Informacje

04.06.2014 15:06 "Działanie na podstawie rozporządzenia"

6 mln zł dotacji na Świątynię Opatrzności. Śledztwo umorzone

SERWISY:

Stołeczna prokuratura umorzyła śledztwo ws. przyznania przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego 6 mln zł dotacji na budowę muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

O takiej decyzji Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście Północ poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak.

Przedsięwzięcie kulturalne

Jak powiedział, śledztwo nie wykazało, by doszło do przestępstwa przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych z ministerstwa kultury przez przyznanie dotacji rzekomemu podmiotowi nieuprawnionemu, czyli archidiecezji warszawskiej. Minister działał na podstawie odpowiedniego rozporządzenia - uznała prokuratura.

Prokurator podkreślił, że dotacja przeznaczona była nie na budowę kościoła, ale na przedsięwzięcie ze sfery kultury polegające na adaptacji nieruchomości na cele działalności kulturalnej i edukacyjnej, w formie muzeum ukazującego wkład Kościoła w dzieje Polski.

Nowak przyznał, że faktury wystawiała archidiecezja - co wynika z faktu, że to ona jest generalnym inwestorem całości. Dodał, że na fakturach widniało wyraźnie, że chodzi o część muzealną.

Decyzja jest nieprawomocna

6 mln złotych dotacji

Śledztwo wszczęto w lutym. Media informowały wtedy, że ministerstwo kultury przyznało dotację 6 mln zł na budowę ekspozycji głównej w muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, które powstaje pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej.

SLD złożył wtedy zawiadomienie do prokuratora generalnego. Zbadania sprawy przez prokuraturę chciał także Twój Ruch. Zdrojewski zaprzeczał wówczas, by dotacja była sprzeczna z prawem. Prokuratura dostała w sumie kilka doniesień, w których domagano się zbadania łącznej kwoty 44 mln zł dotacji: 30 mln zł w 2008 r.; 4 mln zł - w 2012; 4 mln zł - w 2013 i 6 mln zł w tym roku.

Autorzy doniesień powoływali się m.in. na ustalenia NIK. Kontrola wytknęła resortowi kultury, że rozporządzenie ministra z 2005 r. o zasadach udzielania dotacji "nie przewiduje dofinansowywania zadań realizowanych przez kościelne osoby prawne".

Wysoka na 30 metrów, przetrwa 700 lat. Zobacz film o kopule świątyni:


PAP/bf/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Jola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2014 20:25 ~Jola

  Polska to katolicki kraj, chetnie chrzcicie dzieci w kosciołach, chociaz nienawidzicie katolicyzmu. A 270 milionów wydane na muzeum Żydów, choc ponoc w Polsce nie ma Żydów i jakoś nie słysze ujadania.

 • vozy6o

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2014 23:23 ~vozy6o

  ... i to jest pOLSKA właśnie... "kościół katolicki bez podatków"", bezkarni pseudoprawodawcy, młodzi ludzie bez perspektyw, przyszli emeryci okradani i pozostawiani bez nadziei, a reszta... rządzący mają nadzieję, że długo nie pożyją... ech tylko założyć firmę a później się powiesić przez urzędników ...

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2014 12:12 ~jar

  Obeznany w temacie~Obeznany w temacie

  Przypominam: ŚWIĄTYNIA NIE JEST WŁASNOŚCIĄ KOŚCIOŁA. Parafia tylko wynajmuje obiekt. Kazda dotacja na świątynię nie jest dotacją na Kościół.

  ty jesteś taki głupi czy udajesz kretyna?

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2014 16:03 kubat  Obeznany w temacie~Obeznany w temacie

  Przypominam: ŚWIĄTYNIA NIE JEST WŁASNOŚCIĄ KOŚCIOŁA. Parafia tylko wynajmuje obiekt. Kazda dotacja na świątynię nie jest dotacją na Kościół.
  Johnb~Johnb

  Wynajmuje? Od kogo? Kurii biskupiej? I za ile? Za "bóg zapłać"? Czy te dotacje są "na kościół" czy jak się oni tam nazywają, to nie zmieni faktu, że ten architektoniczny potwór przypominający rozrośnięty szalet publiczny z obrotowym mega-wywietrznikiem na dachu nie powinien był powstać.
  Parafianin~Parafianin

  Może w końcu redaktorzy TVN Warszawa i najbardziej gorliwi komentatorzy wysilą się i opiszą, jaki jest status prawny budowli? Mieszkańcy Miasteczka Wilanów doskonale wiedzą, że ani świątynia, ani instytut JP2 nie są własnością Kościoła. Księża wynajmują w instytucie pokoje, w których mieszkają. Właścicielem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

  Re Parafianin@ Jeśli tak piszesz to spróbuj wypowiedzieć im umowę najmu. Skutek będzie ten cam jak i liczenie mrówek w Chinach.

 • grochów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2014 15:48 ~grochów

  rączka rączkę myje
  a ludzie bez mieszkań
  wierzę w Boga ale nie w tych zboczonych czarnuchów!!!
  pasibrzuchy i darmozjady!
  TO JEST DOPIERO MAFIA!!!!!

 • jakis_ty_dzielny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2014 14:35 ~jakis_ty_dzielny

  @kodex:

  http://images3.bibsy.pl/pNnnMI7t/napisales-na-onecie-komentarz-w-ktorym-kazde-po-bylo-z-duzej-litery-twoja-heroiczna-walka-z-rzadem-jest-nieoceniona.jpeg

 • zadra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2014 12:34 ~zadra

  Wreszcie wszelkiej maści antyklerykałowie, najczęściej "czerwoni", przestaną wypisywać bzdury nt. finansowania budowy Świątyni Opatrzności Bożej ze środków publicznych. Budowa tej świątyni była, jest i będzie finansowana wyłącznie ze środków prywatnych darczyńców i nic nikomu do tego. Dzięki temu w Wilanowie powstanie jedna z najpiękniejszych świątyń w kraju.

 • propozycja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2014 12:00 ~propozycja

  A może zamiast świątyni , celebryta pruszkowski Masa otworzyłby tam swoją nową dyskotekę ?

 • Rudy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2014 08:19 ~Rudy

  To może teraz komuchy z SLD o palikociarnia złożą wniosek do prokuratury w sprawie nielegalnego finansowania fubowy Muzeum Żydowskiego.
  Wg Wikipedii - "zakładano, że całość budowy będzie kosztować od 80 do 100 milionów złotych i większość wydatków pokryje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy (40 mln zł), Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (40 mln zł) oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny wraz z prywatnymi sponsorami z całego świata (20 mln zł)[1]. W toku przedsięwzięcia koszty gmachu, finansowane ze środków publicznych wzrosły do ok. 200 milionów złotych, natomiast koszty wystawy, finansowane przez darczyńców prywatnych – ok. 120 mln zł[2]. Łączny koszt jego budowy i wyposażenia wyniesie więc ok. 320 mln zł."

 • ktossssssss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2014 08:15 ~ktossssssss

  poczekajmy juz niedlugo beda same meczety

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »