Informacje

11.04.2016 18:52 Najwięcej w Ursusie

679 pierwszaków powtórzy klasę

SERWISY:

Na wniosek rodziców, w nowym roku szkolnym pierwsze klasy powtarzać będzie 679 obecnych pierwszoklasistów. Jest to 4,8 proc. dzieci z rocznika 2009. W odpowiedzi na te dane wiceprezydent miasta przekonuje, że powtarzanie klasy "może oznaczać dla dziecka poczucie porażki".

W tym roku szkolnym, w klasach pierwszych uczy się 14 130 dzieci urodzonych w 2009 roku, czyli objętych obowiązkiem szkolnym w wieku lat sześciu.

Rodzice mają wybór

Uchwalona w grudniu ubiegłego roku nowelizacja ustawy o systemie oświaty umożliwia rodzicom dzieci sześcioletnich, którzy posłali je do pierwszej klasy, ponowne zapisanie ich do pierwszej klasy w przyszłym roku. Aby tego dokonać, należało złożyć odpowiedni wniosek do 31 marca.

Dziecko, którego rodzice tak zdecydowali i dostarczyli dokumenty, nie będzie podlegało klasyfikacji rocznej, a tym samym nie otrzyma promocji do klasy drugiej.

Analogiczne prawo do ponownego zapisu do tej samej klasy otrzymali również rodzice dzieci, które są w tej chwili w drugich klasach, a także rozpoczęły naukę w szkole w wieku sześciu lat.

Najwięcej w Ursusie, najmniej w Wilanowie

Z danych systemu rekrutacji w Warszawie wynika, że najwięcej uczniów zostanie ponownie zapisanych do pierwszych klas w dzielnicach: Ursus - 76 dzieci, Białołęka - 74 dzieci, Targówek - 72 dzieci, Praga Południe - 66 dzieci i Bielany - 60 dzieci.

Najmniej zaś ponownie zapisanych będzie w dzielnicach: Wilanów - 6 dzieci, Wesoła - 7 dzieci, Ochota - 8 dzieci, Rembertów - 11 dzieci, Żoliborz - 11 dzieci i Praga Północ - 17 dzieci.

W dzielnicy Bemowo ponownie zapisanych będzie 24 dzieci, Mokotów - 49 dzieci, Śródmieście - 46 dzieci, Ursynów - 45 dzieci, Wawer - 47 dzieci, Włochu - 22 dzieci, Wola - 38 dzieci.

Ratusz komentuje dane

- Choć ustawa zezwala rodzicom na ponowne zapisanie dziecka do pierwszej klasy, to powinni oni podejmować takie decyzję bardzo świadomie, po konsultacjach, gdyż powtarzanie klasy niesie z sobą negatywne skutki – skomentował dane wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński.

- Wszelkie decyzje powinny odnosić się do jednostkowych przypadków - zawsze w odniesieniu do konkretnego dziecka i jego realnych, dobrze zdiagnozowanych możliwości - dodał.

- Powtarzanie klasy, zarówno na początku edukacji, jak w kolejnych jej etapach, może mieć miejsce tylko w uzasadnionych, indywidualnych przypadkach i nie powinno być promowane, jako zasada czy powszechne rozwiązanie. Współczesna pedagogika przyjmuje, jako zasadę, że uczeń, zwłaszcza na początku nauki, nie powinien powtarzać klasy - podkreślił Paszyński.

"Powtórka klasy to poczucie porażki"

Zdaniem wiceprezydenta, takiemu zdarzeniu zawsze towarzyszy poczucie porażki, czasem wręcz klęski. To z kolei fatalnie wróży na przyszłość i ma bardzo negatywny wpływ na dalszą edukację.

- Dziecko czuje się gorsze od swoich rówieśników. Nie tylko koleżanek i kolegów z klasy, ale również otoczenia środowiskowego. Niekorzystny wpływ na rozwój młodego człowieka może mieć również zerwanie relacji pomiędzy nim, a rówieśnikami, nauczycielami, wychowawcą - przekonywał.

- Gdy pojawia się zagrożenie brakiem promocji do następnej klasy, szkoła ma obowiązek natychmiast reagować. Należy zaproponować indywidualną pracę z dzieckiem, konsultacje ze szkolnym pedagogiem lub psychologiem – radził Paszyński.

- Zdarza się niekiedy, że rodziców, zwłaszcza na początku pierwszego etapu edukacyjnego, niepokoi rzekomy brak postępów w nauce, zwłaszcza trudności w czytaniu, liczeniu oraz samodzielnym wykonywaniu niektórych zadań. Najczęściej niesłusznie. Dziecko ma na opanowanie tych umiejętności trzy lata i czyni to we właściwym dla siebie tempie - podsumował wiceprezydent.

PAP/kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Monika 01

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2016 20:19 ~Monika 01

  Nikt w ferworze wprowadzania "dobrych zmian" nie pomyślał o dzieciach odroczonych w ubiegłym roku. Mój syn (rocznik 2009) jest takim dzieckiem. W naszej miejscowości jest jedna szkoła, pierwszą klasę ma ponoć powtarzać pięcioro dzieci, żaden sześciolatek nie pójdzie do pierwszej klasy. Czyli, jeśli faktycznie rodzice pięciorga dzieci postanowią, aby powtarzały one pierwszą klasę, nowa klasa liczyłaby tylko sześcioro uczniów. To mało, ale klasa by była. Jednak jeśli oni zrezygnują, mój syn nie będzie miał z kim iść do pierwszej klasy... Dodam, że nie był odroczony dla mojego widzimisię, tylko z powodu choroby.

 • wstrząśnięty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2016 01:39 ~wstrząśnięty

  co to ma być "Dzień świstaka"? zamiast powtarzać rok może by sobie wzięli urlop dziekański lub przeszli przeszkolenie wojskowe

 • Krzysiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2016 17:09 ~Krzysiek


  Ja raczej nie. Wszystkie dzieci z klasy mojego syna przeszły do drugiej i nie mają problemów. Niektóre z nich idąc do pierwszej klasy nie miały jeszcze nawet skończone 6 lat. Są takie z października lub listopada. Jeśli twoje dziecko musi powtarzać pierwszą klasę to nie jest to wina dziecka tylko rodzica debila. Dodam, że szkoła moich dzieci jest w czołówce rankingu warszawskich szkół.
  JARO~JARO

  Drogi Maxie ty też. Gratulacje !
  max~max  Te rankingi to można sobie ws... Wszędzie taki sam syf i patologia, a szczególnie w tych "renomowanych" - sama arystokracja

 • ojciec_2009

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2016 15:53 ~ojciec_2009

  ludzie, nauczyciel to urzednik, jak nie wypelni obowiazku nauczenia dzieci i pol klasy ma 1 z danego przedmiotu to chyba z nauczycielem jest cos nei tak, prawda? spokojnie, zanim nasze dzieci z 2009 dojda do 4tej klasy to jeszcze duzo moze sie zmienic a nauczyciele znaja dzieci, widza ze sa te z tych mlodszych a poza tym program jest przeciez zmieniony, a jak nadal bedzie problem to go zmienia, nikt nie bedzie pokrzywdzony, spokojnie

 • Agnes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2016 13:40 ~Agnes

  szkoda tylko że w 4 klasie już żaden nauczyciel nie chce pamiętać że uczy klasę która zaczęła jako 6 latki. Od 4 klasy zaczyna się problem i to spory.

 • obśmiewacz tumanów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2016 13:09 ~obśmiewac…

  Tumany rodzice, którzy na własnej skórze w szkole odczuli jak to jest być głupszym wymyslili, że jest to recepta na to żeby ich dzieci też nie były tumanami.

 • max

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2016 13:05 ~max

  Ja raczej nie. Wszystkie dzieci z klasy mojego syna przeszły do drugiej i nie mają problemów. Niektóre z nich idąc do pierwszej klasy nie miały jeszcze nawet skończone 6 lat. Są takie z października lub listopada. Jeśli twoje dziecko musi powtarzać pierwszą klasę to nie jest to wina dziecka tylko rodzica debila. Dodam, że szkoła moich dzieci jest w czołówce rankingu warszawskich szkół.

  JARO~JARO

  Drogi Maxie ty też. Gratulacje !

 • Paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2016 12:55 ~Paweł


  agata burska~agata burska

  Ursus to stan umysłu. Trzeba być mocno zdeterminowanym aby mieszkać w tym podwarszawskim blokowisku.
  zawiedziony~zawiedziony


  Ty chyba żyjesz w jakiejś równoległej rzeczywistości skoro piszesz że Ursus jest podwarszawski. Jakich to jeszcze dzielnic nie ma w jedynie słusznych granicach Warszawy?


  Dzisiaj czytałem na GW że nie ma w Warszawie Pragi...

 • ursus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2016 12:26 ~ursus

  agata burska~agata burska

  Ursus to stan umysłu. Trzeba być mocno zdeterminowanym aby mieszkać w tym podwarszawskim blokowisku.

  Agatka zdaje się z Włoch, jakże daleko od podwarszawskiego Ursusa. W porównaniu do tego dziadostwa, to już wolę Ursus.

 • mmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2016 10:55 ~mmm

  Ursus nie jest podwarszawski!!! To taka sama dzielnica jak Włochy, Mokotów, Ochota! Trochę edukacji by się przydało.


  agata burska~agata burska

  Ursus to stan umysłu. Trzeba być mocno zdeterminowanym aby mieszkać w tym podwarszawskim blokowisku.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »