Informacje

16.12.2010 14:03 ŚWIĄTECZNE PREZENTY OD RATUSZA

400 tysięcy na nagrody dla szefów miejskich spółek

SERWISY:

Od 10 do bez mała 60 tysięcy złotych, czyli trzykrotności miesięcznej pensji dostali prezesi jedenastu miejskich spółek. Choć miasto ma oszczędzać, na ten cel w budżetach firm znalazło się łącznie ponad 400 tysięcy złotych.

- To nie będzie łatwy rok i łatwa kadencja. Czasy nie są łatwe - mówiła prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz w czasie zaprzysiężenia na drugą kadencję.

Dwa tygodnie później postanowiła w tych trudnych czasach ulżyć najbardziej potrzebującym. Prezesi jedenastu miejskich spółek dostali właśnie od 10 do blisko 60 tysięcy złotych nagród za rok 2009.

Metro, Tramwaje, wodociągi, SPEC...

Na świąteczne wydatki nie zabraknie z pewnością prezesowi Tramwajów Warszawskich. Krzysztof Karos dostanie dokładnie 59 574 złotych i 33 grosze brutto. Tuż za nim uplasowali się: Jerzy Lejk (Metro Warszawskie), Michał Machlejd (SPEC) i Henryk Brzuchac (MPWiK) - potrzymali po 50 tysięcy złotych brutto.

Na liście nagrodzonych są też prezesi Pałacu Kultury (45 000), Miejskiego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych (40 500), Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Ogrodniczych (40 000), Szybkiej Kolei Miejskiej (30 000) oraz szefowie Towarzystw Budownictwa Społecznego z Pragi Południe (22 341), Bemowa (22 000) i Mokotowa (10 000).

ZOBACZ ZARZĄDZENIA PREZYDENTA WARSZAWY

Pieniądze się znajdują

W sumie to prawie 420 tysięcy złotych, czyli dwa razy więcej, niż we wrześniu 2009 roku, kiedy to prezesi miejskich spółek dostali nagrody za 2008 rok. Wtedy też na czele listy byli szefowie metra i SPEC-u oraz PKiN. W tym roku z listy wypadła natomiast zwolniona za niezbyt wyrafinowane komentarze pod adresem rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej szefowa Miejskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego, która rok temu też była w czołówce.

Nie ma jednak pewności, że na tym nagradzanie prezesów się zakończy. Szef Miejskich Zakładów Autobusowych dostał 35 tysięcy złotych w ostatnim dniu 2009 roku. Zbliżony termin to nie jedyne podobieństwo z zeszłoroczną praktyką. I tym razem z zarządzeń prezydent Warszawy nie dowiemy się bowiem, czym zasłużyli sobie na nagrody szefowie miejskich spółek. Uzasadnienia nie ma, bo być nie musi - o nagrody wnioskują rady nadzorcze, a prezydent się do wniosków przychyla lub nie.

- Nagrody dostali ci prezesi, których spółki wypracowały dla miasta zysk - tłumaczył rok temu rzecznik ratusza Tomasz Andryszczyk. Nie udało nam się ustalić, czy w tym roku uzasadnienie się zmieniło; rzecznik prasowy ratusza i jego zastępca są chorzy.

W 2009 roku ratusz na nagrody dla wszystkich pracowników wydał ponad 57 milionów złotych. Pieniądze na nagrody dla prezesów pochodzą ze środków spółek, którymi kierują.

Karol Kobos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • esr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2011 11:24 ~esr

  Czasy nadeszły nie łatwe, kryzys mamy. Trzeba ulżyć prezesom i fru solidne premie. Żenada brak słów. Oni już za nic mają społeczeństwo.

 • R-2 mot.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2010 01:22 ~R-2 mot.

  Nareszcie ... Prezes TW. nie myśli tylko o Sobie ... On dostał 60000 pln to się i pracownikom też należy po 200 pln BRUTTO bo jak powiedział wozo-kilometry zostały wykonane i na pewno jest to jego zasługa, jak dyspozytor do mnie wydzwania kiedy mam dzień wolny i niemal na kolanach prosi bym do pracy przyszedł, bo ludzi brakuje do pracy ... brawo PREZESIE BRAWO

 • Mot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2010 19:40 ~Mot

  Koleżanki i koledzy z TW widzicie ile wypracowaliśmy dla HGW .Mamy coraz niższe pensje,ale prezes z gestem daje 200.Ciemniaki dalej popierajcie OPZZ i NSZZ.Oni na wszystkie cięcia naszym kosztem się godzą.Podwyżek nie było od kilku lat.Jeśli wszyscy zaczniemy o tym mówić głośno,może przejżą na oczy i dotrze do nich-Co może się stać gdy komunikacja stanie.W końcu to przez nas wypracowana forsa.

 • PRZECINAK149

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2010 13:23 ~PRZECINAK149

  @ MOTORMAN R-XTREME
  WITAM KOLEGE MOTORNICZEGO
  CAŁKOWICIE SIE Z TOBA ZGADZAM.
  POZDRAWIAM.
  KUMPEL PO FACHU.

 • Motorman R-Xtreme

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2010 02:07 ~Motorman R-Xtreme

  A dla motorniczych na Święta również nagroda (premia specjalna) od Pana Prezesa.... 200 zł (brutto!) :))) Na zakończenie niełatwego roku pracy niewdzięcznej, odpowiedzialnej, niezdrowej, w mrozie, w upale, w ciągłym napięciu, w stresie, w fatalnych wręcz warunkach. Oczywiście niełatwego nie dla Pana Prezesa tylko dla motorniczych. To Pan Prezes chyba ze swoich prywatnych pieniędzy wyłożył? :) A wypłaty coraz mniejsze!! Wszystko coraz droższe a pieniedzy coraz mniej. Dość tego złodziejstwa!!!

 • PRZECINAK_149

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2010 01:18 PRZECINAK_149

  Do ''T_82"
  Ma Pan prawo mieć swoje zdanie, co do nagradzania prezesów różnych spółek i jeśli tak Panu na tym zależy, to niech odda im Pan trochę ze swoich zarobków w prezencie świątecznym, a od pieniędzy warszawiaków, to wara.
  Nie chodzi mi o to, że prezes więcej ode mnie zarabia, a o to, dlaczego dostaje takie premie/nagrody na koniec każdego roku.
  I niech nie wypomina mi Pan mojego wykształacenia, bo to nie zbyt ładnie.
  Większość warszawiaków narzeka na komunikację !! - poczekajcie jeszcze trochę, a bedzie napewno z nią lepiej tzn.,gdy zaczną się strajki i odchodzenie ludzi z tych zawodów, bo to co zamierzają zrobić prezesi z naszymi zarobkami od 1 stycznia 2011 r. woła o pomstę do nieba.

 • motorniczy r-4

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2010 21:53 ~motorniczy r-4

  zamiast to na głasniac i sie denerwowac proponuje wszystkim kolega z komunikacji miejskiej o strajk na poczatku lutego a od pierwszego stycznia niech szykuja dla nas premie o połowe mniejsze niz prezesa. koledzy i kolezanki jak sami nie zadbamy o nasze potrzeby to nik nie pujdzie za nami zwiazki sa opłacane przez prezesa to myslicie ze dla nas bedzie dobrze walic ich. sami zadbajmy o nasze rodziny a nie o jałmużne

 • gocha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2010 19:34 ~gocha

  Złdzieje.!!!!Okradają Warszawę i Warszawiaków.

 • r-1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2010 18:06 ~r-1

  a ja od karosa dostałem ochłapy!!! całe 200 pln brutto. ciekawe kto wypracował te wozokilometry.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2010 17:31 ~nick

  Fontanna za 400 m mln. MPWiK dla miasta to niedziwi premia dla prezesa 50000 a dla pracowników 0,50 na pkt

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »