Informacje

16.08.2015 11:01 PALIŁA SIĘ STARA KONSTRUKCJA

90 strażaków, 22 wozy, 4 łodzie.
"Pożaru nie było, remont się nie opóźni"

SERWISY:


Zarząd Dróg Miejskich zapewnia, że ogień na budowie mostu Łazienkowskiego nie opóźni remontu. Urzędnicy i wykonawca twierdzą przy tym, że nie było żadnego pożaru. Z "zadymieniem" walczyła jednak prawie setka strażaków.

Ogień pojawił się w sobotę przed godziną 18, na remontowanej części mostu. Po niecałej godzinie został ugaszony. Strażacy sprawdzali jeszcze most kamerą termowizyjną, a cała akcja zakończyła się przed 21. Wzięło w niej udział 90 strażaków, 22 samochody i 4 łodzie.

Ale Zarząd Dróg Miejskich i wykonawca, firma Bilfinger Infrastructure, unikają słowa pożar jak... ognia.

"Pożaru nie było"

- Było więcej dymu niż ognia. Przy cięciu środkowych części mostu, prawdopodobnie, iskry spadły na deski - powiedział szef ZDM Łukasz Puchalski, który w niedzielę rano był gościem TVN 24.

Z kolei Mateusz Gdowski, rzecznik Bilfingera tłumaczył w rozmowie z tvnwarszawa.pl: - Taka jest technologia. Stara konstrukcja jest palona otwartym ogniem, tnie się ją i spala. Faktycznie zajęły się deski. Było duże zadymienie i zgodnie z procedurami przy takim stopniu byliśmy zobowiązani wezwać straż pożarną. Ale pożaru nie było - stwierdził.

"Pożar nie był kontrolowany"

Straż pożarna twierdzi inaczej. - Po rozpoznaniu stwierdzono pożar desek pomostu technologicznego oraz znajdujących się tam przewodów elektrycznych na niewielkiej powierzchni. Pożar nie był kontrolowany. w związku z tym podjęto działania gaśnicze - przekazał kpt. Michał Konopka z zespołu prasowego straży pożarnej.

- W sumie zadysponowano cztery łodzie z Warszawy oraz łódź z Płocka. Zostały zwodowane. Po dopłynięciu pierwszej jednostki i przeprowadzeniu rozpoznania z poziomu wody stwierdzono brak konieczności dopływania pozostałych łodzi i zostały one zawrócone do koszar - uzupełnił strażak.

Warto zauważyć, że strażacy znów nie użyli swojej nowoczesnej łodzi, na którą miasto trzy lata temu wydało 800 tysięcy złotych. Co tym razem stanęło na przeszkodzie?

- Wczorajsze zdarzenie nie wymagało zadysponowania przedmiotowej jednostki. W chwil obecnej łódź RIB ze względu na niski stan wody stacjonuje w Komisariacie Rzecznym Policji w Nieporęcie - tłumaczył Michał Konopka.

"Nie ma wpływu na termin"

- Wczorajszy incydent nie ma żadnego wpływu na termin wykonania i przejezdności mostu Łazienkowskiego - zapewnił Puchalski.

Wcześniej podobną informację przekazał za pomocą jednego z serwisów społecznościowych wiceprezydent Jarosław Jóźwiak. Most ma być przejezdny 31 października.

Do pierwszego pożaru mostu doszło 14 lutego wieczorem. Ogień został ugaszony po 12 godzinach, w akcji brało udział 76 jednostek straży pożarnej. Wtedy ogień  pojawił się - prawdopodobnie- najpierw na składowisku drewna pod jednym z filarów, po stronie praskiej. Następnie się rozprzestrzenił.

Od tego czasu most jest wyłączony z ruchu, co powoduje utrudnienia komunikacyjne w stolicy. Z przeprawy korzystało ponad 100 tys. pojazdów na dobę. Po ekspertyzie okazało się, że uszkodzenia są poważniejsze niż początkowo zakładano. Władze Warszawy zdecydowały, że najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana całej konstrukcji.

Remont ma kosztować 104 mln złotych. Prace rozpoczęto w połowie kwietnia.

Wyremontowany most ma zostać oddany do użytku jeszcze w tym roku:

kś/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • hhh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2015 16:17 ~hhh

  Strażak~Strażak

  To był mały pożarek. Mały ale pożar. Ilość zadysponowanych sił PSP podyktowana była po prostu obawą o powtórkę z lutego. Taki przerost formy nad treścią. Dlaczego zimą most płonął jak pochodnia a upalnym latem ledwie się tlił? ..bo zimą deski były nieustannie podgrzewane przez pożar pod mostem i piroliza drewna była natychmiastowa. Tym razem pożar nie zdążył się rozwinąć. I jeszcze odnośnie RIPa- łodzi warszawskich Strażaków. Wypłynęła do działań, ale utknęła na mieliźnie, bo stan Wisły jest za niski jak na jej możliwości. To wszystko.

  Z łodzią jak widać ciągle problem. Tylko strażacy zapominają, że to ich góra wybrała łódź...

 • pier

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2015 08:11 ~pier

  warto by porównać pierwsze i drugie działania strażaków, pogotowia ratunkowego i służb miejskich, by zobaczyć czy i jakie wnioski wyciągnięto z pierwszego pożaru, czy i jakie błędy powtórzono, nad czym jeszcze trzeba popracować w działaniu, koordynacji, prewencji, etc.
  i koniecznie zrobić to we współpracy z jakąś niezależną uczelnią branżową najlepiej z innego miasta i przedstawić na radzie miasta lub na oficjalnej stronie miasta. Po raz drugi nadarzyła się okazja do przećwiczenia procedur służb czy drogowców ale i procedur i ogniw kryzysowych miasta

 • robi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2015 00:12 ~robi

  zdzichkom1zdzichkom1

  dziura jet wtedy,gdy jest na wylot kuli ziemskiej. pamiętacie?

  Mój wykładowca zawsze mówił, że dziura jest tylko w dupie. Wszystko inne to otwory.

 • guffi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2015 00:06 ~guffi

  zenon~zenon

  Byłem dziś na rowerze i dwa razy przejezdzałem pod tym mostem w dwóch miejscach.
  Skandalem jest to że po stronie praskiej nadal leżą setki desek pod mostem !!!
  Powtarzam - leżą pod mostem bez zabezpieczenia !!!
  To absolutny skandal i amatorstwo filmy wykonującej remont ale i pani HGW która powinna wszystko pilnować.
  Deski leżą pod wyremontowaną częścią , zupełnie jakby czekały na podpalenie !!!
  Tego nie da się opisać !
  Ja to opiszę jednym słowem !
  GŁUPOTA !!! Głupota ludzi z PO !

  Kto się zna na wszystkim? Kalesoniarz.

 • Strażak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2015 20:36 ~Strażak

  To był mały pożarek. Mały ale pożar. Ilość zadysponowanych sił PSP podyktowana była po prostu obawą o powtórkę z lutego. Taki przerost formy nad treścią. Dlaczego zimą most płonął jak pochodnia a upalnym latem ledwie się tlił? ..bo zimą deski były nieustannie podgrzewane przez pożar pod mostem i piroliza drewna była natychmiastowa. Tym razem pożar nie zdążył się rozwinąć. I jeszcze odnośnie RIPa- łodzi warszawskich Strażaków. Wypłynęła do działań, ale utknęła na mieliźnie, bo stan Wisły jest za niski jak na jej możliwości. To wszystko.

 • Łuki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2015 19:59 ~Łuki

  Coś śmierdzi w tej sprawie. Prokuratura powinna się tym zająć. Czy pożar pierwszy był naturalny. Coś mi się wydaje, że tak nie było. Podpalono specjalnie, by rzecznik zabytków i konserwator mógł zmienić status mostu.

 • Lipko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2015 19:51 ~Lipko

  Nie ma dymu bez ognia...

 • Mika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2015 17:42 ~Mika

  A co PO czy inna partia ma z tym wspólnego? Za takie rzeczy odpowiada podwykonawca, ewentualnie inspektor, który może mieć inne poglądy niż ludzie obecnie sprawujący władzę na najwyższych stanowiskach. Dobrze, że to nie wina Tuska...

 • Rad_słucha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2015 16:00 ~Rad_słucha

  Do "emerytka"
  Załóż moherowy beret i już czas iść do kościoła. Jutro napisz ile jadu przekazał ci urzędnik w kościele

 • Sta_lew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2015 15:56 ~Sta_lew

  Poprosimy redakcję o co tygodniowe sprawozdanie z budowy mostu

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »