Informacje

07.01.2014 14:40 po tragicznym wypadku w łodzi

5 tysięcy kontroli w miesiącu. Sprawdzają trzeźwość motorniczych

SERWISY:

Policjanci ze stołecznej drogówki sprawdzali trzeźwość motorniczych. Zapowiadają kolejne kontrole. Podobne prowadzą także Tramwaje Warszawskie. W miesiącu jest ich 5 tysięcy. Będą jednak częstrze po tym, jak w niedzielę w Łodzi pijany motorniczy spowodował wypadek, w którym zginęły dwie osoby.

- Kontrole są wyrywkowe. Również na każde zgłoszenie, także anonimowe, motorniczy jest sprawdzany – tłumaczył w TVN24 Wacław Niewiadomski, dyrektor biura nadzoru ruchu Tramwajów Warszawskich. - Dokonywane są na ekspedycjach tramwajowych, na pętlach, przy wyjeździe z zakładu macierzystego czyli z zajezdni, jak również przez instruktorów nadzoru ruchu - opisuje.

Zaznaczył, że po wypadku w Łodzi odbywają się częściej.

- Skala kontroli na zajezdniach wynosi około 5 tysięcy w miesiącu - mówi Andrzej Gontarz, kierownik działu ochrony Tramwajów Warszawskich. - Trwają rozmowy z kilkoma firmami, które dostarczyłyby urządzenia pozwalające w sposób automatyczny wykrywać obecność alkoholu czy to w pojeździe czy na dyspozytorni. Na razie jednak te rozmowy są na etapie początkowym. - Czekamy na jakieś nowe rozwiązania techniczne, które pomogą nam w tej kwestii- dodaje.

Trzech pijanych

Niewiadomski przyznał, że w ubiegłym roku wykryto trzech motorniczych, którzy do pracy przyszli pijani.

Wyjaśnił też, jak wyglądają stołeczne kontrole:

- Najpierw używamy testera, który szybko pokazuje wynik, pozytywny lub negatywny. Jeśli jest negatywny, to następuje badanie alkomatem dowodowym – sprecyzował Niewiadomski.

 

Wszyscy przebadani. Będzie powtórka

Policja także sprawdza trzeźwość.

- Kontrolę przeprowadzono w poniedziałek. Policjanci z wydziału ruchu drogowego przebadali wszystkich motorniczych, którzy byli w zajezdniach, na pętlach czy w trasie. Wszyscy byli trzeźwi - przekazał w rozmowie z tvnwarszawa.pl kom. Andrzej Browarek z Komendy Stołecznej Policji.

Jak dodał, w najbliższych dniach kontrole mają być przeprowadzone ponownie.

Browarek nie potwierdził, że ma to związek z tragicznym wypadkiem w Łodzi.

- Takie kontrole były przeprowadzane wcześniej - zapewnił komisarz.

Tragiczny wypadek w Łodzi

W niedzielę 34-letni motorniczy, mając ponad promil alkoholu we krwi, potrącił trzy osoby przechodzące przez przejście na zielonym, następnie uderzył w opla.

Dwie osoby zginęły na miejscu, dwie trafiły do szpitala – jedna z nich nadal jest w ciężkim stanie.

bf/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • motR1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2014 12:49 ~motR1  Goliat~Goliat

  To właśnie Nadzór Ruchu ZTM jest od strony pracodawcy [...]
  motR1~motR1

  Dla kontrolera biletów chyba tylko, bo z pewnością nie dla kierowców i motorniczych. Wypowiadasz się nie mając pojęcia o czym piszesz. Standard.
  Goliat~Goliat

  Jeśli tak twierdzisz to właśnie widać jak znasz przepisy dotyczące kontroli trzeźwości[...]

  ZTM ma mniej więcej takie same prawa do przeprowadzania kontroli drogowej jak np. MPO albo MPWiK.

 • Waldorf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2014 10:20 ~Waldorf

  Czytając komentarze można wywnioskować, że prawie wszyscy są święci. Nikt nie pije, każdy gani pijaków a kontrole trzeźwości powinny być na każdym skrzyżowaniu. A może po prostu wprowadzić zakaz ruchu na obszarze całego miasta stołecznego i problem pijanych kierowców zniknie? Po co wydawać pieniądze na zbędne alkomaty, żeby jakis dziad sie dorabiał kosztem społeczeństwa

 • Realista Praga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2014 10:05 ~Realista Praga


  rad~rad

  Także na zjazdach do zajezdni, bo nie którzy z motorniczych już wtedy pociągają browara w kursach do zakładów eksploatacji, zwłaszcza wieczorem lub w nocy.
  PRZECINAK_149PRZECINAK_149

  A skąd ty chłopczyku masz takie informacje ???

  Pewnie po tym jak sam kiedyś pociągął i wpadł, teraz wszystkich mierzy swoją miarką. jak kiedyś np. Kocur z Woli.

 • lekkaprzesada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2014 09:05 ~lekkaprzesada

  Wprowadzić alkomaty we wszystkich drzwiach wejściowych/wyjściowych i oknach montowanych w domach/mieszkaniach/biurach itp. wtedy żaden pijany nie wylezie na zewnątrz... ;-)

 • Wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2014 23:49 ~Wawka

  A według mnie najlepszą zmianą dotyczącą prowadzących pojazdy na podwójnym gazie byłoby wyposażenie WSZYSTKICH patroli Policji, w tym piszych, w proste wskażniki zero - jedynkowe (pił - nie pił) tzw. latarki. I niechby kierujący zyskali przeświadczenie, że nie uda się im przemknąć przez tak gęste sito kontroli. Gdyby poszła fama: dziś jechałem do pracy, zaledwie 7 km i dwa razy kazali mi dmuchać, to reszta zastanowiłaby się, czy warto wsiadać za kółko po kielichu.
  Alkomaty w każdym aucie???? Który znajomy królika jest ich producentem?

 • Wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2014 23:43 ~Wawka

  A sprawa wygląda tak: gdy pasażerowie zadzwonią na Policję, że prowadzący pojazd KM sprawia wrażenie będącego pod wpływem, to Policja dzwoni do NR danej firmy (TW, MZA i inne). Operator CR wysyła załogę celem sprawdzenia tej informacji z tzw. dowodowym alkomatem. Gdy wynik jest pozytywny, różny od 0,00, pojazd przejmuje Instruktor - Dyspozytor NR i wzywana jest załoga policji. Dalej, przy pozytywnym wyniku badania (dwa w odstępie 15 min), sprawę przejmuje Policja. A pracodawca w takim przypadku ma jedno wyjście: art. 52 K. Pracy, czyli natychmiastowy AUT.
  Prowadzący pojazd oczywiście, po zmianach w prawie, które były złe, może odmówić badania przez NR, ale nie jest wóczas dopuszczony do dalszej jazdy i na miejsce dysponowana jest załoga Policji i dalej jak wyżej. Zmiana, którą wprowadzono, była zła do głębi, gdyż praktycznie zakazywała kontroli dokonywanych przez pracodawcę. A tylko on, pracodawca miał możliwość CODZIENNEJ systematycznej kontroli WSZYSTKICH pracowników. Policji jest zbyt mało, a przecież nie może ona zajmować się tylko i wyłącznie KM. na drogach i ulicach jest przecież miliony innych uczestników ruchu drogowego.

 • Goliat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2014 22:26 ~Goliat


  Goliat~Goliat

  To właśnie Nadzór Ruchu ZTM jest od strony pracodawcy [...]
  motR1~motR1

  Dla kontrolera biletów chyba tylko, bo z pewnością nie dla kierowców i motorniczych. Wypowiadasz się nie mając pojęcia o czym piszesz. Standard.

  Jeśli tak twierdzisz to właśnie widać jak znasz przepisy dotyczące kontroli trzeźwości i stanu zdrowia kierowców i motorniczych. Zanim cokolwiek powiesz to poczytaj przepisy (ale nie te wewnętrzne tylko przepisy kodeksu karnego, kodeksu cywilnego, kodeksu pracy itp.) bo tam dokładnie jest opisane kto co może i kto jakie ma uprawnienia w stosunku do pracownika, kierowcy, motorniczego i innego uczestnika ruchu publicznego. Jednocześnie sprawdź sobie jakie jest powiązanie pomiędzy ZTM, MZA i Tramwajami Warszawskimi oraz jakie pełnomocnictwa posiadają pracownicy Nadzoru Ruchu ZTM. Pamiętaj o tym, że żeby reprezentować pracodawcę wcale nie trzeba być jego pracownikiem, a wystarczy mieć odpowiednie pełnomocnictwo. Widać jeszcze nie spotkałeś się z tym ale na wszytko może przyjść czas czego nie życzę Tobie i innym kierowcom oraz motorniczym.

 • motR1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2014 20:42 ~motR1

  He, he to jest najlepsze: "Trwają rozmowy z kilkoma firmami, które dostarczyłyby urządzenia pozwalające w sposób automatyczny wykrywać obecność alkoholu [...] w pojeździe."
  Świetny pomysł panie G. - już widzę te zatrzymania, bo pijany pasażer buja się za kabiną. Wali wtedy w kabinie gorzałą tak, że trzeba okno otworzyć.

 • PRZECINAK_149

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2014 19:35 PRZECINAK_149

  rad~rad

  Także na zjazdach do zajezdni, bo nie którzy z motorniczych już wtedy pociągają browara w kursach do zakładów eksploatacji, zwłaszcza wieczorem lub w nocy.

  A skąd ty chłopczyku masz takie informacje ???

 • PRZECINAK_149

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2014 19:34 PRZECINAK_149

  wars~wars

  trzeba sprawdzać wszystkich i to codziennie a nie się cackać wyrywkowo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  no i oczywiście dodatkowo zakazać produkcji posiadania i picia wszelakich alkoholi! dość już pijanych i trzeźwych bandytów!

  Dla mnie,to mogą kilka razy dziennie sprawdzać trzeżwość. Absolutnie nie toleruje jazdy na podwójnym gazie !!! Tylko mam pytanie,dlaczego robicie nagonkę na motorniczych,a prawie nikt nie zaproponował tu,aby codziennie były kontrole trzeżwości kierowców samochodów osobowych,dostawczych i ciężarowych ??!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »