Informacje

05.12.2016 09:19 Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa

479 spraw reprywatyzacyjnych na celowniku śledczych

SERWISY:


Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa prowadzi obecnie 479 spraw reprywatyzacyjnych, które opiewają na ponad 4,5 mld złotych.


- Prokuratoria prowadzi postępowania o różnym ciężarze gatunkowym i stopniu złożoności. Są to również sprawy budzące duże zainteresowanie społeczne np. sprawy reprywatyzacyjne dotyczące wielomilionowych odszkodowań w sytuacji nabycia roszczeń przez osoby publiczne za 50 zł, przy absolutnej nieekwiwalentności świadczeń. Nie mogę mówić o szczegółach konkretnych spraw, ale są to sprawy z pierwszych stron gazet - powiedział prezes Prokuratorii Leszek Bosek.

Dodał, że takich postępowań reprywatyzacyjnych w Prokuratorii "jest aktualnie 479 i opiewają one na 4,5 miliarda złotych".

Nie tylko dekret Bieruta

- To są sprawy warszawskie, dotyczą przede wszystkim dekretu Bieruta, ale także inne sprawy dotyczące restytucji nieruchomości przede wszystkim pałaców nabytych na podstawie dekretu o reformie rolnej - przekazał.

Podkreślił, że Prokuratoria zajmuje się także roszczeniami, które dotyczą np. bezumownego korzystania z rzeczy nabytej wadliwie na podstawie dekretu Bieruta. Po uzyskaniu rozstrzygnięcia o wadliwości decyzji dekretowej, konsekwencją tego mogą być roszczenia o zapłatę wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z rzeczy. I to są też roszczenia na bardzo duże kwoty - powiedział szef Prokuratorii Skarbu Państwa.

Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa prowadzi obecnie ponad 7 tys. spraw na kwotę ponad 51 mld zł. - To są sprawy przed polskimi sądami i arbitrażami. Sprawy arbitrażowe są szczególnie skomplikowane, a ich wartość przedmiotu sporu sięga nawet powyżej 2 mld złotych - powiedział prezes Prokuratorii Leszek Bosek.

Jak dodał, Prokuratoria od ponad dekady gromadzi informacje, wiedzę i doświadczenie, które są związane z procesami, postępowaniami prowadzonymi przed sądami arbitrażowymi, powszechnymi i przed Sądem Najwyższym.

PAP/skw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • facepalm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2016 13:30 ~facepalm

  i pewnie nikomu nic nie zrobią. Mafia. Ciekawe czy "wymiarowi niesprawiedliwości" zechce się wsadzić kolesi. Najłatwiej jest ścigać za alimenty i mandaty, ale przeważnie jak jest coś trudniejszego to umarzają.

 • hrhr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2016 11:13 ~hrhr

  upubliczniać nazwiska tych biznesmenów skupujacych roszczenia po 50zł a panstwo powinno je odkupic za 100zł mysle ze zarobek 100% to bardzo duzy zarobek

 • braciak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2016 11:07 ~braciak

  a jasne, że będą, tak jak na pis

 • olek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2016 10:56 ~olek

  Ciekawe czy główna w tej aferze osoba kupuje cebule na zimę i gdzie schowała paszport z wiza izraelska, swojej ojczyzny.

 • Mic24

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2016 09:39 ~Mic24

  Trzeba rozliczyć bufetową, PO i lewaków za ten syf w Wawie, Jedna wielka banda, a lemingi nadal będą na nich głosowały, aż ich w skarpetkach puszczą.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »