Informacje

29.09.2013 19:00 35. maraton warszawski

8677 osób z 60 krajów, najszybszy Shegumo. Za tydzień kolejny bieg

SERWISY:

Pochodzący z Etiopii Yared Shegumo (AZS AWF Warszawa) został zwycięzcą 35. PZU Maratonu Warszawskiego z metą na płycie Stadionu Narodowego, z której odjechał samochodem. Trasę długości 42 km 195 km pokonał w 2:10.34.


Na podium biegu, któremu patronował prezydent RP Bronisław Komorowski, stanęli także: urodzony w Erytrei reprezentant Norwegii Weldu Negash Gebretsadik - 2:10.37 oraz Etiopczyk Solomon Molla Tiumauy - 2:10.39. Poprzednim Polakiem, który triumfował w tej imprezie był w 2007 roku Paweł Ochal (Bydgoszcz) - 2:12.20.

Najszybszą kobietą była w niedzielę Etiopka Goitetom Haftu Teshema. Wynikiem 2:29.32 poprawiła rekord trasy ustanowiony przez Małgorzatę Sobańską w 2008 roku (2:31.20). Drugie miejsce zajęła rodaczka zwyciężczyni Abeba Teklu Gebremeskel - 2:30.18, a trzecie Kenijka Lydia Rutto - 2:30.57.

Prawie 9 tysięcy biegaczy

"... Gdybyś ujrzeć chciał nadwiślański świt, już dziś wyruszaj ze mną tam..." - przed godziną dziewiątą nad Mostem Księcia Józefa Poniatowskiego z głośników popłynął nieoficjalny hymn stołecznego maratonu - "Sen o Warszawie" Czesława Niemena do słów Marka Gaszyńskiego. Wystartowało 8677 osób z ponad 60 krajów. Metę osiągnęło 8506. Ostatnia w czasie 6:33.26.

Pół godziny po maratończykach grupę 3161 osób poprowadził zdobywca czterech złotych medali igrzysk olimpijskich w chodzie - Atlanta 1996 (50 km), Sydney 2000 (20 i 50 km), Ateny 2004 (50 km) Robert Korzeniowski. Dystans 5 km pokonało 3157.

Nudny początek

Dyrektor imprezy Marek Tronina przyznał, że do 35. kilometra rywalizacja nie była interesująca.

- Obserwowałem czołówkę, ale niewiele ciekawego się działo przez większość trasy. Bieg wydawał mi się nudny, bez ikry, bez smaczków. Zatrzymałem się na siedem kilometrów przed metą i... wiedziałem już, że dziś nie wygra Etiopczyk Wosen Zeleke, mimo że miał ponad minutę przewagi nad kilkuosobową grupką. Siła peletonu na ostatnich kilometrach była ogromna, a na końcowych metrach - to już czysta szybkość decydowała o zwycięstwie - powiedział PAP.

Tronina cieszył się chyba bardziej aniżeli triumfator. - Serce mi się raduje, i dusza, jestem szczęśliwy. Nie tylko dlatego, że zwyciężył Polak, ale że jest nim właśnie Shegumo. I nasza fundacja ma w tym sukcesie swoją cegiełkę, bowiem pokryła koszty prawie dwumiesięcznych przygotowań w jego rodzinnym kraju. I on to docenił, podkreślając, że od 10 lat ma polskie obywatelstwo - zaznaczył dyrektor maratonu.

Komentujący zawody red. Przemysław Babiarz dodał: - Dziś niepotrzebne są chyba mediom ciekawostki. Yared jest jedną wielką ciekawostką, która wystarczy za sto innych.

"Masakra. Co kilometr stawałem"

Urodzony 10 stycznia 1983 roku w Addis Abebie Shegumo miał łzy w oczach, gdy wspominał lata, kiedy musiał uciekać z ogarniętej wojną domową Etiopii, nasilającymi się aktami ludobójstwa. Trafił do Polski, do obozu dla uchodźców, gdzie wypatrzyli go... miłośnicy biegania. - Nie zapomnę nigdy tych dobrych osób, które dawały mi jedzenie, ubierały. Dużo zawdzięczam na przykład panu Jackowi Podobie - podkreślił.

Podoba nie lubił biegać. - Wybierałem inne sporty. I jak wielu po studiach, wchłonięty przez pracę, zacząłem szybciej +rosnąć+. Zachęcił mnie starszy brat, który chciał mi kupić spodnie i okazało się, że przybyło mi wiele centymetrów. Pamiętam, jak biegłem pierwsze pięć kilometrów. Masakra. Co kilometr stawałem. Prawdziwym maratończykiem zostałem jednak dzięki żonie. Powiedziała: po co tak drepczesz bez sensu? Weź udział w jakimś masowym biegu. Mam już za sobą Nowy Jork, Berlin i Londyn - zaznaczył z dumą.Dwa lata temu, przed świętami Bożego Narodzenia trenował z Januszem Wąsowskim na Skrze. - Było już ciemno, ale dostrzegłem, że ktoś jeszcze biega i to ładnym krokiem. Coś mnie tknęło, żeby się zainteresować tą osobą. Wzruszyła mnie historia życia Yareda, skromnego, pogodnego i bardzo pracowitego sportowca. Wpisała się w moje życie. Mnie się powiodło, więc jak tylko mogę, pomagam ludziom. I pomogłem także jemu - powiedział Podoba, prezes Grupy Ubezpieczeniowej Europa.Shegumo przez blisko cztery lata ciężko pracował w Wielkiej Brytanii. - Gdyby nie wsparcie ze strony pana Jacka, musiałbym zostawić sport, który kocham, i pojechać ponownie do Anglii zarabiać, jak to wcześniej robiłem. Mam na utrzymaniu żonę i roczną córeczkę. Ona woła jeść. Jak jej wytłumaczę, że nie dostanie, bo nie mam pieniędzy. Nie mam nic na koncie. Teraz dopiero wpłynie pewnie nagroda z maratonu. Ma to być 20 tysięcy złotych - wyjawił w rozmowie z PAP.

Samochód dla zwycięzcy

Nagrodą główną był Renault Captur. Dla kogo? - Pod uwagę brana była różnica czasowa pomiędzy najlepszym wynikiem maratońskim, osiągniętym kiedykolwiek w Polsce przez mężczyznę i kobietę. Ta wynosiła 18 minut 28 sekund. Gdyby triumfatorce udało się ukończyć bieg z mniejszą stratą, to samochodem odjechałaby Etiopka Teshema. Ale tak się nie stało i kluczyki otrzymał Shegumo - wyjaśnił Tronina.

W 2011 roku wygrał masową imprezę Biegnij Warszawo (10 km w 29.37). W 2012 w swoim maratońskim debiucie został mistrzem kraju. Z kolei w lutym 2004 roku wynikiem 7.54,04 ustanowił w Lipsku rekord Polski na 3000 m.

Kolejny bieg

W niedzielę 6 października odbędzie się w stolicy kolejna impreza lekkoatletyczna - Biegnij Warszawo. Limit pakietów startowych - 15 tys. został już wyczerpany.

Narzekali na brak informacji

W związku z biegiem od rana wiele ulic w stolicy było zamkniętych, część autobusów i tramwajów kursowało objazdami. Normalny ruch przywrócono przed godz. 17.00.

Na forum tvnwarszawa.pl wielu internautów pisze ciepło o uczestnikach maratonu i kibicuje im. Część osób narzeka na utrudnienia związane z biegiem. „A nie mogą biegać sobie np przez Mazowiecki Park Krajobrazowy tylko blokują całe miasto?” pytał JMS.

„Autobusy komunikacji miejskiej błądzą na objazdach, drogi, które miały być otwarte (zgodnie z informacją na stronie Organizatora), są zamknięte. Policja nie zna objazdów, nie wie, gdzie kierować kierowców osobówek. Nie można dojechać do własnego domu. Policja poleca zostawić samochód dwa kilometry od domu i iść z półrocznym dzieckiem na piechotę. Zero informacji przed maratonem dla mieszkańców ulic, po których odbywa się bieg. Słowem - z organizacji dwója!” – pisał Mateusz.

Wyniki 35. PZU Maratonu Warszawskiego:
PRE
mężczyźni
1. Yared Shegumo (AZS AWF Warszawa) 2:10.34
2. Weldu Negash Gebretsadik (Norwegia) 2:10.37
3. Solomon Molla Tiumauy (Etiopia) 2:10.39
4. Wosen Zeleke (Etiopia) 2:10.56
5. Hassan Omanga Mokaya (Kenia) 2:12.36
6. Chala Lemi (Kenia) 2:13.31
7. Boniface Nduva (Kenia) 2:16.31
8. Alebachew Debash Wale (Kenia) 2:17.41
9. Radosław Kłeczek 2:20.50
10. Felix Kiphoge Limo (Kenia) 2:23.05

kobiety
1. Goitetom Haftu Teshema (Etiopia) 2:29.32
2. Abeba Teklu Gebremeskel (Etiopia) 2:30.18
3. Lydia Rutto (Kenia) 2:30.57
4. Letay Negash Hadush (Etiopia) 2:36.41
5. Anna Wojna (ULKS Lipinki) 2:50.56
6. Caroline Lefrak (USA) 2:53.53
7. Magdalena Białorczyk-Jarzębowska (KS Sprint Bielsko-Biała) 2:56.56
8. Magdalena Skarżyńska (KU AZS Politechnika Warszawska) 2:58.14
9. Ewa Kalarus (CKS Budowlani Częstochowa) 2:58.37
10. Aleksandra Jachimczyk (Chrzanów) 3:09.58

Wyniki biegu na 5 km:

mężczyźni
1. Michał Kaczmarek (MKS Aleksandrów Łódzki) 14.25
2. Tomasz Szymkowiak (LUKS Orkan Wrzenia) 14.55
3. Michał Bernardelli (LŁKS Prefbet niadowo Łomża) 15.21
...
30. Robert Korzeniowski (Warszawa) 18.03

kobiety
1. Olga Kalendarowa-Ochal (LŁKS Prefbet niadowo Łomża) 15.51
2. Dominika Nowakowska (LKB im. Braci Petk Lębork) 15.53
3. Karolina Pilarska (WKB Meta Lubliniec) 17.44

PAP/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Bolt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.10.2013 16:34 ~Bolt

  Właśnie wróciłem z maratonu w Berlinie no i niestety jesteśmy jeszcze zaściankiem. Tam od piątku całe miasto żyło niedzielnym maratonem a od soboty (czyli przez 2 dni była zamknięta prawie cała trasa). Rozmawiałem z wieloma mieszkańcami i NIKT nie narzekał a wszyscy się cieszyli, że mają okazję kibicować i bawić się razem z zawodnikami. W mieście panowała świąteczna atmosfera choć korki też widziałem spore. Uczcie się malkontenci!

 • fnks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2013 20:03 ~fnks  pająk~pająk

  Jako mieszkaniec Warszawy kategorycznie protestuję przeciwko co tygodniowym paraliżem miasta.Dajcie normalnie żyć .
  fnks~fnks

  A ja protestuję przeciwko dziesiątkom tysięcy samochodów, które codziennie pojawiają się na ulicach Warszawy i zanieczyszczają powietrze naszego miasta. Wsiądźcie sobie na rower.
  Piotr~Piotr

  Na wieś się wyprowadź. Będzie tak jak lubisz - świeże powietrze i bez samochodów.

  Jakiś terroryzm młodych nieudaczników się narodził. Oni chcą decydować czym jest miasto. Według nich to miejsce z imprezowniami i igrzyskami dla ludu, za to bez samochodu. Ciekawa wizja, ale utopijna jak socjalizm.


  Na tej samej zasadzie mogę powiedzieć wszystkim niezadowolonym kierowcom- wyprowadźcie się na wieś, jeśli nie chcecie mieć korków. To jest miasto, największe w Polsce, stolica kraju. W dużych miastach bywają organizowane imprezy masowe.

 • robert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2013 19:03 ~robert  Mokotek~Mokotek

  Wszystko przebiło wczoraj zablokowanie dojścia z zajezdni przy metrze Wilanowska do samego metra. Pomysłowość godna Nobla. Pasażerowie musieli biegać między maratończykami. Podwójne zawody...
  robert~robert

  powiedz mi tylko,gdzie jest przy metrze wilanowska zajezdnia?
  wawa~wawa

  Oj szanowny słoik nie zna masta, to niech się nie wypowiada...zajezdnia jest autobusowa już dobre kilkadziesiąt lat.

  zajezdnia?czy pętla autobusowa?zajezdnia to jest na woronicza,a to nie jest przy metrze wilanowska.chciałeś błysnąć ale ci się nie udało.przykro mi ale pętla a zajezdnia to dwie óżne sprawy

 • maratończyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2013 17:52 ~maratończyk  Mokotek~Mokotek

  Wszystko przebiło wczoraj zablokowanie dojścia z zajezdni przy metrze Wilanowska do samego metra. Pomysłowość godna Nobla. Pasażerowie musieli biegać między maratończykami. Podwójne zawody...
  robert~robert

  powiedz mi tylko,gdzie jest przy metrze wilanowska zajezdnia?
  wawa~wawa

  Oj szanowny słoik nie zna masta, to niech się nie wypowiada...zajezdnia jest autobusowa już dobre kilkadziesiąt lat.


  Buraczku słoikowy!
  Obok stacji Wilanowska jest co najwyżej pętla autobusowa. Zajezdni tam nie uświadczysz. Ale przecież buraczek słoikowy (tak, tak, to o tobie "wawa") nie musi odróżniać "pętli" od "zajezdni".

 • maratończyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2013 17:48 ~maratończyk

  TomekK~TomekK


  Wczoraj próbowałem przedostać się z Ursynowa na Gocław. Zważywszy że będzie blokada i korki zdecydowałem się na komunikację miejską którą entuzjaści biegania od paru dni tak promowali... Wyszedłem na przystanek i guzik - półgodziny stania i nie pojawił się żaden autobus (z mojego przystanku odjeżdżają 3 linie) Postanowiłem przejść dwa przystanki do dużego skrzyżowania... Stał tam Pan z ZTM z plikiem papierów i próbował odpowiadać na pytania ale w większości przypadków po prostu wzruszał ramionami bo nie potrafił udzielić odpowiedzi.  Nie ściemniaj. Z Ursynowa na Gocław? Piękny dojazd. Metro do stacji "Politechnika" , a potem dowolny autobus jadący Mostem Łazienkowskim - tam wszystko jeździło.

 • maratonczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2013 17:17 ~maratonczyk

  Naprawde macie cos nie tak z glowami, nakazujac biegac KILKU TYSIĄCOM ludzi w parku i na stadionie?! Dziecko nawet wie, ze to nie mozliwe. Ale zapomnailem, jestescie przeciez "mlodzi wyksztalceni z wielkich miast", jestescie "emegiery, ienżery" itd, wiec po co wam mozg, zkoro macie papierek, ktory z inteligencja nie idzie niestety w parze...

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2013 16:58 ~wawa


  Mokotek~Mokotek

  Wszystko przebiło wczoraj zablokowanie dojścia z zajezdni przy metrze Wilanowska do samego metra. Pomysłowość godna Nobla. Pasażerowie musieli biegać między maratończykami. Podwójne zawody...
  robert~robert

  powiedz mi tylko,gdzie jest przy metrze wilanowska zajezdnia?

  Oj szanowny słoik nie zna masta, to niech się nie wypowiada...zajezdnia jest autobusowa już dobre kilkadziesiąt lat.

 • Nina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2013 16:58 ~Nina

  lepiej ruszcie tyłki z foteli samochodowych i biegajcie

 • Jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2013 16:31 ~Jaro

  Gromadzą armię ludzi a potem na niebie pojawiają sie chemiczne opryski...bardzo pomysłowe!

 • asdas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2013 16:15 ~asdas

  wawa~wawa

  Po co organizować taki bieg, skoro i tak wygrywają obcokrajowcy, a dla nas tylko wstyd z powodu przegranej i wściekli za zdeorganizowanie miasta mieszkańcy.


  no przeciez polak wygral... tylko ciut ciemniejszy

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »