Informacje

17.03.2016 19:20 powstanie szpital na Białołęce

400 milionów na inwestycje.
Radni zmienili budżet miasta

SERWISY:

Są pieniądze na budowę szpitala na Białołęce, tuneli w Rembertowie i Wesołej oraz 30 nowych inwestycji, które będą realizowane w latach 2016-2019. Radni zadecydowali o tym na czwartkowej sesji i przyjęli zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej oraz budżecie na 2016 rok.

Najnowszą zmianą w budżecie i WPF są dodatkowe środki finansowe na budowę przychodni i szpitala na Białołęce. Decyzja została podjęta dzień przed sesją, w środę na komisji budżetowej.

Radni Warszawy zdecydowali się przeznaczyć na ten cel łącznie 40 mln złotych. Wszystko z podziałem na trzy lata. W 2016 roku przekazano na ten cel 1 mln zł, w 2017 – 15 mln zł, a w 2018 roku – 24 mln zł. – Liczymy, że w 2018 roku ten szpital będzie już gotowy – mówił Piotr Basiński, niezależny radny Białołęki.

– To wielki dzień dla naszej dzielnicy. Zabiegaliśmy o budowę tej inwestycji przez kilka lat, cieszę się, że w końcu udało się znaleźć porozumienie ponad podziałami – mówiła radna PO Agnieszka Borowska. – Chcemy, żeby była to placówka dobrze skomunikowana i innowacyjna, w której pomocy poszukiwać będą mieszkańcy całej Warszawy – dodał radny Basiński.

Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, budowa szpitala na Białołęce była podstawą porozumienia koalicyjnego między Platformą Obywatelską, a trójką radnych niezależnych.

Rembertów będzie miał tunel

Kolejną ważną inwestycją, która znalazła miejsce w Wieloletniej Prognozie Finansowej jest wiadukt i tunel pod przejazdem kolejowym w Rembertowie i tunel pod szynami w Wesołej. Mieszkańcy dzielnicy walczyli o te inwestycje przez kilka lat. Przychodzili na sesje i pisali liczne petycje.

Ich starania w końcu zostały docenione. W czwartek radni przeznaczyli na ten cel 61 mln zł. – To 50 proc. środków, jakie są potrzebne na tą budowę. Drugie 50 proc, zgodnie z deklaracją zostanie przekazane przez Polskie Koleje Państwowe – mówiła radna Iwona Wujastyk (PO).

Poza szpitalem i tunelem, radni przeznaczyli też środki na nowe inwestycje, które w ubiegłym tygodniu przedstawiała na konferencji prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Są wśród nich m.in. kładka pieszo-rowerowa przez Wisłę, modernizacja pawilonu Zodiak czy remonty w Szpitalu Bielańskim.

- Te dodatkowe 400 mln zł to duży zastrzyk dla Warszawy. Wszystkie inwestycje przysłużą się poprawie życia w mieście, rozwijając komunikację, budownictwo komunalne, ochronę zdrowia i zabytków, mając także wpływ na jakość wypoczynku czy stan bezpieczeństwa - mówiła na konferencji Hanna Gronkiewicz-Waltz.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ NOWYCH INWESTYCJI

Debata w sprawie zmian w budżecie i WPF trwała kilka godzin. W imieniu klubu PiS zmiany te oceniał radny Dariusz Figura. – Cieszymy się, że trafiły do WPF takie pomysły jak tunele w Rembertowie i Wesołej. Wielokrotnie o tym mówiliśmy. Łączy nas także kwestia szpitala na Białołęce czy kładka przez Wisłę – chwalił radny Figura, ale chwilę później przystąpił do krytyki. – Patronem tych zmian jest chaos, chaos na wielu płaszczyznach – stwierdził.

Wytykał brak deklaracji domknięcia obwodnicy śródmiejskiej między rondem Wiatraczna a rondem Żaba. Krytykował wydatki na budowę Trasy Krasińskiego z mostem. – 1,3 miliarda złotych na most lokalny to kwota kuriozalna. To kompletny absurd jeśli chodzi o wymiarowanie inwestycji. Trzy stacje metra na Targówek kosztują taniej – punktował.

Gdzie jest milion drzew?

Wiele ostrych słów dotyczyło także polityki miasta w sprawie zieleni, a raczej – jak przyznał radny Figura – jej braku.

– Rok temu powołaliśmy rzecznika ds. zieleni. Od tej pory nic się nie wydarzyło. Podobnie z głośnym programem "Milion drzew dla Warszawy". Nic się w tej sprawie nie dzieje, nie wydano żadnego dokumentu, o nowych drzewach nie wspominając – krytykował.

W odpowiedzi na zarzuty wiceprezydent Michał Olszewski odpowiedział krótko: - Zapewniam, że stan zieleni w Warszawie jest bardzo dobry.

Dodał też, że w ostatnich 8 latach w stolicy przybyło 200 tys. nowych drzew, powstało 25 ha parków i 100 ha lasów. – W związku z tym zarzuty, że w mieście nic w kwestii zieleni się nie robi są po prostu kłamstwem – powiedział.

Nie chcą budynku komunalnego

Inwestycją, która wywołała duże kontrowersje podczas sesji była budowa budynków komunalnych. Planowana przy ulicy Króla Maciusia w Wawrze. Mieszkańcy dzielnicy sprzeciwiają się temu pomysłowi. Podczas sesji przekonywali, że taki budynek ma duży wpływ na życie mieszkańców osiedla i jego powstanie powinno być konsultowane z lokalną społecznością.

– Nasze osiedle i tak jest gęsto zaludnione. W bezpośrednim sąsiedztwie są dwa takie budynki komunalne. Wszystkie są finansowane z podatków, które płacą okoliczni mieszkańcy – mówił Paweł Czerniak, reprezentant rady osiedla Marysin Wawerski Północ. – Nie sprzeciwiamy się budowie takich budynków w ogóle, warto jednak konsultować je z mieszkańcami – dodał.

Rząd zabrał Warszawie 200 mln

Ważnym elementem czwartkowej sesji była dyskusja wokół 200 mln złotych, które rząd planuje zabrać władzom Warszawy na wypłatę odszkodowań. Decyzja nie jest jeszcze ostateczna. – Liczymy, że ministerstwo skarbu zmieni swoje stanowisko – mówił Jarosław Jóźwiak.

Jeśli tak się jednak nie stanie, Warszawa będzie musiała wygospodarować w swoim budżecie 70 mln zł, aby wypłacić bieżące odszkodowania reprywatyzacyjne. – Przez to nie ma pieniędzy m.in. na remont Instytutu Głuchoniemych, estakad Trasy Łazienkowskiej przy Agrykoli i budowę szpitala jednodniowego w Ursusie. Środki na nowe 400 mln zł pozostają jednak niezagrożone – tłumaczył wiceprezydent.

– Natomiast nie wszystkie inwestycje znalazły się na liście. Gdyby nie to, że musimy 70 mln zł wygospodarować z własnych środków, nie mając potwierdzenia w sprawie informacji o 200 mln zł rządowych, moglibyśmy wprowadzić trzy dodatkowe inwestycje. Niestety nie możemy tego zrobić. Ucierpią na tym mieszkańcy – podsumował Jarosław Jóźwiak.

kw/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Żwirek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2016 20:26 ~Żwirek

  A może przedłużyć Trasę Mostu Północnego?! Osiedla na Białołęce miały by porządną drogę do cywilizacji: Płochocińska, Marywilska, Most Północny, Wisłostrada lub Bielany i dalej. Gdy na Trasie Toruńskiej jest wypadek, tak jak np. dzisiaj to wszystko wtedy stoi i nie ma żadnej alternatywy.

 • Żwirek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2016 20:18 ~Żwirek

  A może przedłużyć Trasę Mostu Północnego w kierunku na Białołękę i na Marki. Rozwiązanie takie dałoby przejazd do ulicy Marywilskiej, Płochocińskiej, Osiedli Na Białołęce i dalej do Marek, ale z drugiej (północnej) strony

 • pasażer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2016 08:24 ~pasażer

  Tyle kasy inwestycje szał ,wywiady światło fleszy a miasto nie ma na zamontowanie jednej wiaty przystankowej na ulicy Ostroroga przy Sołtyka a człowiek czekając na autobus musi moknąc na deszczu.
  Dwa światy .

 • pani_ania7lz2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2016 22:09 pani_ania7lz2

  Emil potrzebuje 5 mln na operację serca, wejdz i dowiedź jakim jest świetnym chłopcem https://www.facebook.com/emilkoryczan/?fref=ts http://www.siepomaga.pl/emil

 • asdfg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2016 15:41 ~asdfg

  A dlaczego za budowę tuneli w Wesołej i Rembertowie nie płaci PKP, skoro to jej własność?
  To linia kolejowa dzieli miasto na części i utrudnia poruszanie się pieszym i kierowcom. To są ukryte koszty funkcjonowania kolei, które ekooszołomy próbują ukryć przeżycając ich likwidację na miasto.
  Kolej jest droga !!!
  Przewozi dziennie kilkadziesiąt tysięcy pasażerów, ale kilkaset tysięcy (a więc dużo więcej) ma z jej powodu niedogodności: stoi dłużej w korkach, marnuje swój czas - to są koszty!

 • res

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2016 12:15 ~res

  Krostanadupie~Krostanadupie

  Już wiadomo dlaczego obrotowi z Białołęki

  Jaki nick, taki post.

 • qwedc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2016 10:41 ~qwedc

  Kładka za 30.000.000 ruch będzie raczej znikomy za to szczury będą mogły suchą nogą przechodzić i ktoś kasę do kieszeni sobie napcha przy okazji.

 • szpitalszpital

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2016 10:32 ~szpitalszpital

  Krostanadupie~Krostanadupie

  Już wiadomo dlaczego obrotowi z Białołęki się sprostytuowali idąc w koalicję z PO.
  Kupli ich bo HGW sypnęła kasą na szpital. Przecież to korupcja. HGW ty do więzienia trafisz za te przekręty.

  My na Ursynowie też "mamy" szpital

 • Tutejszy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2016 07:57 ~Tutejszy

  prowincjusz~prowincjusz

  Warszawka jest sukcesywnie ... liftingowana z sukcesem !

  Niech no prowincjusz sobie nie pozwala ! Nie ma żadnej Warszawki, jest Warszawa, a jak nie, to niech prowincjusz wraca do siebie.

 • szakal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2016 07:28 ~szakal

  iwek~iwek

  "Zapewniam, że stan zieleni w Warszawie jest bardzo dobry."

  A ile drzew wycięto przez ostatnie 8 lat? 250 tysięcy? Czy bardziej 300 tysięcy?

  Co tak słabo. Tylko osiem lat? Zacznij liczyć od czasów Mieszka I, wyjdzie bardziej imponująco.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »