Informacje

15.01.2014 19:18 Zagrożona przyszłość pawilonu

56 lat kręcenia i koniec? Rurki mogą zniknąć z "Wiatraka"

SERWISY:

Od 56 lat w niepozornym pawilonie przy rondzie Wiatraczna powstają wyjątkowe rurki z bitą śmietaną. Receptura i technologia produkcji także pozostają niezmienne. Ich smak przyciąga kolejne pokolenia mieszkańców Grochowa. Ale już wkrótce historia rurek z "Wiatraka" może zostać brutalnie przerwana.

Rurek prawdopodobnie nie byłoby przy rondzie Wiatraczna, gdyby nie rodzinna tragedia. - Mając 16 lat ojciec został całkowitym sierotą. Oddano go do cukiernika na praktykę. Potem brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, został ranny. Gdy wyszedł z wojska zaczął na dobre kotłować się w cukiernictwie - wspominała na spotkaniu w klubokawiarni Kicia Kocia Alina Przewłocka, córka Konstantego Pietrzykowskiego założyciela firmy.

W zgodnej opinii rodziny, gdyby nie sieroctwo Konstanty zajmowałby się czymś innym, byłby malarzem, a może pisarzem. Ale i w cukiernictwie odnalazł się doskonale. Po II wojnie światowej prowadził trzy cukiernie. Jednak komuniści upaństwowili słodki interes. Do pomysłu własnej działalności można było wrócić dopiero po odwilży 1956 roku.

Zygmuntówki tam zjesz

Ambicje były duże, ale przepisy sanitarne pozwalały tylko na sprzedaż jednego produktu. - Ojciec myślał, że będzie można produkować coś więcej, rożki czy napoleonki, ale do tego musiała być większa powierzchnia, co najmniej 40 metrów kwadratowych, a było tylko 25 - opowiadała pani Alina.

Pietrzykowski wahał się między pączkami a rurkami, ale ostatecznie postawił na te drugie. Potem w ofercie pojawiły się także gofry, ale punkt przy "Wiatraku" nigdy nie stał stał się regularną cukiernią z dziesiątkami produktów. I tak jest do dziś. Nieznacznie zmieniła się cena. W latach 60. rurka kosztowała 2 zł, dziś cena wynosi 2,8 zł.

Śmietana z wiekowej maszyny

Maszyna do napełniania rurek śmietaną ma ponad pół wieku. - To pomysł mojego ojca, przerobiona na warsztacie maselnica. Jest oryginalna, tylko niektóre części były wymieniane - tłumaczyła nestorka cukierniczego rodu. Historyczny sprzęt znajduje się także na zapleczu. Wyprodukowaną w Niemczech maszynę do kręcenia ciasta i ubijania śmietany założyciel interesu kupił w 1948 roku. Urządzenie przypomina wielki mikser i podobno nigdy się nie psuje.

Choć władze PRL-u nie były zbyt przychylne prywatnej inicjatywie, właściciele punktu z rurkami na zaopatrzenie nie narzekali. - Śmietana przyjeżdżała ze Strugi i Radzymina. Mąka, cukier, tłuszcz były z przydziału cukierniczego cechu - wspominała Alina Przewłocka i dodała, że interes najlepiej szedł w latach 70. i 80. Wówczas sprzedawało się powyżej tysiąca sztuk dziennie, dziś połowę mniej.

Rekordzista zjadł 33 rurki

Więcej klientów przychodzi - co oczywiste - wiosną i latem, niż zimą czy jesienią. Wyjątkiem od tej reguły jest dzień Wszystkich Świętych, kiedy padają sprzedażowe rekordy.

- Miałam klienta, który codziennie po pracy zjadał 6 rurek. Raz przyszedł z kolegami, założył się, że zje 35 rurek bez popicia. Jeśli by mu się udało, zapłaciliby oni. Ale zjadł tylko 33 i musiał sam zapłacić. I tak straciłam klienta, chyba później nie mógł już patrzeć na te rurki - żartowała Przewłocka.

Jej samej rurki i gofry wciąż się nie znudziły. Jak przyznała, zdarza jej się zjeść gofra z wiśniami zamiast obiadu. Mimo 80-ki na karku można ją spotkać za ladą. - Przychodzę w niedzielę, dla towarzystwa starych klientów - mówiła.

Szukają nowego lokalu

Przyszłość rurek przy "Wiatraku" jest jednak niepewna. Choć firma jest właścicielem budynku, to grunt pod nim, należy do miasta i są do niego roszczenia. Ponadto planowana od lat przebudowa ronda Wiatraczna może oznaczać likwidację pawilonu.

- Kilka dni temu Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Praga Południe przesłał do naszej wiadomości pismo adresowane do ratusza, gdzie prosi o zajęcie stanowiska, czy grunt jest w gestii ZGN czy już nie, bo nie wiedzą czy mogą wystawić nam fakturę. Jesteśmy w zawieszeniu - poinformował Piotr Przewłocki, wnuczek Aliny.

Właściciele rodzinnego interesu liczą się z tym, że z dnia na dzień będą musieli opuścić lokal, dlatego szukają nowego w najbliższej okolicy. - Rurki są związane z Grochowem i nie bierzemy pod uwagę innej lokalizacji - zapewnił Przewłocki.

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • seb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2018 15:58 ~seb

  [cytat_1928557]
  urodziłem się w 1955 r.... Wątpię, że się wtedy urodziłeś. Ludzie urodzeni wtedy wiedzieli, że rzeczowniki własne pisze się z dużej litery.

 • Skandaliczne

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2017 17:15 ~Skandaliczne

  Brak przywiazania do tradycji powoduje ze znikaja takie miejsca jak i wiele innych.

 • Admiral

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2017 11:56 ~Admiral

  kuchmistrz~kuchmistrz

  Wam smakują te paskudne rurki? Przecież to chłam, są dziesiątki miejsc z lepszymi rurkami!


  Chłam to masz ty - między uszami.

 • anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2015 16:21 ~anna

  moje ukochane rurki od dziecka sie nimi zajadam teraz jest remont i rurki na pewno nie znikna ze swojego stalego miejsca

 • adam_wojtek55

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2014 14:59 ~adam_wojtek55

  urodziłem się w 1955 r. tam gdzie dziś kościół przy al. st. zjednoczonych przy przeworskiej 28 9pozniej przemianowanej na ramową) Cale życie jestem związany z Grochowem. kilka dni temu dowiedziałem się że rurki padają a następnego dnia że mam ciężką postać nowotworu. Ale skoro oni przetrwali to może i mnie się uda. Adam Lisiecki - aw-l@wp.pl

 • JTM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2014 14:25 ~JTM

  kuchmistrz~kuchmistrz

  Wam smakują te paskudne rurki? Przecież to chłam, są dziesiątki miejsc z lepszymi rurkami!

  Mi tam smakują. Jadłem ja i moje rodzeństwo jedli je moi dziadkowie moi rodzice a teraz też moje dzieci. Próbowaliśmy też z innych miejsc ale już takie smaczne nie były. Jedna wada. Jak weźmiesz kilka na wynos to zanim dotrzesz do domku ciasto namięka i już nie są takie chrupie. Najlepiej smakują na miejscu ;)

 • AnaPaula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2014 22:16 ~AnaPaula

  Rurki z Wiatraka sa bezkonkurencyjne! Oby udalo sie pomyslnie rozwiazac ten problem i niech rurki nie znikaja z ronda!

 • mamuska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2014 10:40 ~mamuska

  Moja babcia jako młoda dziewczyna biegała na te rurki, potem przyprowadzała moją mamę i jej brata a potem swoje wnuczki, mnie i siostrę. Niedawno Ja przyprowadziłam swojego syna. Te rurki to cała nasza tradycja rodzinna nie wyobrażam sobie żeby zniknęły!!!!!

 • Pasłęczak z Bródna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2014 17:13 ~Pasłęcza…

  A obok była fajna knajpka,gdzie czasem wpadałem po pracy na "lornete",albo piwo... Ale nie przetrwała. Teraz tam jest sklep jakiejś piekarni.
  A rurki? Ekstra. Bo ile razy przejeżdżałem przez "Wiatrak",to tam zaglądałem.
  A teraz pewnie powstanie tam jakaś sieciówa,typu KFC,czy Pizza Hut,albo jakieś inne "starbucksiałe" kuffno dla lemingów,i innego hipsterstwa.
  Właścicielom życzę powodzenia w znalezieniu miejsca właśnie w rejonie Ronda Wiatraczna,bo mimo że nie jestem warszawiakiem "z urodzenia" to jednak myślę,że Wiatrak bez rurek nie będzie już taki sam.
  I tak wystarczająco oszpecili to miejsce tym betonowym klocem na tyłach pawilonów...

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2014 17:33 ~warszawiak

  Ale reklama. Muszę tych rurek spróbować.
  Na szczęście mam niedaleko.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »