Informacje

22.09.2015 20:50 1,3 tys. szkół na Mazowszu

400 tys. złotych na książki
do szkolnych bibliotek

400 tys. zł dostaną warszawskie podstawówki na zakup książek. O tym, jakie trafią do szkolnych bibliotek, zadecydują uczniowie. Rusza program "Książka naszych marzeń". Umowę w sprawie dofinansowania zakupu książek podpisali we wtorek prezydent Warszawy i wojewoda mazowiecki.

- "Książki naszych marzeń" to nowy ogólnopolski program, którego celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży poprzez doposażenie szkolnych bibliotek - wyjaśnił na konferencji prasowej w jednej w warszawskich szkół wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

Dodał, że program został opracowany z myślą o wszystkich rodzajach szkół - publicznych, prywatnych i społecznych. Na ten rok z programu dla województwa mazowieckiego przeznaczonych zostało 2,1 mln zł.

Umowę ws. dofinansowania zakupu książek podpisali we wtorek prezydent Warszawy i wojewoda mazowiecki.

Nie będą to podręczniki

Pieniądze trafią do szkół, które zdecydują, zgodnie z oczekiwaniami uczniów, jakie książki kupić. - Bardzo ważne ograniczenie w tym programie jest takie, że to nie są środki na zakup podręczników - podkreślił Kozłowski.

Dopuszczony jest zakup lektur szkolnych, ale przede wszystkim do bibliotek mają trafić książki, które dzieci chcą czytać.

Ponadto szkoła, która dostanie dofinansowanie musi się zobowiązać, że biblioteka szkolna będzie dostępna dla dzieci także w okresie ferii i wakacji - dodał wojewoda mazowiecki.

199 podstawówek

Do programu przystąpiły wszystkie szkoły podstawowe w Warszawie, czyli 199 placówek. Otrzymają 400 tys. zł na zakup książek - mówiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W sumie ponad 1,3 tys. szkół na Mazowszu otrzyma dofinansowanie na zakup książek. Szkoły w zależności od liczby uczniów mogą liczyć na dotacje w wysokości od 1 tys. do ponad 2 tys. zł. Warunkiem jest wniesienie 20-procentowego wkładu własnego.

Program "Książki naszych marzeń" został przyjęty przez rząd w maju br. Na jego realizację w 2015 roku przeznaczonych zostanie 20 mln zł z budżetu państwa; program obejmie ponad 13,4 tys. szkół.

Nałogowo czytają książki

Kozłowski i Gronkiewicz-Waltz podzielili się także swoimi osobistymi wspomnieniami związanymi z książkami. Wojewoda mazowiecki chciał nawet w dzieciństwie zostać bibliotekarzem.

- Najbardziej wymarzoną książką, przynajmniej dla chłopców, były książki Karola Maya, po które trzeba było zapisywać się w kolejce - wspominał Kozłowski i zapewnił, że do dzisiaj "nałogowo" czyta książki w każdej wolnej chwili.

Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że również uwielbia czytać i to po kilka książek na raz. W dzieciństwie zaczytywała się w "Ani z Zielonego Wzgórza".

PAP/su

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • znowu decydenci nie pomysleli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2015 23:43 ~znowu…

  Skoro biblioteki mają być otwarte podczas ferii i wakacji to kiedy osoby tam pracujące będą miały urlop przy jednoosobowej ogsadzie?

 • AntyPOlszewik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2015 23:22 ~AntyPOlszewik

  Jasne, uczniowie zdecydują. Wg nowych wytycznych prosto z Berlina - na jedną książkę dziewięć egzemplarzy koranu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »