Informacje

06.01.2014 15:55 były owce, wielbłądy i smok

50 tysięcy osób wzięło udział
w Orszaku Trzech Króli

SERWISY:

Ulicami Warszawy przeszedł Orszak Trzech Króli. W południe tłumy warszawiaków wyruszyły z pl. Zamkowego. Na trasie na uczestników czekały inscenizacje, a także koncert kolęd. Jak co roku szły zwierzęta, w tym roku był nawet smok.

W imprezie, zorganizowanej w stolicy po raz szósty z okazji święta Trzech Króli, w barwnym Orszaku, który przeszedł Traktem Królewskim na plac Piłsudskiego, wzięło udział - według organizatorów - ponad 50 tys. mieszkańców Warszawy i okolic. Wszyscy jego uczestnicy otrzymali korony i śpiewniki.

Przewodzący orszakowi kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że jest "wielkim fenomenem i dziełem ostatnich sześciu lat", o czym - jak zaznaczył hierarcha - świadczy ogromna rzesza ludzi w nim uczestniczących.

- Musimy pamiętać, że do żłóbka w Betlejem przyszyli pasterze, ale także ludzie z innych narodów. Mówimy o nich Mędrcy ze Wschodu. Jezus przyszedł do wszystkich ludzi, żeby zbawić wszystkich, a Królowie Mędrcy są przedstawicielami tych, których przyszedł zbawić Jezus - powiedział kard. Nycz.

Nawiązując do przesłania tegorocznego warszawskiego Orszaku Trzech Króli: wiele dróg prowadzi do Boga - Dobro, Prawda i Piękno, kard. Nycz podkreślił, że ta święta triada wartości - podstawowych wartości, które przynosi Bóg, których broni Chrystus, obowiązuje nas wszystkich i zawsze.

"Brama do Nieba"

Orszak poprowadzili trzej królowie symbolizujący trzy kontynenty - Europę, Azję i Afrykę. Były wielbłądy króla afrykańskiego, kareta króla azjatyckiego i rydwan króla z Europy.

Tradycyjnie na trasie odgrywano sceny tematyczne: dialog z Aniołem Bożym, Walkę Aniołów ze Złem, scenkę na dworze Heroda. Orszak przybył do stajenki usytuowanej na pl. Piłsudskiego. Kulminacyjnym momentem był pokłon Dzieciątku. Całość zakończyła się wspólnym śpiewaniem kolęd.

Później na pl. Piłsudskiego odbył się koncert kolęd.

Wielbłądy, osiołek i smok

W ramach współpracy z organizatorami projektu "Karpaty Łączą" do Warszawy przybyli karpaccy bacowie, prowadząc stado owiec.

Oprócz tego Trzem Królom towarzyszyły góralskie kapele, zwierzęta - konie, wielbłądy i osiołek, a w orszaku azjatyckim – żółto-czerwony smok animowany przez kilkunastu aktorów.

Zbierali na stypendia

Imprezie towarzyszyła zbiórka pieniędzy przez wolontariuszy z Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" na stypendia dla uzdolnionej, ubogiej młodzieży.

Orszak zorganizowany został przez Fundację Orszak Trzech Króli. Odbywał się on pod patronatem: metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Korona dla papieża Franciszka

Orszaki odbyły się również w wielu miastach w całej Polsce oraz poza granicami kraju, m.in. na Ukrainie, we Włoszech, Niemczech i Wielkiej Brytanii, a nawet na innych kontynentach - w Afryce (Rwanda) i Ameryce Północnej (USA, Chicago).

Orszak Trzech Króli przeszedł również na placu Św. Piotra w Rzymie. Grupa organizatorów przygotowała 10 tys. koron dla osób, które w nim uczestniczyły oraz specjalną koronę dla papieża Franciszka.

PAP/wp/ij/bf

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • patryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2014 11:57 ~patryk

  Brakowało mi w tym roku góralskiej kapeli i śpiewów. Dlaczego nie dojechali tym razem?

 • Emerytka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2014 00:02 ~Emerytka

  50 tys wariatów

 • rami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2014 23:59 ~rami

  Sympatyczna, radosna, rodzinna, kulturalna impreza, która niesie głębsze treści do przemyślenia. Byłem i nie żałuję.

 • sveglio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2014 19:48 ~sveglio

  http://www.worldinoureyes.pl/galerie/orszak-trzech-kroli-2014/orszak-trzech-kroli-2014-galeria.html
  Kilka zdjęć z dzisiejszego Orszaku Trzech Króli w Warszawie. I specjalnie dla wszystkich wiernych pozdrowienia od kardynała prezbitera arcybiskupa metropolity warszawskiego Kazimierza Nycza.

 • irekwj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2014 19:05 irekwj

  nie do przecenienia trud,
  by uczcić Dawidowy ród

 • irekwj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2014 18:49 irekwj

  katoliku, zabieraj dary,
  i co tchu pędź do fary

 • Krox

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2014 18:49 ~Krox

  kkk~kkk

  A ci co tak głośno krzyczą przeciw juz do roboty a nie świętować skoro nie chcą nikt nikogo nie zmusza. !!!!!


  Ok, ale zróbmy te święta BEZPŁATNE! Bo ktoś ma dostawać $$ za "świętowanie" bo mu niby tak religia każe? Wtedy zarejestruję związek wyznaniowy, który świętuje 6 dni w tygodniu. Chętnych na pewno mi nie zabraknie.

  Co więcej - czemu pracodawca ma płacić komuś za dni, w których niby to świętuje, bo mu ktoś tak w jakiejś religii wymyślił?

 • Analfabetą

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2014 18:48 ~Analfabetą


  osmo~osmo

  Ohoo.. kwiat swiatlej inteligencji naszego narodu zasiadł w ciemnych pokojach, w domach z kredytu i krytykuje chrzescijanskie swieto narzekając na to że ksieża biorą pieniedze za nic (choc sami w kosciele w zyciu nie byli i na tace nie dali), że swieto nie takie i ze ogolnie cepelia. Tak, tak! Wy to mowicie- ludzie z zelaza, o nieprzecietnej inteligencji, o znakomitej madrosci i o niezlomnym charakterze. Pozdrawiam Was wybrancy losu! :)
  olaf~olaf


  Oj wy za to wierzący zatraciliście się w swojej wierze i sami nie wiecie w co już wierzycie !!!

  Wymyślacie jakieś orszaki trzech króli, w których groteskowo przedstawiacie osoby z waszej wiary którym powinniście cześć oddawać.
  Co do kościoła to chodziłem i przy budowie jednego pomagałem, tylko że zacząłem myśleć i stwierdziłem że Bogu budynki nie są potrzebne a tylko klerowi (czytaj księżą, biskupom) że księża ślubując życie w ubóstwie, żyją lepiej ode mnie i mojej rodziny ciężko pracującej na utrzymanie.
  Zobaczyłem że księża mają gdzieś przykazania Boże i łamią je na każdym kroku a innych za to samo straszą potępieniem i piekłem.  Olaf - dlaczego piszesz " Ksi꿥, biskupom " ? To już bądź konsekwentny, napisz " KsiężOM, biskupOM ", bo na 100 procent nie " Księżą ".

 • irekwj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2014 18:46 irekwj

  luli, luli,
  śpiewało trzech króli,
  zwabieni w noc styczniową
  na biesiadę pępkową

 • Hot shot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2014 18:39 ~Hot shot

  Anty PiSAnty PiS

  KATOLE WON Z MOJEGO MIASTA!

  Tym razem, mimo wielu zastrzeżeń, muszę cię poprzeć. Won !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »