Informacje

14.07.2017 20:01 4. edycja budżetu obywatelskiego

881 projektów mieszkańców wybranych. Sprawdź wyniki głosowania

SERWISY:

Właśnie poznaliśmy wyniki 4. Edycji budżetu partycypacyjnego. Do realizacji zakwalifikowało się blisko 900 projektów wartych ponad 60 milionów złotych. Na tvnwarszawa.pl publikujemy zwycięską listę.

Władze miasta ogłosiły wyniki w piątek wieczorem. Mieszkańcy zgłosili 2 782 projekty, do etapu głosowania zostało zakwalifikowanych 1 808 projektów dotyczących 18 dzielnic.

Łącznie głosowało 117 381 warszawiaków, a zrealizowanych ma być 881 projektów na łączną kwotę 60 026 583 zł.

>>>ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ ZWYCIĘSKICH PROJEKTÓW<<<

Jak ta edycja wyglądała pod kątem statystyki?

Najczęściej głosowały osoby w wieku pomiędzy 24 a 44 rokiem życia. Udział grup wiekowych 25-34 lata i 35-44 lata w strukturze głosujących stanowił 60 procent.


Największe zainteresowanie było na Żoliborzu (głos oddało 14 procent mieszkańców). Dalej były Białołęka (9 procent) i Wawer (8 procent). Z kolei najmniejszym zainteresowaniem głosowanie cieszyło się w Śródmieściu (3,5 procent), na Bemowie (ponad 4 proc.) i na Targówku (niespełna 5 proc.)."Większość głosów na projekty we wszystkich dzielnicach została oddana z wykorzystaniem elektronicznego narzędzia do głosowania" - podaje urząd miasta.

Najwięcej pomysłów trafiło do realizacji na Bielanach (91), najmniej w Wesołej (9). Obszarem lokalnym o największej liczbie zwycięskich projektów (26) jest Ursynów Wysoki Północny.

Urzędnicy informują też, że pomysłem o największej liczbie zdobytych głosów było "Wolskie lato filmowe", które uzyskało 3 593 głosy.

Co wybrano?

Przykładowo na Bemowie z pieniędzy z budżetu partycypacyjnego m.in. ma powstać zielony skwer wypoczynku wzdłuż ul. Żołnierzy Wyklętych z różami, drzewami, żywopłotem, ławkami i koszami oraz ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Kaliskiego od ul. Archimedesa do Biblioteki Głównej WAT.

Na Białołęce mieszkańcy postawili m.in. na wodny plac zabaw oraz posadzenie 450 krzewów i 50 drzew, a na Bielanach - plażę nad Wisłą oraz skrzynki lęgowe dla jerzyków i wróbli.

Na Mokotowie w ramach budżetu partycypacyjnego powstanie m.in. przejście dla pieszych przez ulicę Marynarską na rondzie UE przy Galerii Mokotów. Kolejny zwycięski projekt to "Zielona Puławska - drzewa, krzewy od pl. Unii do ul. Dolnej".

Ochota postawiła m.in. na projekt "Zielona Grójecka – nowe drzewa i krzewy na Starej Ochocie" oraz na usprawnienie ruchu pieszego na Rakowcu, nasadzenia zieleni.

Na Pradze Południe powstanie m.in. przejazd rowerowy przez skrzyżowanie Grenadierów i Alei Stanów Zjednoczonych oraz tablica informująca o poziomie zanieczyszczenia powietrza.

Droga rowerowa wzdłuż ul. gen. Władysława Andersa oraz bulwar nad Trasą Łazienkowską – chodnik i zieleń to niektóre zwycięskie projekty ze Śródmieścia.


CZYTAJ TEŻ: NOWOCZESNA O BUDŻECIE OBYWATELSKIM

ran,PAP/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • PIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2017 00:03 ~PIK

  "Aman - plac zabaw dla psów koszt 88 440 zł." -Ale wałek gratulacje dla mieszkańców, placyki dla dzieci z zardzewiałymi zabawkami, ale pieski się pobawią....

 • Zepp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2017 10:50 ~Zepp

  I miliony pójdą w błoto. A wystarczy wprowadzić 2 zmiany:
  - możliwość głosowania przeciw
  - minimalna wymagana liczba głosów

 • Rozbawiony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2017 10:47 ~Rozbawiony

  "Bum bum rurki - rytmiczna zabawa" za 5 tys. zł. Wygrała 76 głosami.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »