Informacje

11.09.2017 16:02 także obwodnica góry kalwarii

5 miliardów z Unii na inwestycje.
Między innymi na budowę POW

SERWISY:

Południowa Obwodnica Warszawy otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej. W poniedziałek podpisano umowę w tej sprawie. W sumie Polska otrzyma 5 mld złotych na sześć inwestycji drogowych.

Oprócz drogi ekspresowej S2 na odcinku węzeł Puławska - węzeł Lubelska, dofinansowanie otrzymała obwodnica Góry Kalwarii a także droga ekspresowa S5 Bydgoszcz - Mielno na odcinku Białe Błota – Mielno; droga ekspresowa S6 Szczecin-Koszalin na odcinku Kiełpino - początek obwodnicy Koszalina i Sianowa; obwodnica Koszalina i Sianowa oraz droga ekspresowa S7 na odcinku Lubień - Rabka.

Dzięki temu powstanie 180 km nowych dróg, a łączna wartość tych inwestycji to ponad 11 mld zł - 6 mld pójdzie z budżetu państwa.

"Niezwykle ważne inwestycje"

Obecny podczas podpisywania umów wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki powiedział, że inwestycje te nie byłyby możliwe bez zdolności do finansowania projektów infrastrukturalnych z budżetu państwa.

"W taki sposób należy na to popatrzeć, że to jest wspólny wysiłek" - podkreślił wicepremier. "Bardzo jesteśmy szczęśliwi, że możemy jakby skorzystać z tych środków, niemniej jednak bez zdolności do finansowania tego typu wielkich projektów infrastrukturalnych ze strony budżetu państwa nie byłyby możliwe te inwestycje" - zaznaczył.

Jak mówił, "bardzo często na skutek takiego, a nie innego rozwoju wydarzeń w ostatnich 20 latach wydaje nam się w Polsce, że budujemy drogi wyłącznie niemalże z budżetu Unii Europejskiej". Zapewnił jednocześnie, że "bardzo jesteśmy wdzięczni za ten budżet".

Jak mówił Morawiecki, realizowane inwestycje "są niezwykle ważne", bo "mają potencjał udrożnienia ważnych kawałków regionalnych dróg".

"Jest ważne, żeby rzeczywiście infrastruktura docierała pod strzechy. To znaczy, żeby nie tylko łączyła wielkie miasta, ale żeby właśnie to były też mniejsze miejscowości, jak w tym przypadku drogi S5 czy S6, ale też drogi krajowe" - wskazał.

Morawiecki podkreślił, że "nie ma rozwoju gospodarczego bez dobrego połączenia obszarów pod inwestycje pomiędzy sobą". "Polska jest krajem dużym, pięknym, ale nie tak wielkim, żeby nie było nas stać na to, żeby połączyć różne regiony ze sobą dużo lepszą komunikacją" - podkreślił.

Kolejne umowy w tym roku

Dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych Przemysław Gorgol powiedział, że kolejne umowy na dofinansowanie sektora drogowego zostaną podpisane jeszcze w tym roku.

"Te dwa kolejne projekty - fragment drogi S17 Garwolin-Kurów i drogi S6 Szczecin-Koszalin na odcinku Goleniów-Kiełpino - zamierzamy w tym roku podpisać" - dodał.

Tak ma wyglądać park nad ursynowską częścią obwodnicy:

PAP/su/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2017 13:27 ~Boom

  Jak zwykle pozostaje pytanie dlaczego tak wolno postępują prace na budowie S2.W tym tempie będzie jak z innymi inwestycjami drogowymi w okolicy - opóźnienie za opóźnieniem.

 • TKwiat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2017 12:57 ~TKwiat

  A co z filtrami nad ursynowskim tunelem?

 • drogomaniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2017 23:01 ~drogomaniak

  po raz kolejny gdy próbuję dodać komentarz, występuje błąd to uniemożliwiający, czyżby "ktoś" "profilaktycznie" cenzurował wpisu

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2017 20:42 ~stonka

  jadek~jadek

  pieski z peło już szczekają... od 13 lat unia zarabia na każdej złotówce, którą "na niby" nam daje. to unijne firmy realizują te kontrakty, zawsze z 50 proc. powyżej realnego kosztu, zawsze te same. to unijne banki pożyczają pieniądze państwu/samorządom/podwykonawcom polskim i trzepią kasę na odsetkach oraz zleceniach dodatkowych + na wszystkich waszych pensjach, kredycikach, kartach, pożyczkach na wakacje itd. nic nie dostajemy za darmo, tylko lewackie pół...mózgi wciąż w to wierzą

  To jedno zdanie "zawsze z 50 proc. powyżej realnego kosztu" świadczy że nie masz zielonego pojęcia o tym co piszesz. Realny koszt to koszt jaki jest w stanie zaoferować wybrany (zwykle najtańszy) wykonawca. Od wielu lat, ceny ofertowe są około 15-20% niższe niż kosztorysy przygotowywane przez Zamawiających. Niezmiernie rzadko przetarg jest unieważniany ze względu na oferty przewyższające budżet zamawiającego. Około 30% rynku bankowego w Polsce to PKO BP. W pozostałych, jak to nazywasz "unijnych" bankach oszczędności trzymają Polacy i to z ich kapitału udzielana są pożyczki. A co do "dostania za darmo", to się zgadzam. Za 500+, ulgi podatkowe dla niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego i inne lewackie wymysły przyjdzie zapłacić nam i naszym dzieciom!

 • jadek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2017 19:45 ~jadek

  pieski z peło już szczekają... od 13 lat unia zarabia na każdej złotówce, którą "na niby" nam daje. to unijne firmy realizują te kontrakty, zawsze z 50 proc. powyżej realnego kosztu, zawsze te same. to unijne banki pożyczają pieniądze państwu/samorządom/podwykonawcom polskim i trzepią kasę na odsetkach oraz zleceniach dodatkowych + na wszystkich waszych pensjach, kredycikach, kartach, pożyczkach na wakacje itd. nic nie dostajemy za darmo, tylko lewackie pół...mózgi wciąż w to wierzą

 • butwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2017 18:30 ~butwa

  Pan Mateusz Morawiecki miliardy z Unii jakby wziął, ale z jakby małym entuzjazmem i jakby niedużą wdzięcznością. Chyba na zasadzie: "Jeszcze jesteśmy zbyt mali, więc niechętnie, ale liżemy rękę która nas karmi, ale jak tylko staniemy się silniejsi, to ją odgryziemy, bo to w sumie zła ręka jest :)"

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2017 16:33 ~stonka

  Kwota potencjalnych zobowiązań z tytułu poręczeń i gwarancji udzielonych przez Skarb Państwa za zobowiązania BGK zaciągnięte na finansowanie KFD, na dzień 30 czerwca 2016 r. wynosiła ok. 87,7 mld zł. Ot, cały "wspólny wysiłek".

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »