Informacje

10.11.2011 09:20 Opieka społeczna

8 milionów na pomoc bezdomnym

SERWISY:

Pomoc lekarska, posiłki w jadłodajniach, utrzymanie noclegowni – na te cele miasto przeznaczy w tym roku 8 milionów złotych. Potrzebującym pomagać ma także straż miejska, na przykład rozwożąc ciepłą zupę. Informacje w sprawie bezdomnych możemy przekazać funkcjonariuszom pod numerami 986 oraz 196-56.

Zbliżają się zimowe mrozy. Jak co roku w tym trudnym dla osób bezdomnych okresie władze stolicy pomagają im za pośrednictwem ośrodków pomocy społecznej oraz organizacji pozarządowych, zapewniających schronienie i posiłek.

- Miasto Stołeczne Warszawa ma zawarte umowy wieloletnie z organizacjami pozarządowymi na pomoc osobom bezdomnym. W tym roku wydamy blisko 8 milionów złotych - mówi Włodzimierz Paszyński, zastępca prezydenta Warszawy.

1500 miejsc w noclegowniach

W stolicy działa 19 placówek noclegowych z ponad 1500 miejscami, prowadzonych przez organizacje pozarządowe dofinansowywane z budżetu Miasta. Są to 2 noclegownie, 17 schronisk i 2 specjalne schroniska dla osób bezdomnych po leczeniu szpitalnym. Codziennie dziewięć jadłodajni wydaje 3 tysięcy posiłków dziennie. Przy dużych mrozach osoby bezdomne korzystają także z 2 ogrzewalni.

Dodatkowo Stowarzyszenie Monar uruchomi w placówce przy ul. Kijowskiej 22 ogrzewalnię dla 30 osób.

Kilka organizacji pozarządowych, współpracujących ze stołecznym ratuszem, prowadzi programy streetworkerskie, w ramach których świadczona jest pomoc osobom bezdomnym.

Strażnicy rozwiozą zupę

Straż Miejska będzie informować osoby bezdomne o adresach noclegowni i zachęca do korzystania z pomocy. Strażnicy, razem z pracownikami ośrodków pomocy społecznej, monitorują miejsca, w których przebywają osoby bezdomne. Wzorem lat ubiegłych, Straż Miejska będzie rozwozić ciepłą zupę, talony żywnościowe i ciepłą odzież tam, gdzie są osoby bezdomne odmawiające pójścia do noclegowni.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki uruchomił bezpłatną infolinię 987, gdzie można uzyskać informację na temat możliwych form wsparcia (adresy schronisk, jadłodajni, punktów pomocy medycznej).

Informacje w sprawie osób bezdomnych należy przekazywać bezpośrednio do Straży Miejskiej na nr tel. 986, a także do Służby Dyżurnej Miasta tel.196-56.

mjc/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • m

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2011 18:07 ~m

  A za 2 mln miasto otrzyma ok. 500 tabletów i smarmfonów. Nasi urzędnicy pewnie będą dzięki temu bardziej smart.

 • sobiecka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2011 11:52 ~sobiecka

  ZUPKI.....TO TYLKO PÓŁŚRODKI,mydlenie oczu i czysta PROPAGANDA!!!!!!!!!!!!!Jest tyle problemów w stolicy, tyle marnotrawstwa, URZĄD MIASTA m.st.W-wy przehulał 31 milionów, ale jakby nie było sprawy!!! W formacji, w której pracuje będącej na garnuszku HGW powtarza się tylko,że na nic nie ma pieniędzy!!!!! To może Strażnicy Miejscy też będą pracowali na umowę o dzieło lub umowę zlecenie?!!! To w końcu zarabiała więcej niż 1800 zł?!!!!!

 • Dziadek Tetryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2011 11:04 ~Dziadek Tetryk

  Z tym wożeniem zupy to już chyba przesada. Mimo że nie mam litości nad tzw. bezdomnymi, będącymi tak naprawdę zwykłymi lumpami - w dodatku z WŁASNEGO wyboru, to uważam że miasto powinno dofinansować noclegownie i podstawową żywność. Ale żeby robić ze Straży Miejskiej restaurację dowożącą "do domu" ciepłą zagrychę ?

  Najbardziej jestem ciekawy, czy jak taki strażnik znajdzie "bezdomnego" mieszkającego nielegalnie w mojej altance na działce przy ul Sobieskiego, to w ramach prawa, które przecież za moje pieniądze reprezentuje pogoni go, czy też może troskliwie nakarmi ciepłą zupką i okryje przywiezioną kołderką. Aha - zapomniałem - jeszcze wyleje za niego pod domek (bo po co chodzić dalej) wiadro pełniące rolę kibla i dowiezie wykręcone prze ze mnie jesienią bezpieczniki, by ów "biedak" mógł się ma MÓJ koszt ugrzać.

 • marta2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2011 10:26 ~marta2

  Pomoc dla ludzi chcących wyjść z bezdomności powinna być- oczywiście i to w pełnym zakresie , wszechstronna. Ale te pieniądze idą na pomoc dla ludzi bardzo zamożnych . Przepili niejeden pałacyk . Zniszczyli niejedno życie. Nie rozumiem dlaczego nikt nie pomaga ludziom uczciwym. Codziennie wstającym rano do ciężkiej pracy , ledwo wiążącym koniec z końcem? Widzę co się dzieje przy Rondzie Starzyńskiego . Cały czas balanga meneli . Zawsze mają na alkohol i papierosy . Czy to oni mogą liczyć na pomoc miasta? Oczywiście nikt nie pomyśli o ochronie biednych obywateli przed takimi bogaczami jak ci "bezdomni". A są to ludzie ponad prawem , doskonale zdający sobie sprawę ze swojej bezkarności.

 • zaradna życiowo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2011 10:20 ~zaradna życiowo

  wydadzą 8 milionów złotych...dla osób które są niezaradne życiowo,które piją, palą i mają cały system w d..... bo i tak MY ich nakarmimy, damy schronienia i ubrania nie wiem ale chyba jest coś nie tak.....

 • WE

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2011 10:06 ~WE

  Czy nie można by było tych bejów wytransportować do Łukowa czy innego Ostrowca? Tam zrobili by to samo za połowę stawki, a i lokalna gawiedź byłaby zadowolona, bo to w końcu dodatkowe miejsca pracy. I przy okazji 4 mln zostałyby w W-wie (można by kupić mnóstwo książek do stołecznych bibliotek).

 • Steffi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2011 09:55 ~Steffi

  Swietna proporcja: 8 milionów dla bezdomnych - 31 milionów na lewe umowy.Gratulacje.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »