Informacje

06.12.2016 16:59 chcą wprowadzić bon żłobkowy

400 zł na dziecko.
Nowa propozycja ratusza

SERWISY:

W przyszłym roku rodzice dzieci w wieku żłobkowym będą mogli otrzymać wsparcie w wysokości 400 zł miesięcznie. To nowa inicjatywa ratusza, którą muszą jeszcze zaakceptować radni. Pieniądze mają zostać przeznaczone m.in. na opłatę prywatnego żłobka.

- Wprowadzamy warszawski bon żłobkowy - ogłosiła we wtorek w Warszawskim Klubie dla Rodzin Hanna Gronkiewicz-Waltz. - To kolejny dowód, że mądra polityka prorodzinna to dla mnie priorytet. Mam nadzieję, że ten projekt wzmocni poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, a co za tym idzie, wpłynie na decyzję o posiadaniu dzieci - dodała.

Kto otrzyma 400 zł?

Bon oznacza comiesięczne wsparcie w wysokości 400 zł. Będą mogli zabiegać o nie rodzice, którzy pracują, mieszkają i płacą podatki w stolicy. Nie są na urlopie wychowawczym, spełniają kryterium dochodowe 1922 zł netto na jednego członka rodziny, a ich dziecko jest na liście oczekujących na miejsce w publicznym żłobku.

Bon żłobkowy będzie przyznawany na dziecko w wieku żłobkowym - od rozpoczęcia 13. miesiąca do ukończenia trzeciego roku życia.

"Pozwoli na stworzenie dzieciom opieki dostosowanej do ich indywidualnych potrzeb. To rodzic będzie decydował, na jaką formę przeznaczy bon – na prywatny żłobek, klub malucha czy dziennego opiekuna" – informuje ratusz.

Co ważne, otrzymując wsparcie, rodzice będą musieli zrezygnować z miejsca lub z ubiegania się o miejsce w żłobku publicznym lub dofinansowanym przez miasto.

Skorzysta 4 tys. rodzin

Projekt ma obowiązywać od 1 września 2017 roku. Jego szczegółowe zasady określi w uchwale rada miasta. Jak przekonywała prezydent, pierwsze rozmowy w tej sprawie już się rozpoczęły.

Stołeczna radna Aleksandra Gajewska (PO) powiedziała z kolei, że w przyszłym roku z bonu skorzystają cztery tysiące rodzin. Ratusz chce przeznaczyć na ten cel ponad 7 mln zł (tylko w 2017 roku).

Gajewska przyznała też, że na razie bon to koncepcja. - Musimy ogłosić ją wcześniej, żeby w ogóle zafunkcjonowała w świadomości rodziców i osób prowadzących żłobki prywatne, które mogą spodziewać się większego naboru w przyszłym roku - powiedziała.

Miasto informuje, że teraz zapewnia ponad 6,3 tys. miejsc dla najmłodszych warszawiaków, dwa razy więcej niż w 2006 roku. W Warszawie w ciągu dziesięciu lat powstało 26 żłobków, a do 2018 roku ma przybyć jeszcze 2,3 tys. miejsc, m.in. dzięki budowie kolejnych żłobków.

Na co przeznaczyć pieniądze z programu 500 plus? Zobacz odpowiedzi warszawiaków:

PAP/kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ambella

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2016 10:24 ~ambella

  Kolejny ochłap rzucony, byle by tylko utrzymać ryj w korycie...Jeszcze ktoś uwierzy w czystość intencji tej pani.. co zrobiła przez ostatnie lata panowania dla warszawskich rodzin, dzieci? NIC!!!! Ile wybudowała przedszkoli??? Ile powstało nowych żłobków? Odliczam dni, kiedy będzie musiała oderwać 4 litery od stołka

 • acec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2016 19:19 ~acec

  Ja płacę 1300zł miesięcznie, na żłobku publicznym 300. miejsce. Czemu? Bo oboje z żoną pracujemy, patologii nie ma, więc publiczny żłobek nam się nie należy. Nie załapiemy się też na próg kwotowy, bo zarabiamy więcej, ciężko pracując od rana do wieczora. Niestety, jak w tym kraju osoby z zarobkami przekraczającymi lekko próg podatkowy są nazwane zamożnymi, to szkoda gadać...

 • gaja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2016 15:44 ~gaja


  Mrówkołak~Mrówkołak

  Bardzo dobry pomysł. W odróżnieniu od 500+, które promuje postawy roszczeniowe i unikanie pracy, faworyzuje nierobów, w tym przypadku pieniądze trafią tylko do rodzin, w których oboje rodziców pracują i tylko na okres największej niesamodzielności dzieci.
  iwanG~iwanG

  Niedługo Wigilia, więc walnij komuś z rodziny przy stole od nierobów (bo na 100% masz kogoś takiego w rodzinie). A..., zapomniałem, że jaja masz tylko w internetach.

  a ja się zgadzam z Mrówkołak !!!

 • no name

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2016 14:54 ~no name

  I czym się chwalić??? Gdyby Ratusz otworzył kilkanaście złobków publicznych owszem wówczas mogą się chwalić. Pracuję i ja i mąż, mamy dodatkowe zajęcia - żeby dorobić. Tylko dlatego, ze nam się bardziej chce kosztem czasu dla dziecka... znów mnie coś ominie ze względu na kryterium dochodu? To idzie z moich jaki Twoich podatków ( naszych - Ratusz nic nam nie daje). Nie zgadzam się, na to!!! Pani Prezydent dziękujemy za projekt do d...

 • iwanG

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2016 12:00 ~iwanG

  Mrówkołak~Mrówkołak

  Bardzo dobry pomysł. W odróżnieniu od 500+, które promuje postawy roszczeniowe i unikanie pracy, faworyzuje nierobów, w tym przypadku pieniądze trafią tylko do rodzin, w których oboje rodziców pracują i tylko na okres największej niesamodzielności dzieci.

  Niedługo Wigilia, więc walnij komuś z rodziny przy stole od nierobów (bo na 100% masz kogoś takiego w rodzinie). A..., zapomniałem, że jaja masz tylko w internetach.

 • Mamuśka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2016 10:32 ~Mamuśka

  Szkoda, że nas to ominie aczkolwiek pomysł super. Taki sam bon powinien być dla przedszkolaków. Już wiem, że moje dziecko nie załapie się do przedszkola w mojej dzielnicy. Burmistrz nie będzie miał dla niego miejsca. No chyba, że w innej dzielnicy. Dzięki temu mogłabym zostawić swoje dziecko w przedszkolu, w którym teraz jest tj. w grupie żłobkowej.

 • sam swój

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2016 10:26 ~sam swój

  TWARDY~TWARDY

  Pomysł dobry , choć podszyty polityczną poprawnością. Po 500+ wprowadzonym przez PIS rządzący zobaczyli , że trzeba pomóc ludziom w podstawowych sprawach i wymyślili. Uważam jednak , że tej ekipie trzeba podziękować za wały , których się dopuścili na samej reprywatyzacji. Tyle ludzkiej krzywdy i takie miliony , jakie ukradli nie mogą iść w niepamięć. I niech nie mydlą nam oczu programami pomocowymi. Ta ekipa musi odejść.

  Uważaj, żebyś się nie zagalopował, bo zmiękniesz. Ci "spadkobiercy", nad którymi się tak rozczulasz, zaraz na drugi dzień "zajmą" się lokatorami. Nie będziesz myśleć i o nich?

 • Mrówkołak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2016 10:05 ~Mrówkołak

  Bardzo dobry pomysł. W odróżnieniu od 500+, które promuje postawy roszczeniowe i unikanie pracy, faworyzuje nierobów, w tym przypadku pieniądze trafią tylko do rodzin, w których oboje rodziców pracują i tylko na okres największej niesamodzielności dzieci.

 • Kali

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2016 10:01 ~Kali

  wkurzona~wkurzona

  Oczywiście i znow prezent dla bezrobotnych, pracujących na czarno i patologii. Szkoda tylko, że pracujący legalnie ludzie nie maja :500+, dodatkowych pkt do złobków i wszystkich innych kosinakowych itp. Kraj wspierajacy nierobów, oszustów i krętaczy.

  Czytanie ze zrozumieniem trudną sztuką być. W tym przypadku krótkotrwały czasowo zasiłek dostaną TYLKO RODZICE PRACUJĄCY, a nie patologia, która z 500+ uczyniła sobie jedyne źródło zarobkowania. Kali pozdrawiać twoja.

 • matka50

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2016 09:58 ~matka50

  i znowu ja, samotna matka z dochodem 2 tys. zł i czynszem 600 zł za 38 metrów w Warszawie, tu urodzona, pracująca nie dostanę nic na moją jedynaczkę 12 letnią, w ktorej klasie wszyscy dostają 500 plus, nawet Ukrainki, a ona nic. W dodatku mam 50 lat (dziecko urodziłam po latach leczenia) i nie ma szansy na zatrudnienie gdziekolwiek, pracuje na umowę o dzieło, nie jestem nawet ubezpieczona, bo mnie nie stać. Wiadomo, dzieci urodzone to nie jest juz argument do walki politycznej. Dajcie wszystkim dzieciom, tym pierwszym też, nawet po 250 zł przynajmniej, bedzie na pół czynszu. Poza tym - jak my lubimy jak HGW zaczyna nagle sie starać, jak ją chcą wyrzucić. Zupełnie jak przed referendum czy wyborami....

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »