Informacje

29.06.2017 17:08 Hanna Gronkiewicz-Waltz

6 tys. zł kary za niestawienie się przed komisją. "Odwołam się"

SERWISY:

Hanna Gronkiewicz-Waltz została ukarana łączną grzywną w wysokości sześciu tysięcy złotych za niestawienie się przed komisją weryfikacyjną. - Powinna tu być nie dlatego, że nam się tak podoba, ale z szacunku do obywateli i własnych wyborców – powiedział Patryk Jaki.

Prezydent Warszawy była wezwana na czwartkowe posiedzenie w charakterze strony. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – nie stawiła się. Do Ministerstwa Sprawiedliwości nie przyszedł również nikt w jej zastępstwie.

Komisja postanowiła ukarać ją dwiema karami – oddzielnie za nieobecność na posiedzeniu w sprawie Twardej 8 i oddzielnie za Twardą 10. Obie kary wynosiły po trzy tysiące złotych.

"Kara bezzasadna"

Z takim wnioskiem od początku nie zgadzał się poseł Robert Kropiwnicki z Platformy Obywatelskiej. Przypominał, że prezydent złożyła do Naczelnego Sądu Administracyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego (między komisją weryfikacyjną a ratuszem). - Trzeba w pierwszej kolejności rozstrzygnąć ten spór prawny – przekonywał poseł i dodał – kara jest bezzasadna.

Doszło do ostrego sporu głównie między posłem Kropiwnickim (PO), a przewodniczącym Jakim i Sebastianem Kaletą. Ten ostatni w odpowiedzi na zarzut o „spór kompetencyjny” stwierdził zdecydowanie: żadnego sporu nie ma. - Poza tym, wszystkie zeznania do tej pory wskazują, że pani prezydent słusznie została wezwana na komisje, bo wszystkie decyzje reprywatyzacyjne zapadały za jej akceptacją – dodał. Kaleta skomentował też wpisy prezydent dotyczące komisji w mediach społecznościowych i konferencje prasowe zwoływane w tej sprawie. Przyznał, że jego zdaniem „polityka informacyjna prowadzona na Facebooku, Twitterze czy w mediach urąga godności urzędu”.

Komisja podzielona

Przeciwnikiem karania prezydent Warszawy był (oprócz posła PO) również Adam Zieliński reprezentujący w komisji weryfikacyjnej klub Kukiz15. Jego zdaniem, kara i tak będzie nieefektywna i nie zmieni podejścia Hanny Gronkiewicz-Waltz. - Takie działania mają charakter tylko polityczny i ułatwiają prezydent krytykowanie komisji – ocenił.

Poseł Kropiwnicki długo próbował bronić prezydent stolicy. Apelował o wstrzymanie się z karą do czasu decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zarzucił też Patrykowi Jakiemu napędzanie sporu personalnego z Hanną Gronkiewicz-Waltz. Polityk podkreślał, że komisja ma charakter polityczny, a dotychczasowi „świadkowie nie wnieśli do sprawy nic nowego oprócz tego, co było w dokumentach”. - Owszem, informowali jak pracowali. To ciekawa wiedza, ale do sprawy Twardej nic nie wnosi - argumentował.

- Nie ma żadnego sporu personalnego między mną a panią prezydent – zaprzeczył stanowczo Jaki. -Spór jest jeden: o to jak traktować obywateli. Ja uważam że należy szybko naprawić krzywdy, bo jest ich bardzo dużo – dodał.

Jest kara, będzie odwołanie

Ostatecznie w głosowaniu komisja postanowiła o karze 6 tys. zł.

Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że odwoła się od decyzji komisji. - Prezydent nie jest w postępowaniu stroną, a organem. Czekam na orzeczenie NSA - stwierdziła.

Karolina Wiśniewska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • PIS do DNA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2017 21:22 ~PIS do DNA

  Bravo pani Haniu.Najlepszy Prezydent w Historii Warszawy.Słoiki i Pażymierzy Górne dajcie spokój z trolowaniem na rzecz PIS, po wyborach w Konstancinie i Legionowie PIs dostał 3,4 % poparcia od mieszkańców pod Warszawy, a przeciwko PIs głosowało 96,6 % mieszkańców.Referendum dot. forsowanej przez PIS metropolii warszawskiej.I tak trzymać.Wypijmy Warszawiacy za PIS.DO DNA!!!!!

 • hahahaha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2017 21:18 ~hahahaha


  ...chce sie odwolac??? Nie zdaje chyba sobie sprawy ze w tym wypadku bedzie musiala odwolac sie do.....tej samej komisji ktora nalozyla na nia kare.
  Bzdury piszesz, z mocy prawa Jaki ma obowiązek zawiesić działania komisji do czasu rozpatrzenia przez NSA sporu kompetencyjnego.Ma obowiązek, a nie może-to oznacza z mocy prawa.Nawet w tym aspekcie Jaki i PIs łamie prawo-za nic mając jego przestrzeganie.Niech tak robi-każda decyzja zostanie uchylona tej komisji w WSA.Jaki uczy się prawa na komisji.hahahaha

 • Radny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2017 11:53 ~Radny

  ...chce sie odwolac??? Nie zdaje chyba sobie sprawy ze w tym wypadku bedzie musiala odwolac sie do.....tej samej komisji ktora nalozyla na nia kare

 • Ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2017 18:22 ~Ewa

  Każdy, kto krytykuje Komisję Weryfikacyjną, staje w obronie mafii.

 • Pol11

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2017 16:24 ~Pol11

  Ustawa z dnia 18 marca 1921 r. o zwalczaniu przestępstw z chęci zysku, popełnionych przez urzędników. Przywrócić dożycia w trybie natychmiastowym

 • Wwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2017 16:06 ~Wwa

  6 tysięcy kary??to jakaś kpina 600 tys. kary to może by odczuła a tak to śmieje się po swojemu!!
  od razu przejrzeć umowy na słupki w całej warszawie bo to tez jest niezły przekręt!!! za wszystko powinna zwracać ze swojej kieszeni!!

 • Ordynator psychiatrycznego

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2017 12:37 ~Ordynator…  anna calinska~anna calinska

  Pani Hanniu, Warszawa coraz piękniejsza, dziękuję i proszę dalej robic swoje.

  Pozdrawiam
  Warszawianka
  damian calinski~damian calinski

  Przepraszam za komentarz mojej żony, na chwile pozwoliłem jej wyjśc z kuchni i podeszła do mojego laptopa. Obiecuję, ze juz więcej się to nie powtórzy.

  Pozdrawiam
  Warszawianin
  bartek calinski~bartek calinski

  Tato, ale wstyd... znowu mam podebrała ci komputer? Co ona za głupoty wypisuje!?

  Dobrze, że za młodu słuchałem ciebie, nie mamy.

  Przepraszam za pacjentów. Dostali z UE łącze internetowe i im znowu odbija. Już zaordynowałem stosowne leki.

 • Sędzia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2017 11:57 ~Sędzia

  Kluczowe postanowienia związane z reprywatyzacją działek w centrum Warszawy - m.in. po znanym gimnazjum oraz w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki - wydawał jeden i ten sam warszawski sędzia.

 • leming

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2017 11:43 ~leming

  PO siódme: nie kradnij

 • Robert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2017 11:37 ~Robert

  Mafia działała, nawet palili ludzi jak wiemy co sie sprzeciwiajli, przejmowała za 50 zł majatki warte kilkadziesiąt milionów. Bez wiedzy HGW? Ludzie, są granice absurdu. Mało tego tysiące ludzi straciło dach nad głową. Wiadomo że sądy PO nic nie widzą, nie widziały i nie zobaczą. Może teraz uda się tych bandytów wsadzić do więzienia.... Ale już wiadaż gołym okiem kto jest winny. A HGW powinna zostać aresztowana jak na całym świecie i doprowaedzona zeznawać! Pewnie i tak nic jej nie zroibią bo u nas w sądy nikt nie wierzy.... Dlatego potrzebna reforma i od nowa

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »