Informacje

12.02.2019 21:19 przygotowano 161 placówek

43 025 miejsc w szkołach dla podwójnego rocznika

SERWISY:

Władze Warszawy i dyrektorzy szkół zapewniają, że są przygotowane na tak zwany problem podwójnego rocznika. Dla absolwentów podstawówek i gimnazjum utworzyli ponad 43 tysiące miejsc w szkołach średnich. Ale warunki, w jakich będzie odbywała się nauka, mogą się znacząco pogorszyć.

W tegorocznym budżecie Warszawa przygotowała ponad pięć miliardów złotych na edukację, co - jak podkreśla wiceprezydent miasta Renata Kaznowska - jest rekordowym wydatkiem. Blisko 90 proc. tej kwoty to wydatki bieżące. Więcej pieniędzy jest m.in. na podwyżki wynagrodzeń nauczycieli stażystów i kontraktowych oraz dalsze dostosowywanie szkół do podwójnego rocznika uczniów.

Koszty

Szkoły potrzebują na przyjęcie podwójnego rocznika znacznych środków finansowych na modernizację pracowni przedmiotowych, zawodowych i innych pomieszczeń oraz na zakup pomocy dydaktycznych, sprzętu i mebli (ławki i krzesła). Koszty mogą sięgnąć nawet 30 mln zł.

- Podwójny rocznik to proces do którego przygotowywaliśmy się bardzo wiele miesięcy, tydzień po tygodniu, szkoła po szkole, ławka po ławce i krzesło po krześle - wylicza Renata Kaznowska. - Razem z dyrektorami i burmistrzami analizowaliśmy możliwości i to, w jaki sposób w miejsce obecnych niespełna 19 tysięcy uczniów pierwszego września pomieścić 43 tysiące osób. Szacujemy że taka liczba będzie potrzebna w roku 2019/2020 - dodaje.

– Przygotowaliśmy dokładnie 43 025 miejsc w 161 szkołach ponadpodstawowych: 95 liceach ogólnokształcących, 45 technikach i 21 szkołach branżowych pierwszego stopnia. Wśród nich 48% to oddziały dla absolwentów gimnazjów, a 52% dla absolwentów klas ósmych - mówi wiceprezydent Warszawy.

Nowe zawody

- Udało nam się zdublować liczbę oddziałów – przekazuje Joanna Gospodarczyk, dyrektor biura edukacji.

Dzięki zagospodarowaniu przestrzeni, modernizacjom i zwiększeniu liczby uczniów w klasach (32-34 osoby, a nawet 36 osób), władze miasta zaplanowały 43 tysiące miejsc w szkołach ponadpodstawowych. - Trudności jest wiele, ale jesteśmy dobrej myśli - mówi burmistrz Śródmieścia Krzysztof Czubaszek. - To między innymi kwestie lokalowe, trzeba pomieścić zwiększoną liczbę uczniów. Szukamy rozwiązań takich, jak pozyskanie dodatkowych powierzchni - dodaje.

- Nie chodzi jednak wyłącznie o lokale. To też kwestia kadry. Im bardziej prestiżowe placówki, tym kadra musi być bardziej wykształcona. Potrzeba nam też dobrze wyposażonych pracowni, laboratoriów, a nie zawsze udaje się je pozyskać od ręki. Od tego zależy jednak poziom kształcenia. Wychodzimy naprzeciw tym wyzwaniom, jesteśmy głęboko przekonani że się uda, ale nie będzie tak że uczniowie i rodzice przejdą przez te falę bezproblemowo - stwierdza Czubaszek.

Liczne obawy

Jak wynika z raportu Konkret24, na absolwentów ostatniej klasy gimnazjum i ósmej klasy szkoły podstawowej czekać może wiele utrudnień.

Po pierwsze zakładano, że nie wystarczy miejsc dla wszystkich kandydatów. Ta obawa została jednak rozwiana przez kuratoria poszczególnych województw, które zapewniły że dysponują wolnymi miejscami, a w razie konieczności zapewnią nowe dla zdublowanego rocznika.

Drugi problem dotyczył kwestii podwójnych kandydatów na jedno miejsce, jednak zapewniono że nie będzie to zmartwieniem uczniów. Wszystkie szkoły ponadpodstawowe będą bowiem prowadziły osobne rekrutacje dla absolwentów podstawówek i gimnazjów, dlatego- jak wyjaśniają kuratoria - liczba uczniów na jedno miejsce nie powinna się diametralnie zmienić.

Różnić się będzie z kolei program i tok nauki, z którym zmierzy się młodzież ucząca się w tej samej szkole. Na absolwentów szkół podstawowych - zgodnie z reformą edukacji - czeka czteroletnie liceum, pięcioletnie technikum i szkoły branżowe, zaś na gimnazjalistów: trzyletnie liceum i czteroletnie technikum oraz szkoły branżowe, ale prowadzone w inny sposób.

Mniej oddziałów

Mniej miejsc w szkołach i klasach to kolejny realny problem, z którym zmierzyć będą musieli się uczniowie z podwójnego rocznika. Niedostanie się do wymarzonego liceum i konieczność wyboru innej szkoły może być konsekwencją reformy oświaty. Szkoły potwierdzają, że w nadchodzącym roku zostanie otwartych mniej konkretnych oddziałów i klas.

Nie wszystkie placówki zmagać się będą z tym problemem. Wiele z wygaszanych gimnazjów zostanie przejętych przez szkoły ponadpodstawowe i ponadgimnazjalne, które wykorzystają zwolnione klasy. Nie wszystkie szkoły będą jednak miały tyle szczęścia. Już teraz mówi się o konieczności wynajęcia nowych budynków, bo obecne placówki nie będą w stanie pomieścić dwa razy większej liczby uczniów.

Dwa roczniki prowadzone przez dwie inne podstawy programowe to zwiększona liczba obowiązków dla nauczycieli. W szkołach ponadpodstawowych może brakować pedagogów. Choć wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska zapewniła że uczniowie nie będą zmuszeni do nauki w soboty, niewykluczone jest że młodzież będzie musiała siedzieć na lekcjach nawet do 17:30.

Pomoc w wyborze szkoły

W weekendy: 23-24 lutego i 30-31 marca odbędą się Warszawskie Dni Otwarte Doradztwa Zawodowego w Ogrodzie Zimowym Pałacu Młodzieży, a od 5 do 9 marca przedłużone Targi Edukacyjne m.st. Warszawy w Pałacu Kultury i Nauki z oddzielną ofertą dla absolwentów szkół podstawowych i oddziałów gimnazjalnych.

Jak przypominają urzędnicy, trwają też dyżury doradców zawodowych we WCIES przy ul. Starej 4 oraz w Pałacu Młodzieży, odbywają się również indywidualne dodatkowe konsultacje w poradniach psychologiczno-pedagogicznych i spotkania doradców zawodowych z uczniami i rodzicami w szkołach. 

- Chcemy pomóc młodym ludziom w wyborze szkoły, dlatego też już od lutego uruchamiamy kolejne działania związane z doradztwem zawodowym. Będą to dni otwarte doradztwa zawodowego w Pałacu Młodzieży oraz przedłużone targi edukacyjne - mówi Dorota Łoboda, radna Warszawy i przewodnicząca komisji edukacji. I dodaje: - Nowością jest zniesienie limitu szkół, które wybierają uczniowie. Do tej pory było to osiem placówek, teraz młodzież może zaznaczyć dowolną liczbę szkół, a w nich dowolną liczbę oddziałów.

ap/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • podpis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2019 10:36 ~podpis

  To nie podwójny rocznik, lecz potrójny (gimnazjaliści plus dwa roczniki ośmioklasistów - roczniki 2003 - 2004). A miejsc w liceach tych renomowanych jest tyle, że czerwony pasek na świadectwie nie gwarantuje przyjęcia do szkoły. Ci najlepsi będą w słabszych szkołach lud wyjeżdżać do szkoły poza miasto, gdzie będą wolne miejsca. Taka jest pisowska reforma edukacji.

 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2019 09:30 ~warszawianka


  angiea~angiea

  SZTUCZNY WYŻ demograficzny w prezencie od PISu. Wszystkie dzieciaki w liceum, technikum beda chodzic na 2-3 ZMIANY, wiec i 18 i 19latkowie ładnie w wyborach mogą podziękować za taką reformę. Rodzice ich też to zrobią.
  aszkol~aszkol

  Jakby PO nie namieszało i nie zlikwidowało setek szkół nie było by problemu;) A teraz niestety wszystko trzeba po nich poprawiać naprawiać..


  A co ma PO do deformy edukacji przygotowanej przez ułomną zalewską i rządPis? likwidacja szkół, które 'nie miały" dzieci musiała zaistnieć , bo nikogo nie stać na utrzymywanie placówki bez dzieci - takie to ciężkie do zrozumienia? ps. Popatrz sobie ile szkół odgórnie z rządowego pułapu zlikwidowało Pis przez ostatnie 3 lata, a potem sie wypowiadaj.

 • warSawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2019 09:28 ~warSawa

  a ja mam pytanie do włodarzy Białołęki:-) szkoła , dzisiaj podstawowa przy Płużnickiej, prawie nowy budynek, sala gimnastyczna, piękne boisko...od września 2019 nie ma wpisanych nowych naborów, będzie tylko wygaszanie, do zwolnienia pójdzie ogrom nauczycieli, a jak mówi w-ce Prezydent Kaznowska brakuje 450 ....natomiast w innych szkołach na Białołęce, dzieci będą uczyć się na dwie zmiany, albo nawet na trzy....bo komuś nie chce się zmienić rejonizacji szkół a i jak widać po czynach, obecna dyrekcja szkoły, także jakoś mało aktywna w utrzymaniu placówki.... Ktoś w ogóle panuje nad szkolnictwem na Białołęce??? panie Burmistrzu Kuca??? :-)

 • miki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2019 18:34 ~miki

  popek~popek

  PO zlikwidowało ponad 1000 szkół, niech teraz da kasę na nowe;)

  a jak przejdzie podwójny rocznik to je znowu zamkną? problemem nie jest ilosć szkół tylko nieprzemyslana reforma rozwalająca dotychczasowy porządek

 • uczen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2019 16:33 ~uczen

  Mietek~Mietek

  Zapomnieli tylko dodać, że nauka będzie na 3 zmiany. Zdrówka.

  Dziękujemy Wam PO za bzdurne pomysły i zlikwidowaniu 1146 szkół w Polsce, teraz będziemy i na trzy zmiany chodzić do szkoły..

 • aszkol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2019 16:30 ~aszkol

  angiea~angiea

  SZTUCZNY WYŻ demograficzny w prezencie od PISu. Wszystkie dzieciaki w liceum, technikum beda chodzic na 2-3 ZMIANY, wiec i 18 i 19latkowie ładnie w wyborach mogą podziękować za taką reformę. Rodzice ich też to zrobią.

  Jakby PO nie namieszało i nie zlikwidowało setek szkół nie było by problemu;) A teraz niestety wszystko trzeba po nich poprawiać naprawiać..

 • popek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2019 16:29 ~popek

  PO zlikwidowało ponad 1000 szkół, niech teraz da kasę na nowe;)

 • Absplwent

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2019 10:53 ~Absplwent

  dziki~dziki

  Problem z niczego/ Za moich czasow byly klasy liczace PO 45 uczniow po osiem godzin dziennie,material byl o wiele wiekszy matematyka, j polski geografia biologia j rosyjski spiew WF historia,prace reczne religia.Tabliczke mnozenia trzeba bylo znac jak amen w pacierzu.Dzisiaj nauczycielom PO przewracalo sie w glowach maja wakacje maja ferie pracuja PO piec godzin dziennie Komunisci chcieli dogonic zachod w oswiacie i doprowadzili do swojego upadku?wyksztalceni ludzie sa dla nich zagrozeniem wiec za bardzo nie chca ich edukowac.Ciemnym narodem latwiej manipulowac Robi to prasa i media Stare przyslowie mowi czemus glupi bos biedny czemus biedny bos glupi?Lepiej z madrym zgubic niz z glupim znalez.

  Za komuny poziom nauczania w szkołach średnich i zawodowych był nieporównanie wyższy niż dzisiaj. Jestem absolwentem liceum z tamtych lat i wiem.

 • Wesoły

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2019 09:22 ~Wesoły


  Realista~Realista

  Czyli jednak można ? I po co było tyle krzyku i zwalania winy na zły rząd?
  ito~ito

  36-cio osobowe klasy, nauka w soboty, dwie zmiany... jasne, można. Po 30 latach walki, żeby tak NIE BYŁO wprowadzanie dla idei bałaganu i gwałtowne pogarszanie warunków nauki- nie no, świetny rząd. Tym bardziej, że forma organizacji ma minimalne przełożenie na skuteczność nauczania. Reasumując- twój "świetny rząd" zafundował nam reformę bałaganiarską, niesłychanie komplikującą życie, drogą- i nic nie wnoszącą. Brawo.  A efekty tej "walki żeby tak NIE BYŁO" najbardziej widać w dzielnicach typu Wilanów czy Białołęka, gdzie szkoły podstawowe pracują na przynajmniej dwie zmiany, bo miasto nie pomyślało na czas o budowie nowych szkół.

  Za komuny w podstawówce numeracja dzięki klasom dowożonym z Ursynowa kończyła się na H, ostatnio w niektórych szkołach na Białołęce udało się klasą pierwszą R pobić ten rekord ponaddwukrotnie.

 • Zawiedziony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2019 08:54 ~Zawiedziony

  Nic się nie martwcie, za rok zrobi się kolejną reformę reformy. Przecież nie chodzi o złapanie króliczka tylko o jego gonienie, nie?
  Tylko dzieci szkoda.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »