Informacje

03.11.2014 18:41 na tydzień przed wyborami

9 listopada wielkie zwiedzanie II linii metra

SERWISY:

9 listopada, podczas dnia otwartego mieszkańcy Warszawy będą mogli zwiedzić stacje II linii metra. Ratusz zapowiada, że podczas dnia otwartego przy stacji Świętokrzyska na warszawiaków czekać będą występy artystyczne, przedstawienia teatralne i zabawy dla dzieci.

- Liczymy na to, że inwestycja będzie już przejęta przez Metro Warszawskie od wykonawcy. Zapraszamy mieszkańców Warszawy, żeby zobaczyli stacje metra, co zostało zrobione i jak bardzo wymagające były to budowy - powiedziała PAP Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza.

I zapowiada, że podczas dnia otwartego przy stacji Świętokrzyska na warszawiaków czekać będą występy artystyczne, przedstawienia teatralne i zabawy dla dzieci. Ma wystąpić m.in. Teatr Improwizowany Klancyk, Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego "Warszawianka". Na Pradze, przy Placu Wileńskim odbędzie się natomiast Praski Jarmark. Będą stoiska handlowe, gastronomia, występy m.in. Praskiej Orkiestry Dętej, Kapeli z Targówka i Kapeli Praskiej.

Pokażą wszystkie stacje

Podczas dnia otwartego organizowanego pod hasłem "Zobacz zanim pojedziesz" będzie można zobaczyć wszystkie siedem stacji centralnego odcinka II linii metra. Wstęp w godz. 10-18 będzie wolny, nie są konieczne zapisy.

Centralny odcinek drugiej linii metra o długości ponad 6 kilometrów łączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Ma siedem stacji. Kolejno od Zachodu na Wschód są to: "Rondo Daszyńskiego", "Rondo ONZ", "Świętokrzyska", "Nowy Świat - Uniwersytet", "Centrum Nauki Kopernik", "Stadion Narodowy" i "Dworzec Wileński".

Z pierwszą linią metra druga krzyżuje się na stacji "Świętokrzyska".

Na ścianach grafiki Fangora

Na ścianach peronów II linii metra znajdują się grafiki z nazwami stacji. Wygląd ścian opracował światowej sławy polski artysta Wojciech Fangor. Wystrój każdej ze stacji utrzymany jest też w innej kolorystyce.

Stacja "Nowy Świat-Uniwersytet" jest w kolorze fioletowym, i jest to najgłębsza stacja II linii. Ma cztery kondygnacje, a peron znajduje się 23 m pod powierzchnią ziemi ("Centrum" - najgłębsza stacja I linii metra - ma 18 metrów głębokości). Wynika to z geologii Warszawy, dlatego konieczne było poprowadzenie tuneli II linii metra osiem metrów pod dnem Wisły. Na stacji będzie aż 17 schodów ruchomych. Pasażerowie, by dostać się na peron, będą musieli pokonać trzy poziomy schodów.

Uruchomią przed Bożym Narodzeniem?

Pierwsi pasażerowie mają pojechać centralnym odcinkiem II linii metra w połowie grudnia, po zakończeniu odbiorów końcowych.

Kłąb powiedziała PAP, że 14 grudnia to najbardziej realny termin oddania do użytku II nitki podziemnej kolejki, związany z przewidywanym zakończeniem odbiorów końcowych. Przypomniała, że po odbiorach wewnętrznych, które mają zakończyć się 6 listopada, odbiorów zewnętrznych dokonają m.in. straż pożarna, Urząd Transportu Kolejowego, nadzór budowlany i Państwowa Inspekcja Sanitarna.

- 14 grudnia wydaje się być terminem realnym. Tak jak mówiliśmy, na zakupy przed świętami Bożego Narodzenia zapewne będzie można już pojechać z lewego brzegu Wisły na prawy centralnym odcinkiem II linii metra - powiedziała Kłąb.

Trwają odbiory techniczne

Rzecznik prasowy Metra Warszawskiego Krzysztof Malawko powiedział PAP, że odbiory inwestorskie przebiegają bez zakłóceń i do tej pory nie odnotowano żadnych istotnych usterek, które wykluczałyby dalszy przebieg procedury odbiorowej. Zdarzają się, jak powiedział Malawko, drobne usterki, takie jak lekko zacinające się bramki czy niedziałające żarówki.

- Od razy umawiamy się z wykonawcą, kiedy je usunie, czy jeszcze tego samego dnia, czy następnego - powiedział Malawko.

Umowę na projekt i budowę centralnego odcinka II linii metra stołeczny ratusz podpisał z włosko-turecko-polskim konsorcjum Astaldi, Gulermak i PBDiM Mińsk Mazowiecki w październiku 2009 r. Koszt inwestycji to 4,17 mld zł.

Pierwsze naziemne prace rozpoczęły się w drugiej połowie 2010 r., a w maju 2012 r. tarcza "Anna" (nosząca imię na cześć księżnej Anny Mazowieckiej) rozpoczęła drążenie tunelu II linii metra.

Pierwotnie planowo, że budowa II linii zakończy się w październiku 2013 r., jednak prace opóźniły się m.in. z powodu zalania terenu budowy stacji Centrum Nauki Kopernik. W sierpniu 2012 roku budowniczowie podczas prac natrafili na ciek wodny, teren budowy stacji został zalany, zamknięto tunel Wisłostrady, a prace naprawcze trwały prawie rok, do czerwca 2013 r.

Posłuchaj zapowiedzi głosowych na II linii metra:

PAP/bf/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2014 14:31 ~wawiak

  O co znowu chodzi z tym zwiedzaniem? poszaleli?
  Jak gdzies autostradę, fabrykę czy restaurację otwierają to też robi się zwiedzanie miesiąc wcześniej?
  Za darmo się tego przeciez nie zorganizuje.. strata czasu i pieniędzy. Powinni otwierać jak najprędzej!

 • misiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2014 13:41 ~misiek

  Do malkontentów: co stoi na przeszkodzie aby jeden z drugim wzięli sprawy w swoje ręce, kandydowali na radnych, czy nawet na inne wyższe stanowiska w kraju skoro macie takie świetnie pomysły!!! Zmieńcie ten kraj tak, żeby wszystkim było lepiej. Siedzenie przed kompem i pisanie takich komentarzy nic nie zdziała. Zobaczymy jakie poparcie macie :)

 • uomo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2014 09:20 ~uomo  fasol~fasol

  Może lepiej uruchomcie wreszie tą linię, a nie róbcie propagandy sukcesu przed wyborami. To nie muzeum. Jak będzie otwarte to każdy sobie sam zobaczy jak będzie chciał
  uomo~uomo

  A czemu Hani żałujesz? Osiągnęła to niech się chwali. A Jacuś, Piotruś i reszta niech pokażą swoje sukcesy. Nikt im nie zabrania.
  Olo~Olo


  A co to, Ona zbudowała, że ma się chwalić? Dała tylko nieswoje pieniądze na to i tyle. Oczywiście metro jest jedno z droższych na świecie, jak wszystko w tym kraju.

  A pozostali kandydaci nie dali nie swoich pieniędzy i nie zbudowali jednego z droższych "metr" na świecie. I dlatego są lepsi. Ot, logika żywcem z "Paragrafu 22".

 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2014 04:05 ~Olo

  alfania~alfania

  Jezu, ludzie! Dlaczego Wy się niczym nie potraficie cieszyć? Mamy coś nowego.. to nie jest fajnie?


  Jakby było na czas i za rozsądne pieniądze to bym się cieszył, ale metro otwarte ponad 2 lata później i za pioruńskie wysokie pieniądze, no to z czego mam się cieszyć? Ja nie leming, ja myślę...

 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2014 04:04 ~Olo


  fasol~fasol

  Może lepiej uruchomcie wreszie tą linię, a nie róbcie propagandy sukcesu przed wyborami. To nie muzeum. Jak będzie otwarte to każdy sobie sam zobaczy jak będzie chciał
  uomo~uomo

  A czemu Hani żałujesz? Osiągnęła to niech się chwali. A Jacuś, Piotruś i reszta niech pokażą swoje sukcesy. Nikt im nie zabrania.


  A co to, Ona zbudowała, że ma się chwalić? Dała tylko nieswoje pieniądze na to i tyle. Oczywiście metro jest jedno z droższych na świecie, jak wszystko w tym kraju.

 • jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2014 03:43 ~jacek

  Czyli "popatrz sobie na rower, ale nie pojedziesz"

 • ziom3k wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2014 18:03 ~ziom3k wawa

  Super sprawa!Na pewno tam zawitam:D

 • OLA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2014 17:57 ~OLA

  NIE DA SIE JEZDZIC PRZED WYBORAMI TO CHOCIAZ NIECH WYBORCY POPATRZA HAHAHA

 • dupa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2014 12:09 ~dupa

  kampania wyborcza HGW za państwowe pieniądze - żenada :(

 • alfania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2014 10:01 ~alfania

  Jezu, ludzie! Dlaczego Wy się niczym nie potraficie cieszyć? Mamy coś nowego.. to nie jest fajnie?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »