Informacje

25.08.2014 06:00 skazani na konkretne firmy

6 tysięcy skarg w sprawie śmieci.
"Jak wrócić do normalnych czasów?"

SERWISY:

Przez trzy tygodnie do ratusza wpłynęło ponad 6 tysięcy skarg w sprawie odbioru śmieci. Mieszkańcy pytają, czy można zrezygnować z usług przedsiębiorstw wybranych przez urzędników. Ci odpowiadają, że to niemożliwe.

O problemach z wywozem śmieci pisaliśmy już nie raz. Informowaliśmy także, że część mieszkańców domków jednorodzinnych na własny koszt zamawia dodatkowe śmieciarki. O skali problemu świadczą również oficjalne statystyki. - Od dnia 1 sierpnia odnotowano 6154 zgłoszeń - przyznaje ratusz.

W pierwszych dniach sierpnia liczba ta sięgała 300 dziennie. Ale - jak zauważa Marcin Wojdat, sekretarz miasta odpowiedzialny m.in. za odpady - regularnie maleje. - Na samym początku mieliśmy zdecydowanie więcej zgłoszeń niż w tej chwili. Teraz ta liczba zmalała o połowę - zapewnia.

Czy można się wypisać?

Przepełnione kubły sprawiają, że niektórzy mieszkańcy zaczęli pytać, czy mogą wymówić umowę śmieciową miastu:

Jestem mieszkańcem Białołęki zmuszonym przez miasto Warszawa do korzystania obecnie z usług MPO. Może jest jakiś prawny sposób, aby zakończyć tę farsę z MPO i wrócić do normalnych czasów? - napisał na warszawa@tvn.pl Adam.

Takich maili jest więcej, ale miasto ucina sprawę: umowy wypowiedzieć się nie da.

- Wcześniej każdy podpisywał umowę  z przedsiębiorstwem zajmującym się wywozem. Miasto nie miało nic do tego. W obecnym systemie miasto jest właścicielem śmieci, a mieszkańcy płacą opłatę śmieciową. Nie może więc mieszkaniec sprzątać naszych śmieci - tłumaczy Agnieszka Kłąb.

- Klient stał się petentem - drwi Dariusz Matlak, prezes Polskiej Izby Gospodarki Odpadami. - Ani miasto, ani firmy nie przygotowały się do realizacji usług w nowym systemie - dodaje.

Jego zdaniem poprzedni system był lepszy, bo firmy musiały walczyć o klienta. - Może nie był idealny, ale jeżeli ktoś nie był zadowolony, mógł zrezygnować z usług danego przedsiębiorstwa i podpisać umowę z innym - tłumaczy.

"Jakość odbioru będzie rosła"

Te argumenty odrzuca Wojciech Jakubczak z MPO, którego dotyczy 90 procent skarg.

- Błędów nie można uniknąć. System komputerowy nie jest w stanie uchwycić indywidualnych potrzeb klientów. Należy pamiętać, że jest to ogromna operacja i nawet niewielki odsetek błędu powoduje wiele utrudnień - wyjaśnia.

Jak dodaje, w ciągu pierwszych kilkunastu dni funkcjonowania w 10 kolejnych dzielnicach (osiem pozostałych weszło do systemu w lutym) wprowadzono niezbędne korekty harmonogramu i częstotliwości odbioru oraz zapotrzebowania na większą liczbę pojemników.

- Z każdym kolejnym cyklem jakość odbioru odpadów będzie rosła. Dokładamy wszelkich starań, by stało się to jak najszybciej. Już udało nam się wyeliminować większość problemów - zapewnia.

Podkreśla też, że większość problemów wynika z faktu, że pracownikom spółki nie przekazano na czas kluczy do części altan śmietnikowych.

Kary za pierwszy etap

Tymczasem ratusz nałożył pierwsze kary na firmy, które do nowego systemu weszły w lutym.

- To około 20 tys. złotych dla Sity, 15 tys. dla Lekaro i 5 tys. dla MPO - informuje Jolanta Krzywiec, dyrektor miejskiego biura gospodarki odpadami. Kar za usługi w dzielnicach, które do systemu weszły 1 sierpnia, na razie nie było. - Pierwsze tygodnie traktujemy jako okres wdrożenia systemu. To czas, w którym mieszkańcy i przedsiębiorstwa muszą się do niego przyzwyczaić - podsumowuje Kłąb.

Warszawa rozstrzygnęła przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów na początku września 2013 r. 1 lutego 2014 roku nowym systemem zostało objętych osiem dzielnic. Dopiero 1 sierpnia dołączyło do niego osiem kolejnych. To skutek odwołania dwóch firm, które przetarg przegrały w przetargu - Byś i Remondis. Sprawa ma finał sądowy.

su/b/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2014 20:18 ~aaaa

  Lekaro, to firma najgorsza z możliwych. Trzeba im wypowiedzieć umowę, przywrócić MPO i znowu będzie porządek. Rok obowiązywania nowych porządków, to dość czasu, by pozbyć się wszelkich złudzeń i nadziei.

 • wolnościowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2014 14:21 ~wolnościowiec

  powinna być konkurencja. Firmy same powinny się starać o klienta a nie miasto o firmę która będzie miała monopol. Ludzie powinni mieć prawo wyboru. Ale co poradzić, jak żyjemy w niewolniczym systemie

 • realistka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2014 07:15 ~realistka

  No tak, teraz winni są ludzie bo nie przekazali kluczy. Moja firma zajmuje się wspólnotami mieszkaniowymi, dorobiliśmy po 3 komplety kluczy z każdego budynku i dostarczyliśmy z wyprzedzeniem do mpo. Potem przyjeżdża śmieciarka i panowie twierdzą że śmieci nie zabiorą bo nie mają kluczy. Interwencja w mpo nic nie da bo mają urwanie głowy i wszelkie uwagi kierować pod koniec września jak się uspokoi. Na maile nie odpowiedzą jeśli się w nim nie zaznaczy że mają, co i tak niczego nie zmienia. To przykłady nowych standardów mpo o których dowiedziałam się z infolinii.

 • jjj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2014 06:42 ~jjj

  u mnie jest ok nie narzekam tak jak byc powinno tak jest . Dziekjue

 • maxim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2014 23:46 ~maxim

  To sa kpiny i okradanie nas. Ja przykładowo jaki i całe osiedle Bielany płacimy za segregowane smieci. Smiech na sali bo żadnej segregacji u nas nie ma, nie ma osobnych kubłów do tego mamy zsypy. Nawet jak bysmy segregowali przyjezdza MPO i ładuje wszystko razem do zgniatarki. Kpiny w biały dzień.

 • Nie otake Polske

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2014 22:43 ~Nie otake Polske

  Jak większość komentatorów mam negatywną opinię na temat przygotowania przez HGW reformy śmieciowej w stolicy. Czas na to by pani Prezydent przyznała się do swojej porażki i wycofała się z listopadowych wyborów. Na jej miejsce niech przyjdzie ktoś bez partyjny, np, pan Piotr Guział z WWS.

 • yaoo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2014 20:37 yaoo

  Mieszkaniec~Mieszkaniec

  Ludzie, uwierzyliście w bajki POpaprańców, głosowaliście na nich, a teraz narzekacie. Głosujcie dalej to zapewnią Wam jeszcze więcej takich atrakcji.

  Wczoraj Hania w markecie miotłę kupowała.
  Będzie sprzątać.
  Albo odlatuje.

 • Leon Z

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2014 17:53 ~Leon Z

  Ja wywalam na ulicę, a potem dzwonię na straż miejską i informuję, że na dzielnicy jest brudno. Jak nie pomaga to zgłaszam skargę na opieszałość straży miejskiej. Ale zwykle wystarczy raz zadzwonić.

 • Mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2014 17:17 ~Mieszkaniec

  Ludzie, uwierzyliście w bajki POpaprańców, głosowaliście na nich, a teraz narzekacie. Głosujcie dalej to zapewnią Wam jeszcze więcej takich atrakcji.

 • maxiu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2014 16:42 ~maxiu

  tomasz~tomasz

  !skoro miasto jest "właścicielem"śmieci, to czy mam prawo wezwać odpowiednie organy i wskazać Urząd Miasta jako sprawcę wykroczenia polegającego na zaśmecaniu terenu przed moją posesją (mieszkam w domku jednorodzinnym),bo wg umowy mam wystawić pojemniki z odpadami we wskazanym terminie przed altankę, aby ułatwić odbiór śmieci.

  Ja nadmiar śmieci wywalam wieczorem na ulicę, rano nie ma po nich śladu, zaś te w pojemnikach nieraz stoją po prawie 2 tygodnie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »