Informacje

12.06.2011 11:00 wkrótce otwarcie

5 tysięcy róż
w pałacowym ogrodzie

SERWISY:

Pięć tysięcy róż, bukszpany, cisy i powojniki. Pałacowy ogród to jedna z największych atrakcji w Wilanowie.  Zostanie ponownie otwarty na przełomie czerwca i lipca.

Odnowienie ogrodu to tylko jeden z elementów trwającej od 2010 roku rewitalizacji wyjątkowego kompleksu pałacowego w dzielnicy.

- Prace nad rewitalizacją rozpoczęły się w 2010 roku i powinny zakończyć się już tej jesieni - mówi PAP Paweł Górajec, kierownik Działu Edukacji w Muzeum Pałac w Wilanowie. Już wkrótce, będziemy mogli odwiedzić ogród różany.

Sekretny ogród

Wilanowski ogród to swego rodzaju sekretny ogród. To przestrzeń oddzielona murem z posadzonymi w niewielkich kwaterach roślinami, o bardzo kameralnym charakterze. Ogród zaprojektował architekt Bolesław Paweł Podczaszyński na zlecenie Augusta i Aleksandry Potockich w latach 1855-1856.

Jak za dawnych lat

Dzięki zachowanym rycinom udało się wiernie odtworzyć ogród Potockich. Poza pięcioma tysiącami róż gatunków jak m.in."Bernstein rosa" czy "Bella epoque", posadzone zostały bukszpany, cisy i powojniki. Architekci krajobrazu zadbali o każdy szczegół, jak dopasowanie kolorów kwiatów do elewacji pałacu czy obecność drzewek cytrusowych podkreślających aromat róż.

Rewitalizacja Wilanowa trwa

Następne w kolejności zostaną zakończone prace nad większymi powierzchniami ogrodu, takimi jak angielski park stworzony przez Bogumiła Zuga czy oranżeria pałacowa. W przyszłym roku do użytku oddane zostanie przedpole pałacowe.

Rewitalizacja jest możliwa dzięki środkom pochodzącym z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wcześniej prace remontowe przeprowadzane były w latach 50-tych i 60-tych, ale fundusze okazały się niewystarczające.

PAP/map/aq/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »