raczej złoży apelację.

PAP/jb/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jacuś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2014 23:47 ~jacuś

  ... a po co stał przodem ?

 • rob7615

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2014 23:14 ~rob7615

  Pewnie Biedroń był w ciąży. Z Palikotem.

 • lukasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2014 12:53 ~lukasz

  jak dla mnie cena okazyjna...biorę

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2014 12:31 ~qwerty

  Normalnie za coś takiego byłaby niska szkodliwość czynu i nic więcej. Jednak nasi politycy są równiejsi.

 • mmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2014 12:01 ~mmm

  Do Nox

  widziałem ich raz w samolocie z wawy do amsterdamu razem z tym grubym na szpilkach, wyglada na to że tam mają swoją mekkę i czerpią instiracje.

  ja tam do pedałów, pedofili,zoofili itd nic nie mam.
  i to nie ich wina że się pchają do rządu. Jest to wina społeczenstwa i systemu. a w szczególnosci wina jednostki z powodu odejscia od zasad religijnych.

  Czyli do wszystkich forumowiczów, zmieniajcie sami siebie,i przynajmniej próbujcie zrozumiec o co w tym swiecie chodzi

 • jhtyfk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2014 12:01 ~jhtyfk

  ach te cenniki celebrytka o której dziwnie szybko ucichło za spowodowanie kolizji po alkoholu 400zł, ja za zaparkowanie w niedozwolonym miejscu wyrokiem sądu ukarany zostałem 750zł, jegomość za skopanie posła 900zł

 • abrakadabra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2014 10:43 ~abrakadabra

  marsh~marsh

  Został zaatakowany poseł polskiego Sejmu. I grzywna w takim wypadku jest karą jedynie symboliczną, żeby nie powiedzieć żadną. Stwarza precedens, że posła można uderzyć bez konsekwencji i kary, a jej wysokość, jak widać z komentarzy, zachęca do łamania prawa. Niektóre osoby podżegają też do przestępstwa i tym warto też się zainteresować. Sąd apelacyjny powinien wziąć pod uwagę charakter prewencyjny kary, a nie jej nadanie symboliczne czy też aby miała ona charakter jak najmniej dotkliwy dla winowajcy.
  Sposób bycia, religia czy orientacja seksualna nie mogą być powodem atakowania drugiego człowieka, zwłaszcza reprezentanta polskiego Parlamentu.


  z calego belkotu zapomniales wycignac wniosek... poslowie nie moga byc bezkarni i nietykalni gdyz reprezentuja interes calego narodu w zwiazku z tym musza tez ponosic konsekwencje swoich czynow.

 • lyngvisda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2014 09:48 ~lyngvisda

  ...że wnosił do sądu ..., że cały incydent miał tło homofobiczne... To oznacza że oskarzony G. zrobił to ze strachu przed dewiantem. Bo "fobia" po polsku znaczy strach.

 • Paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2014 09:25 ~Paweł

  Normalny~Normalny

  W brzuch 900, a ile w twarz?

  Chetnie poswiece nawet pare tysiecy na skopanie zboczenca...

  A moze za wykupienie pakietu dostanie sie Grodzka w dodatku?

  To lece do banku i szykuje buty :)

  Niech zgadnę kolejny narodowy nieudacznik. Pracę zabrał przyjezdny, i tyrać można tylko fizycznie na czarno. Tak się kończą braki w IQ - smutne, ale coraz więcej takich ludzi w Warszawie.

 • hehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2014 09:08 ~hehe

  Moze niech zrobią cennik, kop w brzuch 900zł strzal z piachy w twaz 1200zł, strzał z glana w zeby 2000zł

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »