Informacje

07.12.2016 21:37 Dofinansuje Unia Europejska

60 mln złotych na "Parkuj i Jedź". Powstanie 27 parkingów

SERWISY:

Do 2018 roku w metropolii warszawskiej powstanie 27 parkingów "Parkuj i Jedź", na których będzie można zostawić samochód i przesiąść się do komunikacji zbiorowej. Samorządy dostaną na ten cel blisko 60 mln zł dofinansowania z funduszy europejskich.

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski podkreślił na konferencji prasowej, że w wyniku współpracy samorządu województwa mazowieckiego, ratusza i 39 podwarszawskich gmin wybrano do realizacji 13 projektów.

Planowane inwestycje - jak mówił - to przebudowanie już istniejących parkingów w Warszawie oraz wybudowanie nowych w gminach sąsiadujących ze stolicą, m.in. w Markach, Lesznie, Wołominie, Kobyłce, Legionowie, Podkowie Leśnej, Żyrardowie, Grodzisku Mazowieckim, Pruszkowie, Piastowie oraz Michałowicach.

Dla samochodów, rowerów i motocykli

W sumie na parkingach powstanie blisko 2,7 tys. miejsc postojowych dla samochodów oraz ponad 1,1 tys. dla rowerów. W Ząbkach znajdą się również miejsca dla motocykli.

Zdaniem Olszewskiego największą korzyścią realizacji projektów będzie poprawa mobilności, "poprawa możliwości poruszania się sprawnie na terenie całej metropolii warszawskiej".

- Warszawa ze względu na bardzo duży rynek pracy jest miejscem, które jest powodem przemieszczania się mieszkańców, nawet na odległości kilkudziesięciu kilometrów dziennie. To dla nich budowany jest projekt - zaznaczył wiceprezydent.

Dodał, że program pozwoli na realizację nie tylko małych parkingów terenowych, ale także dużych projektów poziomowych. Poinformował, że takie parkingi powstaną m.in. w Pruszkowie czy w Grodzisku Mazowieckim. Olszewski przekonywał, że takie rozwiązania będą "porządkowały" parkowanie w tych miejscowościach, ale też dadzą możliwość przesiadki z samochodu na kolej i o wiele szybsze dostanie się do Warszawy.

Potrzebny bilet

Z bezpłatnego parkowania będą mogli korzystać podróżujący mający bilet komunikacji miejskiej lub bilet lokalnego przewoźnika. Parkingi "P+R" zlokalizowane w podwarszawskich gminach będą jednolicie oznakowane - z wykorzystaniem koncepcji graficznej nawiązującej do parkingów administrowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie.

- Nowe parkingi zrewolucjonizują zdecydowanie sposób funkcjonowania w mieście – przekonywał burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński.

Według niego projekt doprowadzi do zbliżenia gmin podwarszawskich i stolicy.

Kilka miesięcy temu w Warszawie powstały specjalne strefy "Kiss and Ride". Czytaj więcej na ich temat:

 

PAP/kw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »