Informacje

12.11.2013 07:25 według organizatorów było kilkadziesiąt tysięcy osób

72 zatrzymanych, 12 rannych policjantów. Policja podsumowuje marsz

SERWISY:

19 rannych, 12 poszkodowanych policjantów, 72 zatrzymane osoby, zniszczone auta i spalona tęcza na Placu Zbawiciela - to najnowszy, podany przez policję bilans "Marszu Niepodległości" zorganizowanego w poniedziałek przez środowiska narodowe. Pochód został rozwiązany przez ratusz, na żądanie policji.

Jak poinformował rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski, w poniedziałek w stolicy odbyły się trzy zgromadzenia publiczne i 11 imprez masowych. - Łącznie we wszystkich manifestacjach wzięło udział 66 tys. osób - powiedział Sokołowski.

Ogółem w całym kraju policja zabezpieczała w poniedziałek 556 uroczystości (w tym 43 zgromadzenia publiczne). Uczestniczyło w nich ponad 241 tys. osób. W całym kraju zatrzymano 79 osób.

12 rannych policjantów

Według najnowszych informacji zatrzymano 72 osoby. Rannych zostało 12 policjantów. Łącznie poszkodowanych zostało 19 osób, 14 przewieziono do szpitali.

Osoby zatrzymane zostały przewiezione do policyjnych aresztów m.in. przy ulicy Wilczej, gdzie zostaną przesłuchane. Odpowiedzą m.in. za czyny chuligańskie.

Rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji powiedział, że przez cały wtorek będą gromadzone dowody przeciwko zatrzymanym. W środę dokumentacja zostanie skierowana do prokuratury.

Jak podała policja, wśród zatrzymanych osób jedna jest podejrzewana o podpalenie instalacji "Tęcza" i trzy - w związku z podpaleniem budki strażniczej przy ambasadzie i próbami wejścia na jej ogrodzenie.

PAP podał, że atakowana była także ochrona marszu, która usiłowała przeciwdziałać incydentom i rozdzielać walczących.

Rzecznik KGP insp. Mariusz Sokołowski poinformował, że w stosunku do agresywnych uczestników zgromadzenia policja użyła środków przymusu bezpośredniego. - Policjanci użyli pałek służbowych, gazu pieprzowego i broni gładkolufowej z gumowymi kulami - zaznaczył.

"ZBIERAMY MATERIAŁ Z MONITORINGU" - CZYTAJ WIĘCEJ O DZIAŁANIACH POLICJI

Spokojnie tylko na początku

Poniedziałkowa demonstracja, zorganizowana przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości we współpracy z Młodzieżą Wszechpolską i Obozem Narodowo-Radykalnym z okazji 11 listopada, wyruszyła po godz. 15 sprzed Pałacu Kultury i Nauki. Trasa wiodła ulicami: Marszałkowską, Waryńskiego, Puławską, Goworka, Spacerową, Belwederską, Al. Ujazdowskimi do pl. Na Rozdrożu.

Według organizatorów w marszu uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób, poza polskimi uczestnikami także przedstawiciele ugrupowań narodowych m.in. z Węgier, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i osoby maszerujące pod flagami Flandrii.

Najpierw race

Większość uczestników szła wyznaczonym szlakiem z biało-czerwonymi flagami. Nieśli biało-czerwone flagi, wielu z nich ubranych było w koszulki i szaliki w polskich barwach, były też emblematy klubów sportowych.

Przy rondzie Dmowskiego zaczęto odpalać race, ale do poważniejszych incydentów doszło chwilę później, przed 16.00.

Zamieszki przy skłotach

Chuligani, którzy odłączyli się od Marszu Niepodległości, rozpoczęli zamieszki w Warszawie - mówi dziennikarz, który był na miejscu zdarzenia. Grupa zamaskowanych mężczyzn zignorowała protesty straży marszu i zaatakowała skłot przy ulicy Skorupki.

Popalono również samochód, który musiała gasić straż pożarna.

Do kolejnych starć doszło przy skrzyżowaniu ul. Marszałkowskiej i Wilczej. Jak relacjonowali internauci Kontaktu 24, w stronę policjantów poleciały między innymi bruk i petardy.

Jak poinformował w oświadczeniu Kolektyw Syrena, występujący w imieniu mieszkańców skłotów przy ul. Skorupki (Przychodnia) i Wilczej (Syrena), uczestnicy marszu napadli na budynki, wdarli się do nich uzbrojeni w maczety, butelki, pałki, którymi zaatakowali osoby znajdujące się w środku, m.in. ośmioro dzieci w wieku od 3 do 14 lat.

CZYTAJ WIĘCEJ I ZOBACZ RELACJĘ JEDNEGO ZE SKŁOTERSÓW.

Rzecznik KGP powiedział, że policja nie chroniła skłotów, bo trudno było przewidzieć, co zostanie zaatakowane, a zgodnie z ustaleniami z organizatorami marszu policja trzymała się w pewnej odległości od niego. Porządek przywrócono po interwencji policji. Wieczorem skłot Przychodnia był otoczony kordonem policji.

- Kilka godzin przed rozpoczęciem Marszu Niepodległości policjanci skontaktowali się z mieszkańcami squatu przy ul. Skorupki. Przekazali informacje o zaplanowanym na dziś marszu. Proszono, aby ze względów bezpieczeństwa mieszkańcy opuścili budynek na czas przemarszu - poinformowała wieczorem KSP.

 

Spłonęła tęcza

Z kolei na placu Zbawiciela podpalono instalację - tęczę, która została naprawiona zaledwie kilka dni wcześniej. Podczas gaszenia strażacy zostali obrzuceni kamieniami i flarami.

Tęcza spłonęła doszczętnie, a władze miasta zastanawiają się, czy nie obciążyć kosztami naprawy, organizatorów marszu.

Marsz rozwiązany

Około godz. 17 władze miasta poinformowały, że rozwiązują Marsz Niepodległości "w związku z zakłóceniem porządku i narażeniem życia i zdrowia uczestników  oraz służb porządkowych (poszkodowani policjanci, zaatakowany skłot przy ul. Skorupki, spalenie tęczy na pl. Zbawiciela i podpalenie 2 samochodów przy ul. Skorupki".

Organizatorzy przekonywali: - Świstek z ratusza nie zatrzyma patriotycznego pochodu dziesiątek tysięcy ludzi.

- Ustalenia z organizatorami są w tym momencie już nieaktualne. Policja przejmuje wszystko, co jest związane z każdym newralgicznym miejscem. W każdym takim miejscu wystawiamy dodatkowych funkcjonariuszy - mówił po rozwiązaniu marszu rzecznik KGP, insp. Mariusz Sokołowski.

Policja wezwała uczestników marszu do zachowania zgodnego z prawem i ostrzegła przed użyciem pałek, armatek wodnych, gumowych kul i środków chemicznych.

Incydent przy ambasadzie

Mimo tego marsz trwał. Uczestnicy szli w kierunku pl. Na Rozdrożu.

W międzyczasie doszło do incydentu przy ambasadzie Rosji. W ogniu stanęła budka policji ochraniającej budynek od strony ulicy Spacerowej - czytaj więcej.

Z Rozdroża część uczestników zaczęła się rozchodzić do domów, większość poszła na Agrykolę, gdzie około godz. 18 rozpoczął się wiec, który został zgłoszony jako osobne zgromadzenie. Do zgromadzonych przemówili organizatorzy marszu, członkowie kierownictwa Młodzieży Wszechpolskiej i ONR. Wiec zakończył się po godz. 19.

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI - ZOBACZ RAPORT TVN24.

"Nie do zaakceptowania"

Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Witold Tumanowicz przekonywał, że po stronie uczestników i organizatorów nie leży żadna wina za przebieg wydarzeń.

Bosak: Z naszej perspektywy marsz był udany - CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL.

- To, co się stało, jest nie do zaakceptowania - powiedział z kolei premier Donald Tusk, komentując burdy, do których doszło w poniedziałek podczas "Marszu Niepodległości" w Warszawie. Szef rządu wyraził ubolewanie z powodu aktów agresji wobec ambasady rosyjskiej.

Wyrazy ubolewania w związku z burdami przed ambasadą Federacji Rosyjskiej w Warszawie przekazał na Twitterze rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. "Nie ma usprawiedliwienia dla chuligaństwa. Potępiamy łamanie Konwencji Wiedeńskiej" - dodał rzecznik resortu.

Wieczorem minister Radosław Sikorski napisał na Twitterze: "Nacjonalistyczna bandyterka naruszająca nietykalność ambasad przynosi nam wstyd przed światem. To przestępstwo i obciach, a nie patriotyzm".

Nowa ustawa o zgromadzeniach

W tym roku zgromadzania publiczne 11 listopada po raz pierwszy odbywały się pod rygorem znowelizowanej ustawy Prawo o zgromadzeniach, co oznacza m.in., że trasy manifestacji nie nakładają się i nie przecinają.

Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk zaznaczył, że prawo jest skonstruowane tak, by zgodnie z konstytucją, urzędnik nie mógł prewencyjnie zabronić manifestacji czy demonstracji.

Poniedziałkowe zgromadzenia publiczne w Warszawie zabezpieczało w sumie ponad 3 tys. policjantów.

PAP, ran //mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • waldi77

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2013 23:48 ~waldi77

  Widze ze jak ktos nie chce pluc na patriotow to jego komentarzy sie nie dopuszcza zenada

 • waldi77

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2013 23:22 ~waldi77

  Widze ze Nasz kraj nie tylko jest sprzedawany ale opluwa sie bez zdania racji ludzi ktorzy widza to ichca powstrzymac.Kiedys moj ojciec ogladajac telewizje nie wyrabial sobie zdania w piec minut.Ludzie oceniajac te wydarzenia ogladnac trzeba pare programow np.telewizje trwam ktora jako jedyna zaprasza ludzi niewygodnych ktorzy mowia prawde o naszej rzeczywistosci.Powiedziec trzeba jasno mlodzi ludzie maja na tyle swiadome umysly ze widza co dzieje sie w szkolnictwie jak oglupia sie mlodziez bo takimi ludzmi lepiej sterowac.Mickiewicz jest be ,przyznanie sie do patriotyzmu be kochanie rodziny normalnej be?To co jest cacy?Nikt nie mowi o tym ze tatusia synek okradl ludzi a nie dosc tego zamiast scigac winnych to pokrzywdzeni scigani sa przez skarbowke.Parodia.Wyznacza sie marsz trasa gdzie lamie sie konwencje miedzynarodowe i nikt tego nie widzi oprocz rosjan.Delegalizuje sie Marsz w trakcie jego trwania ale o tym wie tylko policja ktora spycha ludzi w uliczke bez wyjscia i nakazuje sie rozejsc.Ci ranni ludzie o ktorych sie nie mowi ktorych zabieraly karetki to wynik dzialan policji.Ludzie tam byly kobiety dzieci i osoby starsze i oni tez sa bandytami?Troche szacunku dla postaw Patriotycznych ktore jak widze sa dobrym celem do ogolnopolskiej nagonki na tych ktorzy jeszcze mysla i dbaja o wartosci ktore ksztaltowaly cale pokolenia a redaktorka TVN nnazywa je faszystowskimi a chodzi o slowa BOG HONOR OJCZYZNA.Wiec oceniajac to co sie wydarzylo to zle ze dopuszczono do takiej prowokacji ze Prezydent nadgorliwie przeprasza z wlasnej inicjatywy a nie moze nikt doprosic sie o przeprosiny za zabory Katyn czy sprzedanie czesci tupolewa na zlom.Otworzyc trzeba oczy a nie wyrazac nienawisci do polskich postaw i checi ratowania Nas przed kolejnym zaborem.Pouce levé émoticône

 • waldi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2013 23:06 ~waldi

  Widze ze Nasz kraj nie tylko jest sprzedawany ale opluwa sie bez zdania racji ludzi ktorzy widza to ichca powstrzymac.Kiedys moj ojciec ogladajac telewizje nie wyrabial sobie zdania w piec minut.Ludzie oceniajac te wydarzenia ogladnac trzeba pare programow np.telewizje trwam ktora jako jedyna zaprasza ludzi niewygodnych ktorzy mowia prawde o naszej rzeczywistosci.Powiedziec trzeba jasno mlodzi ludzie maja na tyle swiadome umysly ze widza co dzieje sie w szkolnictwie jak oglupia sie mlodziez bo takimi ludzmi lepiej sterowac.Mickiewicz jest be ,przyznanie sie do patriotyzmu be kochanie rodziny normalnej be?To co jest cacy?Nikt nie mowi o tym ze tatusia synek okradl ludzi a nie dosc tego zamiast scigac winnych to pokrzywdzeni scigani sa przez skarbowke.Parodia.Wyznacza sie marsz trasa gdzie lamie sie konwencje miedzynarodowe i nikt tego nie widzi oprocz rosjan.Delegalizuje sie Marsz w trakcie jego trwania ale o tym wie tylko policja ktora spycha ludzi w uliczke bez wyjscia i nakazuje sie rozejsc.Ci ranni ludzie o ktorych sie nie mowi ktorych zabieraly karetki to wynik dzialan policji.Ludzie tam byly kobiety dzieci i osoby starsze i oni tez sa bandytami?Troche szacunku dla postaw Patriotycznych ktore jak widze sa dobrym celem do ogolnopolskiej nagonki na tych ktorzy jeszcze mysla i dbaja o wartosci ktore ksztaltowaly cale pokolenia a redaktorka TVN nnazywa je faszystowskimi a chodzi o slowa BOG HONOR OJCZYZNA.Wiec oceniajac to co sie wydarzylo to zle ze dopuszczono do takiej prowokacji ze Prezydent nadgorliwie przeprasza z wlasnej inicjatywy a nie moze nikt doprosic sie o przeprosiny za zabory Katyn czy sprzedanie czesci tupolewa na zlom.Otworzyc trzeba oczy a nie wyrazac nienawisci do polskich postaw i checi ratowania Nas przed kolejnym zaborem.Pouce levé émoticône

 • gaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2013 19:23 ~gaz

  A policja gdzie była. Może policja winna schować się do komend bo jak widzę ją na drodze to się stresuję i jadę za wolno i tamuję ruch. To odnośnie tłumaczenia, że policja była dalej aby nie prowokować.

 • tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2013 18:59 ~tomek

  będzie będzie zabawa będzie się działo i znowu nocy będzie mało.....

 • sseba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2013 17:13 ~sseba

  Rachunek jest prosty 120000:72 = 1666zł na łeb i po sprawie plus po 5000zł grzywny od każdego i zwrot kosztów sądowych. Proste? Proste!

 • FRS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2013 16:53 ~FRS

  Nie zamierzam nawet komentować zachowań "wynajętych przez rząd bojówkarzy" (bo któż niby inny miałby to robić i po co...), ale na prawdę żałuję tego, iż żyjemy w takim popieprzonym kraju w którym nawet do końca nie wiadomo czego można się spodziewać po ludziach...Nawet spokojnie nie można z aparatem wyjść...(ostatni raz byłem, kiedy grupa rosyjskich kibiców szła mostem poniatowskim, dziękuję-postoję)

 • onhom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2013 16:43 ~onhom

  Co to ma byc za marsz bydlecy chyba, rzadamy jak najszybciej Pokojowego Marszu Rownosci

 • cypis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2013 15:18 ~cypis

  Czemu nikt nie pokarze jak zamaskowani ,,patrioci'' wracali do domów Pociągiem ICC Goplana relacji Warszawa - Poznań. (Bydło drące mordy, pijące alkohol, palące papierosy w pociągu i te rzucanie petard w ludzi stojących na stacjach. Zrywanie hamulca bezpieczeństwa i nawrzucanie petard do tunelu w kutnie gdzie próbowali przejść ludzie z dziećmi) Gratuluję patriotyzmu i wolności.

 • wer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2013 13:48 ~wer

  polo~polo

  Pałować ich!


  to sporo tych incydentow bylo

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »