Informacje

24.01.2014 20:05 będzie szczęśliwy finał sprawy?

9-latek odziedziczył dług po dziadku. Straszą go komornikiem

SERWISY:

Mały Kacper w spadku po dziadku odziedziczył 18 tysięcy złotych długu z niespłaconego kredytu. Firma windykacyjna wynajęta przez bank straszy chłopca komornikiem. 9-latek w dramatycznym liście zwrócił się o pomoc do Rzecznika Praw Dziecka.

Historia zaczyna się od pana Leszka - dziadka Kacpra, który dorabiał jako ochroniarz. Brał każdy wolny dyżur, aby zarobić na opłaty. Jednak to było wciąż za mało, dlatego wziął kredyt w banku, ale trzy lata temu zmarł.

"Myślałam, że sprawa jest zamknięta"

Wtedy jego żona i dwójka dzieci zrzekli się spadku. Jego córka - pani Ewa, nie wiedziała wówczas, że musi też to zrobić w imieniu swojego kilkuletniego syna. Tymczasem sąd wydał wyrok, a Kacper odziedziczył dług po dziadku.

- Spadku zrzekłam się ja, moja mama i brat. Pani notariusz powiedziała, że Kacper jest dzieckiem niepełnoletnim i nie będzie ciągane po sądach. Myślałam, że sprawa jest już zamknięta – mówi Ewa Kownacka.

Trzy lata po tych wydarzeniach, bank poprzez wynajętą firmę windykacyjną upomniał się o pieniądze. Firma zagroziła... Kacprowi skierowaniem sprawy do komornika. - Niestety dostaliśmy list nakazujący natychmiastową spłatę długu. Nie mamy z czego zapłacić, nawet gdybyśmy chcieli – martwi się Pani Ewa.

Wołanie o pomoc

9-latek postanowił sprawy wziąć w swoje ręce i napisał list do Rzecznika Praw Dziecka. "Moja mama i ja mamy ogromny problem, bez Pana pomocy nie poradzimy sobie i nie wiem jak będziemy żyć. Mój dziadek zostawił mi spadek, ale się okazało, że to dług. Wynosi on 18 tysięcy złotych. Błagam pomóżcie mi w tej sprawie, zajmijcie się nią" – czytamy w liście chłopca.

Rzecznik, czyli Marek Michalak o całej sprawie dowiedział się kilka dni temu od znanego społecznika Piotra Ikonowicza. W piątek, kiedy Kacper przekazywał Michalakowi list, rzecznik miał dla chłopca same dobre informacje.

- Nie może być innego finału jak finał pozytywny. Rodzice muszą oczywiście wykonać pewne działania, bo trzeba złożyć odpowiednie pisma i wnioski. Ważne jest, że prawo zabezpiecza takie przypadki. Dziecko jest bezpieczne i na pewno nie będzie dziedziczyć długu – zapewnił Michalak.

W najbliższych dniach mama 9-latka będzie musiała przygotować odpowiednie pisma.  Dzięki nim, będzie mogła w imieniu syna zrzec się spadku. Kacpra nie będzie ścigał żaden komornik.

bf/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kacper kownacki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2015 09:59 ~kacper kownacki

  Musiałem spłacić dług ponad 18 tys zł opanujcie sie

 • MSZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2015 13:14 ~MSZ

  Usiasia~Usiasia

  Dlaczego dług odziedziczył wnuk, a nie dzieci zmarłej osoby? Czyżby rodzice zrzekli się spadku? Czy też Ci państwo przyjęli spadek licząc tylko na korzyści, ale długów nie chcą. Przecież "automatycznie" dzieci dziedziczą z tzw. dobrodziejstwem inwentarza a więc odpowiadają za długi tylko do wysokości wartości odziedziczonych dóbr...
  Przczytaj artykuł jeszcz raz, znajdziesz tam odpowiedzi na swoje pytania :-)
  Coś tu jest nie tak?

 • Ejk666

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2015 21:41 Ejk666

  law~law

  art. 1015 par. 2 k.c.

  Przeczytaj tekst nim skomentujesz

 • Usiasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2015 09:55 ~Usiasia

  Dlaczego dług odziedziczył wnuk, a nie dzieci zmarłej osoby? Czyżby rodzice zrzekli się spadku? Czy też Ci państwo przyjęli spadek licząc tylko na korzyści, ale długów nie chcą. Przecież "automatycznie" dzieci dziedziczą z tzw. dobrodziejstwem inwentarza a więc odpowiadają za długi tylko do wysokości wartości odziedziczonych dóbr...
  Coś tu jest nie tak?

 • law

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2015 09:23 ~law

  art. 1015 par. 2 k.c.

 • komornik z PGR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2014 15:26 ~komornik z PGR

  W tym pięknym kraju bandziorom i mordercom stawia się piękne ośrodki .a 9 letnie dzieciaki straszy się komornikami .Dziki kraj zielona wyspa tonie i to dość szybko

 • bobo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2014 10:48 ~bobo

  co tu rozważać, stajemy sie powolutku własnością bankierów. wchodzimy w niewolnictwo finansowe. A rząd zaciera ręce, bo udało mu się zniewolic naród.

 • jogurt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2014 08:16 ~jogurt

  Chciałabym zauważyć, że Maciej Panfil i Partnerzy to nie firma windykacyjna, tylko kancelaria prawnicza, a to co się stało świadczy o niej jeszcze gorzej. Niby "wykształceni" ludzie, "prawnicy" tam pracują, a czytać nie umieją. Panfil i Spółka to oszuści, złodzieje, którzy patrzą tylko jak nabić sobie portfele

 • Jack

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2014 11:27 ~Jack


  abc~abc

  mowa tu o mBanku a wspomniana firma windykacyjna to Maciej Panfil i Partnerzy, bandyci !!!
  vpw~vpw


  A co za różnica kto pożyczył pieniądze. Dziadek nie spłacił więc rodzina mogła się w imieniu dziecka zrzec spadku, lub przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza. Chcieli mieć spadek ale nie regulować zobowiązań zmarłego. Tak nie wolno.

  Za działania dziecka odpowiadają rodzice lub jego opiekunowie, więc dziecko nie ma co robić biednych oczu tylko niech rodzice za tatę spłacają długi.

  Dziecko automatycznie przyjmuje spadki z dobrodziejstwem inwentarza wiec nic nie musieli robic,

 • dziro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2014 12:36 ~dziro

  Firma windykacyjna to przedszkole i nic nie moze, z dwiema wygrałem i podkulili ogony i po sprawie

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »