Informacje

02.01.2018 10:27 "ROZWIĄZANIE NIE JEST DOSKONAŁE"

60 tysięcy poszło na meliorację,
a Sady Żoliborskie i tak zalane

SERWISY:

58 tysięcy złotych z budżetu partycypacyjnego wydane dwa lata temu na meliorację Sadów Żoliborskich dosłownie popłynęło w miniony weekend. Park, tak jak przed inwestycją, został podtopiony.

Zamiast trawników - woda po kostki. Do tego zalane alejki. Gdyby temperatura utrzymywała się poniżej zera, Żoliborz mógłby się chwalić zupełnie nowym lodowiskiem. Wszystko to w parku Sady Żoliborskie.

- Liczne rozlewiska i grząskie bajora - tak opisał jego stan nasz reporter Mateusz Szmelter, który na Żoliborz wybrał się w sobotę. Jak relacjonował, najbardziej podmokłe były te miejsca, w których znajdowało się... odwodnienie, które powstało w 2015 roku, w ramach budżetu partycypacyjnego. - Wyraźnie nie spełnia swojej roli - ocenił Szmelter.

"Rozwiązanie nie jest doskonałe"

We wtorek o sytuację zapytaliśmy rzecznika dzielnicy Żoliborz Andrzeja Kawkę. - Prace wykonane w parku Sady Żoliborskie to nie była melioracja w dosłownym tego słowa znaczeniu, a raczej częściowe odwodnienie - wyjaśnił Andrzej Kawka. - Zamontowano odpowiednie instalacje, dzięki którym woda nie powinna zbierać się na powierzchni - dodał.

Woda, którą instalacja odprowadza, trafia jednak do studni, które co pewien czas powinny być opróżniane. Jak tłumaczył Kawka, z powodu częstych opadów deszczu w ostatnim czasie służby dbające o stan parku nie zdążyły w porę wypompować wody z podziemnych zbiorników. I stąd podtopienia.

Jak przyznał, czasem zdarza się, że samochód z pompą... grzęźnie w błocie, co też przyczynia się do opóźnień w usuwaniu nadmiaru wody. - Nie jest to rozwiązanie doskonałe, ale na pewno poprawiło sytuację, w porównaniu do tego, co wcześniej działo się na terenie parku - przekonuje Kawka.

I zapewnia, że przez wiele miesięcy odwodnienie działało. - Dopiero w ostatnich tygodniach, z powodu ciągłych opadów, zaczęły pojawiać się podtopienia. Zapowiada też, że dzielnica planuje poprawki. Nie wiadomo natomiast, kiedy uda się wypompować wodę, która stoi na parkowych trawnikach.

"Stop podtopieniom"

Odwodnienie wykonano w ramach projektu "Park Sady Żoliborskie - Stop podtopieniom. Ratujmy drzewa. Odzyskajmy trawniki". Pomysłodawcy przekonywali, że z powodu braku melioracji w parku gniją drzewa i pojawiają się uciążliwe owady, które wylęgają się w pobliżu wilgotnych terenów.

Na projekt zagłosowało 1357 osób. Realizacja pochłonęła 58200 złotych.

kk/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gospodarny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2018 16:10 ~gospodarny

  Kto pytam się pomalował cale stare i nowe miasto farbą dla rowerów, która to zaczyna odchodzić, i na wiosne będzie trzeba malować na nowo? Pomijając fakt, że roweru w grudniu jeszcze nie widziałem, to dla kogo oni to robili przed gwiazdką? Skrajna niegospodarność tematem dla odpowiednich służb. Ścieżkę na Krasińskiego rok temu też malowali w grudniu... To jakaś nowa Warszawska tradycja.

 • Warszawski Kocur

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2018 14:27 ~Warszawski Kocur

  Zaraz wyjdzie jakiś urzędnik i powie wam, że w papierach wszystko się zgadza, więc problemu nie ma, bo przecież jest pozytywna opinia specjalisty, a to co widzicie to posylwestrowa ułuda...

 • Czwarta alterntywa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2018 13:50 ~Czwarta alterntywa

  Na Żoliborzu to coś na siłę upychają pieniądze publiczne po kieszeniach wykonawców. Na Skwerze "Żywiciel" tuż przed świętami buldożer zniszczył stare ławki ( nie takie znowu zmurszałe) i postawili nowe... W grudniu czyli nowe ławki mają o sezon mniej ze swojego zaplanowanego na kilka lat czasu przetrwania.

  To się nazywa niegospodarność...
  Tak samo jeśli jest system melioracji to trzeba go doglądać, codziennie kontrola i reakcja wtedy gdy trzeba, czy to jest do opracowania na etapie projektu? Ktoś coś nie dopracował? To teraz niech zwraca wynagrodzenie... Ktoś to zatwierdził, nie dopilnował? Nie widzę nazwisk w tym artykule...

 • LyingLion

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2018 13:41 ~LyingLion

  Te budżety to jest czerw. Ostatnio też z takego budżetu ktoś zwęził starą Radzymińską i wytyczył tam ścieżkę rowerową. Pomijając fakt, że sama ścieżka jest bezużyteczna, bo prowadzi znikąd do nikąd, to została wytyczona po sezonie, przez co mało kto nią pojechał, a już jest w takim stanie, że na wiosnę będzie trzeba ją namalować raz jeszcze, bo już jej prawie nie widać. Dodatkowo mam wątpliwości, czy wiedział o tym inżynier ruchu, bo korki, jakie spowodowała ta zmiana sprawiają, że nawet mieszkańcy myślą o tej zmianie w kategorii pomyłki. Tutaj podobnie, chyba nikt nie skoordynował tego projektu z wodociągami.

 • hehe676

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2018 13:27 ~hehe676

  Ludzie czy wy widzicie co sie dzieje w tym miescie i po za nim ?? W lasach na łakach jest pełno wody poprostu nie ma gdzie tego odprowadzić ekosystem. Kampinos zalany łaki pola zalane :) to ze w mieście tak jest was dziwi ?

 • daro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2018 12:53 ~daro

  Dobrze, że napisaliście o tym! Przechodzę tamtędy codziennie i powiem tak, że tak źle jeszcze nie było. Jest gorzej - nie wiem dlaczego. Ciekawe co będzie jak w marcu śniegi puszczą. Skandal!

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2018 12:30 ~iza

  za 60 tys to może być projekt odwodnienia

 • panznak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2018 11:37 ~panznak

  Tak samo w Parku Żywiciela DDR za 62 tys. zepsuta nawierzchnia, te budżety to jakies wałki bo gdzie się nie dotkną to zepsute. Przejście przez Słowackiego na wysokościu Urzędu Żoliborz (dla Pani radnej i Zielonego Mazowsza) nie powstało ???? Kto za tym wszystkim stoi, czas puścić w temat dziennikarstwo śledcze.

 • fonderal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2018 11:37 ~fonderal

  Rolf~Rolf

  Moment, jako laik mogę sobie wyobrazić, że 58tys na meliorację to nie jest jakoś oszałamiająco dużo. Żeby to porządnie zrobić potrzeba pewnie ok miliona (poprawcie mnie co do kwoty). Jeśli zdecydowano się na projekt za 58tys, to nie spodziewajmy się cudów.

  To nie lepiej wydać te 60 tysięcy na coś z sensem? Bo przyznasz, że te pieniądze zostały wyrzucone w błoto. Dosłownie...

 • DickTurpin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2018 11:34 ~DickTurpin

  W Wilanowie, róg Europejskiej i Vogla - jest podobnie. Tylko trochę popada i pół przejścia dla pieszych pływa pod wodą ...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »