Informacje

13.08.2012 06:04 czołg pułapka zabił 500 osób

68 lat temu na Starym Mieście czołg pułapka zabił 500 osób

SERWISY:

W poniedziałek po raz 20 obchodzić będziemy Dzień Pamięci Starówki. 68 lat temu - 13 sierpnia 1944 roku - na ul. Kilińskiego wybuchł niemiecki czołg – pułapka, zabijając ok. 500 osób.

Był 13 sierpnia 1944 roku, godzina 8, może 9 rano. Trwało Powstanie Warszawskie. Dwa niemieckie czołgi ostrzeliwały obrońców Starówki. Trzeci szturmował barykadę grodząca Podwale. Powstańcy obrzucili go butelkami z benzyną. Czołg stanął w płomieniach, pozostałe niemieckie czołgi się wycofały.

Od euforii, do tragedii

Polaków ogarnęła chwilowa euforia. Mimo, że dowództwo zabroniło zbliżać się do czołgu, maszynę otoczył wiwatujący tłum.

Nikt nie wiedział, że czołg w rzeczywistości jest transporterem ładunków. We wnętrzu czołgu pułapki było 500 kg. materiału wybuchowego. Eksplozja w wąskiej ul. Kilińskiego przy numerze 1 zabiła około 500 osób. Byli to powstańcy jak i cywile. Chwilowa euforia zamieniła się w jedno z  najtragiczniejszych wydarzeń Powstania Warszawskiego.

Będzie też część artystyczna

Od 1992 roku - 13 sierpnia - obchodzimy Dzień Pamięci Starówki. Obok stałych punktów obchodów – mszy św. w Archikatedrze św. Jana, składania kwiatów w miejscach pamięci narodowej na Starym i Nowym Mieście, przygotowano też część artystyczną.

Program uroczystości 13 sierpnia 2012

15:30 - Składanie kwiatów i zapalanie zniczy w miejscach pamięci narodowej
na terenie Starego i Nowego Miasta:

pl. Zamkowy 15/17 - Rycerska 12 (róg Wąskiego Dunaju) - Międzymurze (okolice Wąskiego Dunaju) - Podwale 25 - Kilińskiego 2 - Długa 7 - Długa13/15 - Świętojerska 4 - Przyrynek 2 (róg Kościelnej) - Sanguszki 1

17:00 - Msza Święta w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, wejście od ul. Świętojańskiej 8

18:30 - Uroczystość przy głazie upamiętniającym wybuch czołgu, ul. Kilińskiego 3

19:30 - Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz fragmenty przedstawienia "Pamiętnik z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego w reżyserii Jerzego Bielunasa, z muzyką Mateusza Pospieszalskiego, w wykonaniu Marty Uszko, Marty Ledwoń, Agnieszki Matysiak, Wojciecha Brzezińskiego

Uroczystości poprowadzi Emilian Kamiński. Całość organizuje Urząd Dzielnicy Śródmieście wspólnie ze Stowarzyszeniem Mieszkańców Warszawskiego Starego i Nowego Miasta.

band/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Adam S

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2012 08:15 ~Adam S

  A ja uważam że trzeba było walczyć i dziękuję za to powstańcom , szkoda tylko że przez te lata okupacji dowództwo nie przygotowało powstańców do walki w sposób mogący zapewnić zwycięstwo lub przynajmniej poważny opór wojskom niemieckim. Powstanie było do wygrania, warszawa była do zdobycia. Czy do utrzymania w kolejnych miesiącach wobec braku chęci rosjan do przekroczenia wisły? raczej nie - niestety. Ale zbyt mała ilośc broni w tym nikła ciężkiej i p-panc kiepska łączność zdecydowały o tym że powstańcy musieli zginąć . Ale co wg mnie jest najwazniejsze - podjęli walkę . Nie kalkulowali, nie byli ostrożni po 4 latach niewoli, po przegranej kampanii wrześniowej , po łapankach, egzekucjach , ciężkich zimach w mrozie i głodzie , niepeności wielu lat,likwidacjach getta powiedzieli dość. Bóg, Honor, Ojczyzna - nie jestem prawicowcem ale uważam że w obecnym świecie te słowa gdzieś giną - na szczęście Powstańcy Warszawy o nich pamiętali.

 • Paula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2012 11:22 ~Paula

  "hemp gru - zapomniani bohaterowie. http://www.youtube.com/watch?v=u62kF9XJ6Jc"posłuchajcie tego i nie psioczcie już!!!!

 • nnnnn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2012 02:38 ~nnnnn  historyk~historyk

  W rzeczywistości zdobyty pojazd nie był czołgiem, lecz ciężkim transporterem ładunków typu Sd.Kfz. 301 Ausf. C Schwerer Ladungsträger B-IV[4], należącym do specjalnego 302. Batalionu Pancernego.

  Kłamstwa i wyolbrzymiania roli powstania ciąg dalszy.

  Dwódzcy powstania! Macie krew na rękach!
  Marycha~Marycha

  Wbrew oczywistym faktom gloryfikacja Powstania postępuje. Że były ofiary wśród ludności cywilnej ( ok. 180000 ludzi ) - nieważne, wszystko dla idei. A ideą było uniemożliwienie Rosjanom zdobycia miasta. Panowie Sztab Powstańczy mają też na sumieniu mojego ojca, co trudno wybaczyć.
  Antek~Antek

  Marycha - czy to dowódcy powstania zabili Twojego ojca? Czy masz syndrom helsinski - utożsamiasz się z oprawcami i nienawidzisz swoich?


  Dziwny jesteś!, współczuję twojej ewentualnej dziewczynie. Nie pomógł byś jej jakby pomoc mogłaby zagrozić dziesięciu przypadkowym osobom? Dziwne

 • LLU

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2012 23:04 ~LLU

  a co mnie to obchodzi????!!!!!!!!

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2012 20:54 ~abc

  to nie był czołg pułapka tylko pojazd do niszczenia bunkrów, po wojnie na woli przy próbie uruchamiania podobych pojazdów również zginęli ludzie

 • ert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2012 20:21 ~ert

  Militarysta~Militarysta

  Warto zauważyć, że to nie był żaden "czołg-pułapka", tylko Goliath - specjalny pojazd do niszczenia umocnień i barykad za pomocą podczepianych ładunków wybuchowych, sterowany zdalnie. Powstańcy nie wiedzieli co za czort, myśleli że zdobyli czołg i w euforii spowodowali wybuch ładunków, o których nie mieli zielonego pojęcia.

  goliat sięga do kolan, nie wierzę zeby pomylili to z czołgiem

 • kasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2012 19:18 ~kasia

  poldek~poldek

  Nie był to czołg i nie była to pułapka. Był to transporter opancerzony, przystosowany do zadań inżynieryjnych - w tym przypadku jego zadanie to zniszczenie barykady. Relacje świadków mówią, że tuż przed wybuchem z przodu pojazdu odpadła skrzynia - prawdopodobnie 'zwolniona' nieświadomie przez jednego z powstańców, który siedział w kabinie.

  to byl czolg. Pisze o tym Monika Zeromska w II czesci swoich pamietnikow. Siedziala niedaleko w piwnicy. Mowi, ze podbiegly do czolgu dzieci, myslac ze to nasi...

 • Militarysta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2012 16:20 ~Militarysta

  Warto zauważyć, że to nie był żaden "czołg-pułapka", tylko Goliath - specjalny pojazd do niszczenia umocnień i barykad za pomocą podczepianych ładunków wybuchowych, sterowany zdalnie. Powstańcy nie wiedzieli co za czort, myśleli że zdobyli czołg i w euforii spowodowali wybuch ładunków, o których nie mieli zielonego pojęcia.

 • Oburzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2012 15:20 ~Oburzony

  MOTTO:
  Naród naprawdę męski nie walczy nigdy do ostatniej kropli krwi.
  Na tym polega prawdziwy patriotyzm, patriotyzm obdarzony
  instynktem życia, nakazującym cierpliwość, ostrożność,
  powściągliwość, subtelność taktyczną w dążeniu do celu
  zasadniczego. My natomiast tak bardzo tęsknimy do wielkości,
  do walki…
  Stefan Kisielewski o Powstaniu Warszawskim,
  Tygodnik Powszechny , 24 .09.1945 (fragment)

 • wołający nqa puszczy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2012 14:53 ~wołający…


  wołający na puszczy~wołający na puszczy

  A kiedy upamiętnimy te 200 000 bezbronnych cywilów których życie poświęcono dla fanaberi dowódców AK,dzieci które powinno się chronić a nie z butelką benzyny wysyłać na śmierć,i wszystko po to by"sowietom pokazać" że nie chcemy by nas wyzwalali,Kraków jakoś pozwolił i stoi do dziś,gdyby był taki "bohaterski" jak Warszawa to mieli byśmy wawel,kościół mariacki i inne zabytki w formie atrap zbudowanych po wojnie jak w stolicy.
  fort zbarż~fort zbarż


  pamiętaj - gdy na twoich oczach będą gwałcić ci dziewczynę, spokojnie poczekaj, aż skończą. podejdź do sprawy racjonalnie - w imię czego narażać się i jej bronić, wobec przewagi napastników, skoro może to skończyć się kalectwem lub śmiercią? poczekaj, daj im dokończyć, dzięki czemu później, niczym opisywany przez ciebie kraków, pozostaniesz cały i zdrowy. pamiętaj - będziesz bardzo niekonsekwentny, jeśli uczynisz inaczej.

  Gdyby chodziło tylko o dziewczyne i moje życie to na pewno bym walczył ,ale jeśli w wyniku mojego "bohaterstwa"doprowadził bym do jej zabicia i zabicia jeszcze 10 bezbronnych ludzi(a tylu cywili traciło życie wraz z jednym powstańcem który je tracił) to mój heroizm nikomu by w niczym nie pomógł a zaszkodził,kiedy to wreszczie zrozumiecie że bohaterem jest się na własne ryzyko a nie cudze,w słusznym proteście moge podpalić samego siebie a nie pozbawić życia jeszcze wiele Bogu ducha winnych osób.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »