Informacje

23.09.2016 14:52 Miesiąc po głośnej konferencji

5 deklaracji po wybuchu afery. Co z nich zostało?

SERWISY:


Biuro Gospodarki Nieruchomościami miało przestać istnieć – nadal działa. Specjalnej komisji w radzie miasta w sprawie reprywatyzacji nie udało się powołać. Nie wstrzymano także zwrotów nieruchomości. Miesiąc głośnej konferencji prezydent Warszawy sprawdzamy, ile zostało z jej deklaracji.

Afera reprywatyzacyjna związana ze zwrotem działki na placu Defilad wywołała burzę w warszawskim ratuszu. Aby ją uspokoić i wyjaśnić całą sprawę Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała pięć konkretnych decyzji.

Zwolnienie dyscyplinarne trzech urzędników BGN, likwidację całego Biura Gospodarki Nieruchomościami, powołanie specjalnej komisji w radzie miasta w celu wyjaśnienia afery reprywatyzacyjnej, przeprowadzenie niezależnego audytu i – dla wielu najważniejsze – wstrzymanie wydawania decyzji zwrotowych.

Zwolnienia i audyt

Z tych pięciu punktów jak na razie udało się zrealizować jedynie pierwszy. Swoje stanowiska w ratuszu stracili: dyrektor BGN Marcin Bajko, jego zastępca Jerzy Mrygoń i jeden z pracowników biura Krzysztof Śledziewski.

Jeśli chodzi o zapowiedź audytu, ratusz wciąż jest na etapie poszukiwania firmy, która go przeprowadzi. Ogłoszenie zostało zamieszczone na stronie ratusza 9 września, a dziś o 11.00 minął termin składania ofert. - Wpłynęło siedem propozycji - powiedział nam rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk.

- Teraz przeanalizujemy je pod kątem formalnym. Potem rozpoczniemy procedurę tzw. dialogu technicznego. Polega ona na tym, że rozmawiamy, dowiadujemy się o metodologię, o termin realizacji i koszty. Kiedy już będziemy mieli wszystkie te informacje, pozbieramy to w jeden dokument – specyfikację przetargową i ogłosimy właściwy przetarg – tłumaczy.

Audytor będzie miał za zadanie prześwietlić decyzje dotyczące reprywatyzacji wydawane na terenie dawnej gminy Centrum.

Co zatem z resztą obietnic?

BGN nie zniknie z dnia na dzień

Biuro Gospodarki Nieruchomościami nadal działa. Jak przekonywał nas tydzień temu Milczarczyk, nie da się go rozwiązać z dnia na dzień. - Należy podejść do sprawy systemowo, odpowiednio podzielić obowiązki i zdecydować, gdzie trafią poszczególne komórki biura – wyjaśniał. Na pytanie, kiedy w takim razie BGN ostatecznie przestanie działać, odpowiedział: niebawem. Po tygodniu od tej rozmowy "niebawem" pozostaje aktualne.

Nie udało się też powołać specjalnej komisji w radzie miasta. Po kilkugodzinnej burzliwej dyskusji na sesji nadzwyczajnej pomysłu tego nie wprowadzono nawet do porządku obrad. Nie poparli go radni Prawa i Sprawiedliwości, a część członków Platformy Obywatelskiej nie dotarła na głosowanie. Zabrakło trzech głosów i pomysł przepadł.


I choć w tym przypadku niepowodzenie formalnie nie obciążą Hanny Gronkiewicz-Waltz, bo radni nie są jej podwładnymi, to dotychczas Platforma w Radzie Warszawy była karna i zdyscyplinowana w popieraniu jej pomysłów. Tym razem tak się nie stało i prezydent musi borykać się z zarzutami, że "nawet jej własna partia nie potrafi się zmobilizować w jej obronie", co chętnie podnosi opozycja.

"Reprywatyzacja nie jest wstrzymana"

Nie zrealizowano też ostatniej deklaracji. - Do czasu uchwalenia kompleksowej ustawy reprywatyzacyjnej wszystkie zwroty nieruchomości zostają wstrzymane – oświadczyła na konferencji w sierpniu prezydent. Dla wielu była to najważniejsza zapowiedź w jej wystąpienia. Mowa głównie o lokatorach kamienic objętych roszczeniami, którzy obawiają się, że mogą stracić dach nad głową.

Okazało się jednak, że jej nowy zastępca tak zdecydowany nie jest. Tydzień w wywiadzie radiowym temu Witold Pahl oświadczył, że obietnice pani prezydent były po prostu pochopne. – Reprywatyzacja nie jest wstrzymana – oświadczył w TOK FM. - Decyzje były wstrzymywane do wejścia w życie "małej" ustawy reprywatyzacyjnej, co miało miejsce w ostatnią sobotę – mówi nam Milczarczyk.

A co dalej? - Te decyzje zwrotowe, co do których nie ma absolutnie żadnych wątpliwości, bo np. wynikają bezpośrednio z dziedziczenia spadku, a nie kupna roszczeń, będą wydawane. Natomiast te budzące wątpliwości są dogłębniej sprawdzane. Całkowity zwrot jest niemożliwy, bo nie ma do tego podstawy prawnej – tłumaczy nam dziś rzecznik ratusza.

I nie zanosi się, aby w najbliższym czasie była. Posłowie Platformy Obywatelskiej wprawdzie wnieśli do marszałka Sejmu stosowny projekt kompleksowej ustawy. Jednak rządzący państwem PiS do dziś oficjalnie się do niego nie odniósł.

Nowi wiceprezydenci

Warto też dodać, że zamiast złożonych pod koniec sierpnia deklaracji Hanna Gronkiewicz-Waltz wprowadziła inne zmiany, o których na początku nie było mowy.

W ramach "porządków" po aferze reprywatyzacyjnej zdymisjonowała dwóch swoich zastępców – Jarosława Jóźwiaka, który w miejskim ratuszu odpowiadał właśnie za reprywatyzację (choć nie za kontrowersyjny zwrot Chmielnej 70), a także Jacka Wojciechowicza. Ten drugi, zgodnie z oficjalnym stanowiskiem stracił posadę za słaby wynik w realizowaniu inwestycji.

Ich miejsca zajęli wspomniany już Witold Pahl i Renata Kaznowska.

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • facepalm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2016 09:35 ~facepalm

  no i tyle jest warte jej słowo. Tylko trzyma sie kurczowo stołka.

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2016 09:22 ~Adam

  Tłumaczenie się pani HGW żałosne.Pod jej nosem, robiono przekręty, pozwoliła żeby stolicą rządzili ludzie nie związani z Warszawą.Nie interesowało ją że w instytucjach miasta zatrudnia się nie mieszkańców lecz ludzi z odległych miast, tak jak dzieje się to w pogotowiu ratunkowym. Pracują w swoich miejscowościach do Warszawy przyjeżdżają do drugiej pracy zmęczeni, a miejscowi na zasiłkach bo w swoim mieście nie ma dla nich pracy.

 • staszko z żolki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2016 21:46 ~staszko z żolki


  BBQ~BBQ

  No to referendum !
  Koszty~Koszty

  I co, nawet jesteś gotów wybulić te dwa miliony na referendum ? Bo przydupasy Hanki jako główny argument na " Nie " wytaczają astronomiczne koszty.


  Jak Bronek odda za referendum, które ogłosił w kampanii, to starczy na kilkadziesiąt na poziomie samorządu :)

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2016 20:59 ~qwerty

  To była tylko gra na czas, aby nachapać się jak najwięcej i wytransferować majątek za granicę, zanim zaczną się aresztowania członków Platformy.

 • Olew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2016 19:55 ~Olew

  Komentując tytuł: w sumie jak to za PO :)

 • Mic24

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2016 19:36 ~Mic24

  Ohydna baba, na kopach ją z ratusza i za kraty

 • jak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2016 17:58 ~jak

  A dobra zmiana likwiduje Pogotowie Gazowe w warszawie ma

 • kaktus563

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2016 17:23 ~kaktus563

  HGW musi odejść!

 • Koszty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2016 17:16 ~Koszty

  BBQ~BBQ

  No to referendum !

  I co, nawet jesteś gotów wybulić te dwa miliony na referendum ? Bo przydupasy Hanki jako główny argument na " Nie " wytaczają astronomiczne koszty.

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2016 17:09 ~Piękny Roman

  Ktoś naprawdę liczył, że polityk zrealizuje WSZYSTKIE swoje obietnice?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »