Informacje

09.05.2016 08:54 eksperci o marszu kod i opozycji

45, 100 czy 240 tysięcy manifestantów?
"To, co podaje policja się nie broni"

SERWISY:


- Różnice w obliczeniach uczestników wynikają z nastawienia podających wyniki do manifestacji; albo dodają albo odejmują - przekonywał we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 prof. Maciej Drzonek. Wtórowała mu dr Anna Materska-Sosnowska, która stwierdziła, że zarówno dane policji jak i ratusza są nieprawidłowe.

Rozbieżności w liczbie uczestników sobotniego marszu KOD i opozycji są bardzo duże. Urząd miasta mówi o 240 tysiącach uczestnikach przemarszu, a policja o 40 tysiącach osób w kulminacyjnym momencie na pl. Piłsudskiego. Z kolei według obliczeń reportera "Faktów" TVN w sobotę ulicami Warszawy przeszło w sobotę ok. 100 tysięcy osób.

W poniedziałek w studiu TVN24 dyskutowali na ten temat eksperci.

Tak to robią w Szczecinie

- Myślę, że te różnice obliczeń wynikają z dwóch względów. Jeden jest pozamerytorycznym, czyli nastawienie tych, którzy podają wyniki do samej manifestacji. Albo dodają, albo odejmują – przekonywał prof. Maciej Drzonek, politolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Druga przyczyna rozbieżności wynika jego zdaniem z metody pomiaru. Tutaj podał przykład ze Szczecina.

- Jeżeli organizatorzy chcą zadać sobie trud i rzetelnie zmierzyć liczbę uczestników manifestacji, to stawiają w jednym miejscu, najbardziej charakterystycznym dla danego przemarszu kamerę i potem odtwarzają rejestrację z tej kamery liczą manifestantów. Myślę, że taka metoda jest najbardziej wiarygodna – przekonywał profesor. - Tutaj oczywiście jest jeden problem, że to jest manifestacja, a nie wiec. Na wiecu ludzie wchodzą na plac, wtedy łatwiej ich szacunkowo przeliczyć - zastrzegł.

"To się nie broni"

Zdaniem dr Anny Materskiej-Sosnowskiej, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, ani policja podaje dane mocno niedoszacowane, a ratusz z kolei przeszacowane. Zauważyła, że to, co podaje policja "po prostu się nie bron".

- Na przykład mówienie o punkcie kulminacyjnym i niewskazywanie, gdzie był ten punkt kulminacyjny. Albo tak, jak były pierwsze dane: na placu Na Rozdrożu zgromadziło się tyle i tyle (policja mówiła wówczas o 30 tysiącach - red.). Tylko na placu to jedno, a czy były policzone wszystkie osoby, które tam dochodziły i przychodziły? – pytała Materska-Sosnowska. - Było widać, po tym choćby jak długi był ten marsz, że to jedna z najliczniejszych, jeśli nie największa demonstracja (po 1989 roku - red.) - stwierdziła.

"To niepewne szacunki"

Sprawę skomentował także socjolog prof. Andrzeja Rycharda z Polskiej Akademii Nauk. Jego wątpliwości budzi sposób podawania danych przez komendę stołeczną. - Policja przychodzi i rzuca "40 tysięcy", a dopiero po paru godzinach mówi, jakie to było 40 tysięcy, że chodziło wyłącznie o plac Piłsudskiego - mówił socjolog.

Jak powinno się liczyć takie tłumy? - Mniej więcej tak, jak każdy mówił, że liczy. Dzieli się tę przestrzeń na jakieś mniejsze podprzestrzenie – kwadraty czy też prostokąty, oblicza się średnie w tych prostokątach i mnoży się tą średnią przez liczbę tych prostokątów – tłumaczył profesor, ale zastrzegł, że zawsze będą to tylko szacunki.


ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Prokop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2016 15:05 ~Prokop

  Na fotce Marcin Prokop z tablicą na kiju?

 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 22:35 ~Normalny

  Co za różnica ile .

 • Kawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 22:33 ~Kawka

  Niesiołowski na balkonie z Giertychem przebija wszystkich: Na marszu było 300 tys. osób!

 • Bl0to

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 20:40 Bl0to

  "TU JEST POLSKA" - i taką Polskę chcemy - otwartą, uśmiechniętą, nie szukającą zawiści i zemsty, nie będącą obłudną i nie knującą nocami, nie dzielącą jednego Narodu na lepszych i gorszych, dbającą i szukającą rozwiązań i konsensusu jeśli pojawia się rozdźwięk, chrześcijańskiej ale tak jak nauczał Jezus, a nie z Bogiem na ustach, a szatanem w sercu. Takiej Polski chce Naród, a nie zaprzedanej jednej sekcie o skrajnych poglądach i rujnującej nasz kraj wewnątrz i na zewnątrz !!! Nikt nie kwestionuje przecież, że wygrał pis, ale ma rządzić zgodnie z prawem, a nie bezprawiem. Brawo dla inicjatyw społecznych !!! Polacy są z Wami całym sercem !

 • Złota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 19:12 ~Złota

  Czyli pani od zarządzania kryzysowego nie tylko nie umie zarządzać kryzysami, to jeszcze w dodatku ma problem z pomnożeniem trzech liczb - trochę ją usprawiedliwia, że jedna z nich oraz wynik wychodzą poza pierwszą setkę, a najwidoczniej zatrzymała się na poziomie tabliczki mnożenia w zakresie do 10 (i nic dziwnego, przecież HGW nie cierpi mądrzejszych od siebie).

 • listonosz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 18:31 ~listonosz

  DO KODU Tusk z Platformą dołożył mi2 lata do emerytury.Zabrali oszczędności 2 filaru.Pomóżcie

 • Anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 18:20 ~Anna

  Niepoprawni~Niepoprawni

  HGW kłamie?

  Tak tak tylko policja narodowa telewizja i oczywiście prezes pan mówi tylko prawdę
  I cala prawdę a i on uwielbia niedomówienia

 • Bl0to

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 18:10 Bl0to

  Ale pis czerpie elektorat z ciągłego jątrzenia. Nie widać tego?

 • Max

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 18:02 ~Max

  Dlaczego Tusk uciekł z Polski?

 • lolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 18:02 ~lolek

  Weżcie sie za robote a nie sprowadzacie emerytów na wiece oferując darmowe obiady za przejazd i machanie transparentami z których ludzie nie wiedzą o co chodzi organizatorów zapędzić do szpadli niech sie wykarzą co potrafią nieroby biorą po 20tys za miesiac i szczekają dac im w sejmie po 1800 to moment pospieprzają z tego przybytku.tyle w temacie bo juz cisnienie mi sie podnosi jak patrze na te wstręsne mordy o 20 lat

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »