Informacje

20.02.2018 06:18 "zagrażają bezpieczeństwu" i są chore

41 klonów z zabytkowego parku idzie pod topór

SERWISY:

 

Są chore, spróchniałe, w każdej chwili mogą się złamać, co zagraża bezpieczeństwu przechodniów. Tak konieczność wycinki drzew w zabytkowym parku Żeromskiego uzasadnia Zarząd Zieleni. Prace mają rozpocząć się w czwartek.


Do wycięcia przeznaczono 41 klonów srebrzystych, które rosną w kwartale: Mickiewicza, plac Wilsona, Krasińskiego, Czarnieckiego, Mierosławskiego. Chodzi o drzewa wzdłuż głównej alei parku, przy placu zabaw i w pobliżu torowiska tramwajowego.
Działka, na której znajduje się park, wpisana jest do rejestru zabytków, dlatego do wycinki potrzebna była zgoda konserwatora zabytków. Wniosek był uzasadniony zagrożeniem bezpieczeństwa osób odwiedzających park Żeromskiego.

"41 z 45 drzew do wycięcia"

Konserwator zezwolił na wycinkę 41 klonów ( wnioskowano o ścięcie 45). Wszystkie drzewa oceniono jako zagrażające bezpieczeństwu i wskazano na konieczność ich usunięcia. Ich stan został oceniony poprzez oględziny oraz ekspertyzę przy użyciu tomografu sonicznego (badając wytrzymałość pnia).

Mariusz Burkacki, rzecznik Zarządu Zieleni, potwierdził, że drzewa, które mają zostać poddane wycince są to okazy "zamierające" stwarzające niebezpieczeństwo dla spacerowiczów

- Drzewa sadzone były latach 30. Mają po 80 lat i wymagały sprawdzenia - powiedział Burkacki. - To jest naturalny wiek, którego dożywają drzewa. Po tym czasie należy je wymienić - dodał.

W przeprowadzonych komisyjnie oględzinach stwierdzono, że pnie drzew są wygięte, pochylone, występują na nich liczne blizny. Widoczne rany i narośla rakowe.

"Jesienią posadzimy takie same drzewa"

W miejscu wyciętych drzew, jesienią tego roku, mają pojawić się nowe, młode, o obwodach pni 24-26 centymetrów. Rzecznik Zarządu Zieleni informuje, że będą to klony srebrzyste.

Burkacki powiedział, że wycinka najprawdopodobniej rozpocznie się 22 lutego i potrwa sześć dni.

W tym czasie, ze względów bezpieczeństwa, park Żeromskiego będzie sektorowo zamykany. Mogą również pojawić się czasowe niedogodności komunikacyjne.

Ponad 80 lat

Jak podaje urząd miasta, żoliborski park założono w latach 1931-32 z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Żoliborza na terenach XIX wiecznych fortyfikacji. Autorami projektu byli Leon Danielewicz i Stanisław Zadora-Życiński. Park urządzony został w stylu modernistycznym. W 1936 roku na placu przylegającym do wejścia pojawiła się rzeźba dłuta Henryka Kuny "Alina – dziewczyna z dzbanem".

W centralnej części parku znajduje się baszta artyleryjska. "Cały układ dróg i alejek parkowych jest dostosowany do ukształtowania terenu, będącego pozostałością budowli fortecznych" – podaje ratusz. W parku są stare drzewa, ale między innymi azalie i rododendrony, a także cisy.

Wkrótce remont przejdzie popularny po prawej stronie Wisły Park Bródnowski:

bb//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Gender

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2018 16:46 ~Gender


  tokmada~tokmada

  Zastanawiające, że nagle teraz w Polsce tyle drzew okazuje się "starych, spróchniałych i zagrażających", iż należy je bezzwłocznie wyciąć...? Może od razy wszystko, co żyje i rośnie wystrzelać, wyrżnąć, a resztę Polski zaorać - tak jak to sobie marzy jeden taki?
  Wprost~Wprost

  Raczej "jedna taka", jeśli już. Chyba że z ciebie już taki poprawny lewak, że na HGW mówisz per Pan, żeby nie narzucać płci osobie ludzkiej. :D

  W przypadku tej osoby, o której myślę, nie wiadomo dokładnie, jakiej jest płci.

 • Dzban

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2018 16:44 ~Dzban

  apteka~apteka

  A co powstanie supermarkiet,biedrona czy Zaba a moze pomnik.

  Jeden pomnik już tam jest. " Dziewczynę z dzbanem " dobrego rzeźbiarza raz już ukradziono i trzeba było ją odtwarzać. Nie sądzę, żeby w przypadku postawienia tam wiadomego pomnika znalazł się na niego jakiś amator :(

 • Wigura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2018 16:37 ~Wigura


  Bub~Bub

  Współczuję ludziom, którzy boją się starych drzew. [...] Śmierć spowodowana upadkiem drzewa jest wg statystyk jest bardzo mało prawdopodobna.
  qperNIK~qperNIK

  W mojej okolicy - Parku Praskiego i Starej Pragi po KAŻDEJ burzy jest kilka drzew zwalonych na ulice, torowiska, samochody i budynki. Parę lat temu drzewo spadło na matkę z dzieckiem w wózku idącą do szpitala.
  Janek~Janek

  Ale jak by spadło na zdrowego chłopa to by było ok?
  Ja wiem, że chcecie zrobić parkingi, ale wyjeżdżanie z tekstem o matce z dzieckiem do szpitala? Ile takich ginie codziennie jadąc samochodem?
  łojejkujejku~łojejkujejku


  Ten moment, kiedy do każdej dyskusji musisz, ale to po prostu musisz wtranżalać jakie to parkingi i auta są złe. Gdzie on coś napisał na parkingach? Masz fobie, to się lecz, a nie się uzewnętrzniasz po forach.
  Słaby dał przykład? U mnie na ochocie na środku podwórku wywaliły się dwa wielkie drzewa, na sąsiednim podwórku drzewo zgniotło budkę warzywną. Cud, że zamknięta bo właściciele byli na wakacjach.
  Janek~Janek

  Na ochocie powiadasz? Czasem nie na Dolnym Mokotowie?
  Drzewo było tam wcześniej, planu zagospodarowania przestrzennego nie ma, "budkę" przywaliło, wielka mi rzecz.
  Idąc dalej tym tropem ciekaw jestem kiedy podniesie się lament ludzi, którzy kupili domy tuż za Wałem Zawadowskim, a tenże wał puści. Wszak to tereny zalewowe. Ale może Wisłę osuszą, bo ludziom zagraża?
  łojejkujejku~łojejkujejku

  Nie, budka koło carrefoura przy skrzyżowaniu żwirek i racławickiej. Nie rozumiem argumentu o terenach zalewowych w tej dyskusji. A już teksty o osuszaniu Wisły wskazują na poziom przedszkolaka. Szkoda mojego czasu na ciebie.

  " Na skrzyżowaniu Żwirek... ". A szpital mieści się na Oczkach.

 • qperNIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2018 15:53 ~qperNIK

  Bub~Bub

  To chyba normalne, że w trakcie burzy łamią się drzewa i gałęzie. Czasem konar spadnie i narobi szkód lub kogoś zrani, po to diagnozuje się korony drzew, montuje wiązania, żeby takie ryzyko OGRANICZYĆ. Nie wszystko można zabezpieczyć. Życie wiąże się z ryzykiem, nie wpadajmy jednak w paranoję.
  Jak jest burza nie parkuję pod drzewem i nie chodzę na spacery do parku. Jak jest stare cenne drzewo to nie stawiajmy pod nim ławki czy placu zabaw.

  Nie - to nie jest normalne, że W MIEŚCIE łamią się drzewa w czasie burzy.
  To normalne jest tylko w Polsce. Diagnozuje się drzewa po to aby ograniczyć to ryzyko przez ścięcie drzewa zawczasu. U nas to zaniedbano przez pół wieku. Dziś nawet nie są w stanie diagnozować takiej ilości przestarzałych drzew.
  I nie pisz w obronie zaniedbań, że życie wiąże się z ryzykiem i nie wszystko można zabezpieczyć. Może zaraz stwierdzisz, że niepotrzebny nam nadzór budowlany, przepisy ruchu drogowego i że to normalne że budynki się walą, że spadają linie elektryczne a samochody rozjeżdżają ludzi itd.
  A co do stawiania samochodów i ławek. Spójrz w górę. Na wspomnianej Starej Pradze niemal 100% ławek, placów zabaw i miejsc parkingowych jest w zasięgu jakiś "starych cennych drzew". Chyba że już burza je wyłamała.
  Już dwa razy NA MOICH OCZACH złamało się drzewo i spadło na bardzo ruchliwą ulicę Wybrzeże Szczecińskie gdy nie było najmniejszego powiewu wiatru (był upał). Jedno z nich było gigantyczne (Obwód pnia ok 3m)

 • bub

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2018 15:51 ~bub
  Bub~Bub

  Współczuję ludziom, którzy boją się starych drzew. [...] Śmierć spowodowana upadkiem drzewa jest wg statystyk jest bardzo mało prawdopodobna.
  qperNIK~qperNIK

  W mojej okolicy - Parku Praskiego i Starej Pragi po KAŻDEJ burzy jest kilka drzew zwalonych na ulice, torowiska, samochody i budynki. Parę lat temu drzewo spadło na matkę z dzieckiem w wózku idącą do szpitala.
  Bub~Bub


  To chyba normalne, że w trakcie burzy łamią się drzewa i gałęzie. Czasem konar spadnie i narobi szkód lub kogoś zrani, po to diagnozuje się korony drzew, montuje wiązania, żeby takie ryzyko OGRANICZYĆ. Nie wszystko można zabezpieczyć. Życie wiąże się z ryzykiem, nie wpadajmy jednak w paranoję.
  Jak jest burza nie parkuję pod drzewem i nie chodzę na spacery do parku. Jak jest stare cenne drzewo to nie stawiajmy pod nim ławki czy placu zabaw.
  qwerty~qwerty


  Brawo, zaczynasz myśleć. Po to się właśnie drzewo diagnozuje, żeby je ściąć jeśli jest taka potrzeba. Od tego są eksperci, ty ani paru mądrali na tym forum nimi nie jesteście. Zostawcie więc decyzje mądrzejszym od siebie, zamiast jojczyć.


  Tak się składa, że zajmuje się zawodowo diagnostyką drzew, również w Warszawie. Ocena wytrzymałości pnia za pomocą tomografu sonicznego nie jest możliwa (pewnie nie wiesz nawet na jakiej zasadzie on działa i jakie są ograniczenia tej metody). A ubytki wewnątrz pni są czymś naturalnym i często nie mają dużego wpływu na faktyczną wytrzymałość pni (latarnie też są puste w środku). Zasada 1/3 też nie jest prawdziwa (odsyłam do opracowań Franka Rinna). W przypadku tych klonów ubytki pojawiły się najpewniej na skutek wcześniejszych "pielęgnacji" i usuwaniu zbyt grubych konarów (pewnie wiesz, że klony źle grodziują). Polecam książkę Drzewa w cyklu życia.

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2018 14:58 ~xyz

  iwona~iwona

  a może dendrolog zobaczyłby te drzewa a nie urzędas typu konserwator zabytków, ktory sie nie zna. To tak jakby do chorego psa wezwac gronkiewicz walz i jej urzędasów konserwatorów. Skandal, ze az tyle drzew. Może niezależne slużby od ratusza sprawdzą te drzewa. Bo jak widac po obradach roznych komisji gronkiewicz za nic nie odpowiada i nie wie.


  a umiesz czytać ze zrozumieniem?

 • break

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2018 14:40 ~break

  minckiewicz~minckiewicz

  Dlaczego sadzone będą takie patyczki, w stosunku do wyciętych? A nie duże dorodne okazy, Zarząd Zieleni niech wreszcie ruszy głowa.


  Takie małe "patyczki" łatwiej się ukorzeniają i przyjmują, a w lecie w czasie suszy nie wymagają podlewania z dużego beczkowozu.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2018 14:37 ~qwerty  Bub~Bub

  Współczuję ludziom, którzy boją się starych drzew. [...] Śmierć spowodowana upadkiem drzewa jest wg statystyk jest bardzo mało prawdopodobna.
  qperNIK~qperNIK

  W mojej okolicy - Parku Praskiego i Starej Pragi po KAŻDEJ burzy jest kilka drzew zwalonych na ulice, torowiska, samochody i budynki. Parę lat temu drzewo spadło na matkę z dzieckiem w wózku idącą do szpitala.
  Bub~Bub


  To chyba normalne, że w trakcie burzy łamią się drzewa i gałęzie. Czasem konar spadnie i narobi szkód lub kogoś zrani, po to diagnozuje się korony drzew, montuje wiązania, żeby takie ryzyko OGRANICZYĆ. Nie wszystko można zabezpieczyć. Życie wiąże się z ryzykiem, nie wpadajmy jednak w paranoję.
  Jak jest burza nie parkuję pod drzewem i nie chodzę na spacery do parku. Jak jest stare cenne drzewo to nie stawiajmy pod nim ławki czy placu zabaw.


  Brawo, zaczynasz myśleć. Po to się właśnie drzewo diagnozuje, żeby je ściąć jeśli jest taka potrzeba. Od tego są eksperci, ty ani paru mądrali na tym forum nimi nie jesteście. Zostawcie więc decyzje mądrzejszym od siebie, zamiast jojczyć.

 • iwona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2018 14:37 ~iwona

  a może dendrolog zobaczyłby te drzewa a nie urzędas typu konserwator zabytków, ktory sie nie zna. To tak jakby do chorego psa wezwac gronkiewicz walz i jej urzędasów konserwatorów. Skandal, ze az tyle drzew. Może niezależne slużby od ratusza sprawdzą te drzewa. Bo jak widac po obradach roznych komisji gronkiewicz za nic nie odpowiada i nie wie.

 • łojejkujejku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2018 14:33 ~łojejkujejku

  Bub~Bub

  Współczuję ludziom, którzy boją się starych drzew. [...] Śmierć spowodowana upadkiem drzewa jest wg statystyk jest bardzo mało prawdopodobna.
  qperNIK~qperNIK

  W mojej okolicy - Parku Praskiego i Starej Pragi po KAŻDEJ burzy jest kilka drzew zwalonych na ulice, torowiska, samochody i budynki. Parę lat temu drzewo spadło na matkę z dzieckiem w wózku idącą do szpitala.
  Janek~Janek

  Ale jak by spadło na zdrowego chłopa to by było ok?
  Ja wiem, że chcecie zrobić parkingi, ale wyjeżdżanie z tekstem o matce z dzieckiem do szpitala? Ile takich ginie codziennie jadąc samochodem?
  łojejkujejku~łojejkujejku


  Ten moment, kiedy do każdej dyskusji musisz, ale to po prostu musisz wtranżalać jakie to parkingi i auta są złe. Gdzie on coś napisał na parkingach? Masz fobie, to się lecz, a nie się uzewnętrzniasz po forach.
  Słaby dał przykład? U mnie na ochocie na środku podwórku wywaliły się dwa wielkie drzewa, na sąsiednim podwórku drzewo zgniotło budkę warzywną. Cud, że zamknięta bo właściciele byli na wakacjach.
  Janek~Janek

  Na ochocie powiadasz? Czasem nie na Dolnym Mokotowie?
  Drzewo było tam wcześniej, planu zagospodarowania przestrzennego nie ma, "budkę" przywaliło, wielka mi rzecz.
  Idąc dalej tym tropem ciekaw jestem kiedy podniesie się lament ludzi, którzy kupili domy tuż za Wałem Zawadowskim, a tenże wał puści. Wszak to tereny zalewowe. Ale może Wisłę osuszą, bo ludziom zagraża?

  Nie, budka koło carrefoura przy skrzyżowaniu żwirek i racławickiej. Nie rozumiem argumentu o terenach zalewowych w tej dyskusji. A już teksty o osuszaniu Wisły wskazują na poziom przedszkolaka. Szkoda mojego czasu na ciebie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »