Informacje

11.03.2014 18:06 Lista opublikowana przez straż miejską

89 wykroczeń drogowych dyplomatów. Na pierwszym miejscu Libia

SERWISY:

Tylko w styczniu i lutym dyplomaci popełnili w sumie 89 wykroczeń drogowych na stołecznych drogach. Listę krajów, których przedstawiciele objęci immunitetem łamią przepisy publikuje straż miejska.

W ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku do przepisów najczęściej nie stosowali się pracownicy libijskich placówek – w sumie mają 14 wykroczeń na koncie. Na kolejnych pozycjach znajdują się dyplomaci z Rosji, Ukrainy i USA.

Przekraczają prędkość

Wykroczenia najczęściej popełniane przez dyplomatów to przekraczanie prędkości – 22 w styczniu i 39 w lutym.

Kierowcy samochodów z niebieskimi tablicami przed mandatem chroni tzw. konwencja wiedeńska – niepozwalająca na karanie osób objętych immunitetem dyplomatycznym. - To, że mamy do czynienia z pojazdem dyplomatycznym nie zawsze oznacza, że ta osoba jest objęta immunitetem. Za każdym razem podejmowane są czynności, występujemy do protokołu dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych z prośbą o potwierdzenie, czy w określonej sytuacji, kiedy ujawniliśmy wykroczenie, ten pojazd prowadziła osoba, która miała immunitet, czy też nie – mówi Monika Niżniak, rzeczniczka straży miejskiej.

Jeżeli okazuje się, że osoba kierująca pojazdem ma immunitet, straż jest zobowiązana umorzyć wszczęte czynności. - Jeżeli okaże się, że to pracownik cywilny, dalej prowadzimy przeciwko tej osobie czynności, tak, jak przeciwko każdemu innemu sprawcy wykroczenia – wyjaśnia rzeczniczka.

"Wykorzystajmy to narzędzie wstydu"

Lista wykroczeń dyplomatów będzie publikowana co miesiąc. - Skoro dysponujemy tymi danymi, to nie zamykajmy się jedynie w przesłaniu tej informacji do MSZ. Publikujemy te informacje na stronie internetowej. Skoro nie mamy narzędzi prawnych, które pozwalają nam wyciągnąć konsekwencje wobec osoby, która posiada immunitet dyplomatyczny, być może skuteczne okaże się narzędzie w postaci wstydu – twierdzi rzeczniczka.

kś/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sedo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2014 16:50 ~sedo

  sielce~sielce

  W sobotę wybrałem się z dzieckiem na spacer. Na chodniku przy ulicy Piaseczyńskiej prowadzącej do parku stały zaparkowane samochody na niebieskich blachach i kilka polskich (pewnie na warszawiance odbywal się jakich ivent) . Zgłosiłem to, bo ludzie z wózkami musieli iść ulicą, na której jeżdzą szybko właściciele bmw, audi, lexusów spieszących na korty. Po ponad godzinie żadnego mandatu..

  jak mogą ukarać kogoś,kto ma immunitet ?? człowieku rusz troszkę głową i nie miej pretensji do służb tylko do tych co im te immunitety przeznali

 • Gość 21

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2014 16:06 ~Gość 21

  A może pani rzecznik poda termin prezentowania listy wykroczeń popełnianych przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej?

 • bmt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2014 14:16 ~bmt

  Ale komu ma być wstyd? Osobom z immunitetem? Myślę, że by się uśmiali... Czy nam ma być wstyd za nich? Sorry, ale też się jakoś nie poczuwam...

 • asa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2014 09:47 ~asa

  Ta cała konwencja wiedeńska i dyplomaci to straszna niesprawiedliwość - mogą robić co chcą i mają nas głęboko...

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2014 08:00 ~Tomek

  sielce~sielce

  W sobotę wybrałem się z dzieckiem na spacer. Na chodniku przy ulicy Piaseczyńskiej prowadzącej do parku stały zaparkowane samochody na niebieskich blachach i kilka polskich (pewnie na warszawiance odbywal się jakich ivent) . Zgłosiłem to, bo ludzie z wózkami musieli iść ulicą, na której jeżdzą szybko właściciele bmw, audi, lexusów spieszących na korty. Po ponad godzinie żadnego mandatu..


  ty pewnie jeździsz swoim trabantem 30km/h. wróć trolu tam skąd przyjechałeś a nie zobaczyłeś w mieście ulice i zdziwony że samochody po niej jeżdżą

 • byq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2014 07:46 ~byq

  MSZ powinien wezwać na dywan ambasadorów państw, których pracownicy łamią nasze prawo i wezwać ich do natychmiastowej spłaty należnych mandatów jak również przestrzec, iż w przypadku odmowy zostaną karnie wydaleni poza granice RP. Podstawa: rażące naruszenie prawa ... ech to byłoby zbyt piękne ... już się obudziłem ... idę po tabletki ... te przynajmniej będą działać ...

 • tęcza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2014 07:27 ~tęcza


  oleksy~oleksy

  przypominam że jeden z dyplomatów z Watykanu posuwał małe dzieci na Dominikanie, słowa te dotyczą biskupa Wesołowskiego. Kórego chroni obecnie franciszek co przeklina.
  prawda~prawda

  dokładnie, i to jest obywatel państwa WATYKAN.

  Polakom to nie przeszkadza, oni to tolerują, są tolerancyjnym narodem..byle to nie były ich dzieci

 • ktos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2014 22:56 ~ktos

  A czy chociaz jedna osoba (kierowca) zostala ukarana czy wszystko biora na siebie ci co rzeczywiscie maja (niepotrzebny) immunitet?

 • Pikej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2014 22:09 ~Pikej

  Ironia demokracji! Kazdy obywatel jest traktowany na rowni z innymi! Co za bajka!

 • Miki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2014 20:46 ~Miki

  Dobrze ze takie statystyki prowadxice wobec zagranicznych bo wobec Polakow prowadzone sa we wszystkich krajach i publikowane uprzejmie

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »