Informacje

19.03.2013 19:50 nowa elewacja, instrumenty i strona internetowa

60 mln złotych na modernizację Teatru Wielkiego

SERWISY:

Ponad 60 mln zł otrzymał Teatr Wielki - Opera Narodowa ze środków Unii Europejskiej i z ministerstwa kultury na prace modernizacyjne, obejmujące m.in. konserwację elewacji gmachu, zakup instrumentów muzycznych i stworzenie nowej strony internetowej.

Dyrektor naczelny Teatru Wielkiego - Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski zwrócił uwagę, że od kilku lat trwa proces naprawiania zaniedbań powstałych od lat 60.

"Jak zużyty instrument"

- Od 1965 roku do niedawna nie zdarzyło się w tym teatrze nic, co podnosiłoby jego standard. Ten niegdyś najpiękniejszy teatr świata stał się po 40 latach, dosyć zużytym instrumentem, wymagającym ogromnych inwestycji. A przecież gdyby nie inwestycje, nie mielibyśmy żadnej szansy zadbania o sens kulturowy tego obiektu, który sam w sobie jest wartością kultury najwyższego rzędu - mówił na wtorkowej konferencji prasowej Dąbrowski.

W 2012 roku Teatr Wielki - Opera Narodowa podpisał umowy na realizację pięciu projektów finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na łączną kwotę 60,7 mln zł. Do końca roku 2012 trzy z projektów zostały wykonane i rozliczone finansowo. Dwa kolejne projekty będą realizowane do końca roku 2013.

Wiceminister kultury Monika Smoleń zwróciła uwagę, że w pełni uprawnione jest mówienie o zmianie cywilizacyjnej, która dotyczy dbałości o infrastrukturę w Polsce. - Teatr Wielki-Opera Narodowa to placówka, która pokazuje, że dzisiaj sprawni menedżerowie instytucji potrafią zdobywać i wykorzystywać pieniądze z różnych źródeł po to, żeby realizować duże projekty. To pokazuje ich sprawność - mówiła Smoleń.

Trzy projekty modernizacyjne

W roku ubiegłym zakończono trzy projekty modernizacyjne pt. Termomodernizacja budynku Opery Narodowej i Teatru Narodowego, Podniesienie standardów brzmienia zespołu Teatru Wielkiego - Opery Narodowej poprzez zakup wyspecjalizowanych instrumentów muzycznych i Modernizacja aparatury oświetleniowej w Sali im. Moniuszki TW - ON - etap I.

W tym roku dokończone zostaną dwa kolejne. Pierwszy z nich pt. Prace konserwatorskie elewacji Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Etap IV - VIII to kontynuacja prac renowacji i konserwacji elewacji zabytkowego budynku Teatru. Zakładane są też m.in. nowoczesne systemy sygnalizacji pożaru.

Drugi projekt, którego zakończenie przewidziano w tym roku to Poprawa funkcjonalności Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Głównymi realizowanymi zadaniami projektu są m.in. remont elewacji gmachu od strony ulicy Wierzbowej, modernizacja korytarzy, pomieszczeń biurowych i pracowni technicznych, remont podłogi sceny głównej.

Będzie nowy portal

Projekt ten zakłada też m.in. budowę nowego portalu internetowego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Podpisano już umowę z wykonawcą strony internetowej, wyłonionym w drodze przetargu, niebawem ma zostać ogłoszony konkurs na nowy layout portalu. Na stronie będą udostępniane archiwalne kolekcje plakatów, fotografii, fragmenty muzyczne, czy też - lekcje baletowe.

Prace modernizacyjne np. renowacja elewacji odbywały się, choć w mniejszym zakresie, od roku 2007 i były finansowane z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w roku 2010 - finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

PAP//su/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Paris

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.01.2016 17:18 ~Paris

  W 1951 jednym z projektów odbudowy Teatru Wielkiego w Warszawie a w zwlaszcza w przypadku wnetrza Opery Narodowej był projekt w duzej mierze zblizony do przedwojennego wyglądu sali im.Moniuszki. Zwlaszcza styl balkonow i wysokich kolumn i stylu zwienczenia nawiazywal do xIx wieku. Zdjęcie niezrealizowanego projektu mozna zobaczyc np.w ostatnim nr. Stolicy. Wielka szkoda, ze nie zostal (z wiadomych wzgledow i z wiadomej rzeczywistości lat 50) ten wlasnie projekt... Wielka szkoda.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2013 13:29 ~warszawiak

  Super wiadomość, dobrze że dyr Dąbrowski potrafi dobrze inwestować europejskie środki w kulturę, w końcu nasza opera jest wizytówką kraju.
  Oby tak dalej!

 • Anty PiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2013 11:41 Anty PiS

  tubi~tubi

  Przecież to normnalne, że jak coś się dobrze dzieje, zabytki dziedzictwa naszej polskiej kultury się odnawia, dba o nie, żeby się ich nie wstydzić
  To wykup ten teren od miasta i sobie odnawiaj za własną kasę!

 • tubi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2013 11:23 ~tubi

  cytat:
  >
  >
  zgłoś naruszenie odpowiedz 08:35 ~Sebek 1

  Ciekawe ile bokiem pójdzie......?
  AntyPiSuar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06:14 AntyPiSuar

  A po co wywalać tyle kasy?
  Zburzyć i postawić Biedronkę!
  abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2013 22:13 ~abc
  skandal wydawanie kasy na nową stronę internetową
  >
  >

  Sami idioci...

  Przecież to normnalne, że jak coś się dobrze dzieje, zabytki dziedzictwa naszej polskiej kultury się odnawia, dba o nie, żeby się ich nie wstydzić, to trzeba każdego i tak zmieszać z błotem, zelżyć, zdeprecjonować.

  A stronę internową zrobią, żeby takie głąby jak @abc mogły sobie zobaczyć co to jest wogóle ten Teatr Wielki bez odrywania się trollowania w internecie.

 • Sebek 1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2013 08:35 ~Sebek 1

  Ciekawe ile bokiem pójdzie......?

 • Anty PiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2013 06:14 Anty PiS

  A po co wywalać tyle kasy?
  Zburzyć i postawić Biedronkę!

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2013 22:13 ~abc

  skandal wydawanie kasy na nową stronę internetową

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »