Informacje

14.05.2015 06:30 "poprawiają bezpieczeństwo"

652 razy na czerwonym.
Będzie więcej kamer i radarów

SERWISY:


652 kierowców w ciągu niecałego miesiąca i to tylko na jednym skrzyżowaniu - to bilans pracy kamer, które u zbiegu Dźwigowej i Globusowej wyłapują przejeżdżających na czerwonym świetle. Straż miejska zapowiada montaż kolejnych zestawów.

System działa na skrzyżowaniu od połowy kwietnia. To sprzężone z sygnalizacją świetlną kamery, które rejestrują wjazd na czerwonym świetle. Efekty?

- Od chwili uruchomienia urządzenia zarejestrowano 652 sprawy związane z niestosowaniem się do sygnalizacji świetlnej – informuje Monika Niżniak, rzeczniczka straży miejskiej.

Choć zaznacza, że na ogólne wnioski na temat systemu jest za wcześnie, to podkreśla, że już zmieniają się nawyki kierowców w tym miejscu.

- W pierwszych dniach kontroli rejestrowano około 40 spraw dziennie, a w ostatnich już tylko 10, a więc spadek jest czterokrotny. W naszej ocenie zmiana powinna wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa - dodaje.

Urządzenia zamontowano w ramach pilotażu. Na razie nie wiadomo, czy pojawią się na innych skrzyżowaniach. - Decyzja nie została jeszcze podjęta -  mówi rzeczniczka straży.

Stolica fotoradarów

W Warszawie już teraz działa rozbudowany system kontroli kierowców. - Z wykorzystaniem urządzeń rejestrujących prowadzimy kontrolę w 20 lokalizacjach, w tym na czterech kontrolę mieszaną, czyli prędkość i wjazd na czerwonym świetle. Na trzech skrzyżowaniach kontrolowany jest tylko wjazd na czerwonym świetle – wylicza Niżniak.

W sumie to 23 stacjonarne fotoradary. Do tego trzeba doliczyć kontrole mobilne czyli radiowozy straży miejskiej z fotoradarami. Na takie kontrole kierowcy mogą się natknąć na 42 odcinkach stołecznych dróg.

Straż korzysta też z kontroli kaskadowych. - Prowadzone są na dłuższych odcinkach, gdzie znajdują się oznakowane miejsca do ich prowadzenia. Te warunki są spełnione m.in. w al. Wilanowskiej, al. Krakowskiej, na ul. Puławskiej, Modlińskiej, Mrówczej, Połczyńskiej i Powsińskiej a także na Wybrzeżu Kościuszkowskim i w al. KEN. Celem jest ograniczenie przypadków "złudnego" stosowania się przez kierujących do przepisów – wyjaśnia rzeczniczka straży miejskiej.

Ile to kosztuje?

Nie wiadomo natomiast, ile zarobił w tym roku tak potężny system kontroli. Jeden z opozycyjnych radnych zapytał ostatnio prezydent Warszawy, ile mandatów karnych nałożyła straż miejska w pierwszym kwartale tego roku. W Wiceprezydent Jarosław Jóźwiak poinformował, że strażnicy nałożyli 51 149 mandatów karnych na łączną kwotę prawie 9 mln złotych.

Zapytaliśmy, ile z tego "zarobiły" fotoradary. - Nie prowadzimy takich analiz, gdyż liczba mandatów nie jest celem kontroli - odpowiada Monika Niżniak.

Ale dodaje, że dzięki fotoradarom jest bezpieczniej. Na dowód przytacza statystki. - Liczba zarejestrowanych spraw spadła o 25,9 proc. w pierwszym kwartale 2015 roku, w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym - wylicza.

- W zeszłym roku, z wykorzystaniem wszystkich urządzeń – stacjonarnych i mobilnych – zarejestrowano ok. 140 tysięcy spraw. 85 tysięcy sprawców wykroczeń ukarano mandatami na łączną na kwotę 27 mln złotych.

Będzie więcej kontroli

Jest niemal pewne, że w stolicy urządzeń rejestrujących wykroczenia będzie więcej. - Priorytetem jest objęcie kolejnych miejsc kontrolami pod kątem niestosowania się do sygnalizacji świetlnej. Z danych policji wynika, że wjazd na czerwonym świetle jest jedną z pięciu najczęstszych przyczyn wypadków w Warszawie – zauważa rzeczniczka.

Na razie wytypowano 11 niebezpiecznych skrzyżowań:

Powstańców Śląskich z Maczka,

Marszałkowska z Królewską,

Szyszkowa z Rebusową,

Wawelska z Marii Skłodowskiej–Curie (według ZDM to najniebezpieczniejsze skrzyżowanie w Warszawie w ubiegłym roku),

Kondratowicza z św. Wincentego,

Wał Miedzeszyński z Fieldorfa,

Broniewskiego z Krasińskiego,

Jana Pawła II z Anielewicza,

Jana Pawła II  z Grzybowską,

al. Krakowska z Mineralną,

Stalowa ze Szwedzką.

Nie wiadomo, kiedy pojawią się na nich urządzenia.

Jakub Baliński

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • diablo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2015 09:15 ~diablo

  filipe~filipe

  A może tak zacznijmy jeżdzić przepisowo :) tak nazłość :D

  Tak, popieram. Zacznijmy jeździć przepisowo. Wtedy nikt nie zarobi. Ale nie będzie o czym pisać na forum - fotoradary źle, ścieżki rowerowe źle, piesi źli, policja zła, SM zła, ITD złe. Prawda jest taka, że dopóki nie zmieni się mentalność ludzi w Polsce to dobrze nie będzie. Ktoś napisał tutaj, czy są ststystyki najechań na hamujący samochód na czerwonym - odpowiem tak: jakby kierowcy jechali przepisowo to pierwszy staje normalnie na światłach, a drugi bez problemu zatrzymuje się za nim. Ale jak się jedzie 100 km/h w mieście to fizyki się nie oszuka. Pozdrawiam

 • deewuu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2015 13:23 ~deewuu

  A co jeżeli trafi fotka a skeca się na zielonej strzałce?

 • jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2015 20:42 ~jan

  Szkoda, że nie ma "fotoradarów parkowania", to dopiero były by dochody, ale może wreszcie byłoby jakieś światełko w tunelu na normalizację w tym względzie w Śródmieściu. niedługo piesi będę musieli nauczyć się latać.

 • PIESZY

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2015 19:13 ~PIESZY

  POPIERAM NA KAZDYM SKRZYZOWANIU FOTKA DLA KARZDEGO ZA PRZEJAZD NA CZERWONYM. SZCZEGOLNIE NA BIELANACH.

 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2015 10:16 ~aaaa

  Następnym krokiem będzie montaż monitoringu w prywatnych mieszkaniach, a potem natychmiastowy odstrzał nieprawomyślnych. I wszyscy będą szczęśliwi. Konieczny jednak będzie immunitet dla urzędasów i mundurowych.

 • ertym

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2015 15:45 ~ertym

  "Z danych policji wynika, że wjazd na czerwonym świetle jest jedną z pięciu najczęstszych przyczyn wypadków w Warszawie – zauważa rzeczniczka." Niech napiszą ile kolizji spowodowanych jest nagłym hamowaniem przed takim skrzyżowaniem.

 • Mańka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2015 15:16 ~Mańka

  JJ23~JJ23

  |"W Warszawie już teraz działa rozbudowany system kontroli kierowców. w sumie 23"

  TO JAKIŚ ŻART?? W BERLINIE JEST 6 TYSIECY FOTORADARÓW !
  Zobacz i mordek nie wydzierają że Państwo policyjne im robią :) a Polak chce Zachodu tylko przystosowania jakieś Wschodnie :)

 • filipe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2015 14:20 ~filipe

  A może tak zacznijmy jeżdzić przepisowo :) tak nazłość :D

 • ula z ula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2015 11:57 ~ula z ula

  MKO~MKO

  Powód lekceważenia czerwonego? - Łapanki przekraczających prędkość! Policja nie zwraca uwagi na: jazdę na przeciwmgielnych w dzień słoneczny, nie włączanie kierunkowskazów, jazdę lewym pasem, więc czym się martwić? Czerwonym? Więcej jak połowa nie potrafi jeździć, ale to nikogo nie martwi.

  Czyli jedną patologię tłumaczymy inną patologią. Mam nadzieję, że tylko trollujesz, bo jeśli masz prawo jazdy to nasz system musi być bardzo dziurawy.

 • nara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2015 06:52 ~nara

  qwerty~qwerty

  Objąć CAŁE miasto odcikowym pomiarem prędkości + kontrola przejazdów na czerwonym świetle.
  Dopiero wtedy skończy się olewanie prawa.

  To też nie jest rozwiązanie, odcinkowy pomiar uśrednia prędkość. Jeżdżę po Warszawie głównie poza godzinami szczytu, a średnią prędkość mam na poziomie 23-25km/h. W Warszawie nagrodą za przepisową jazdę jest postój na każdych światłach, taką mamy wybitną synchronizację.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »